Baka: Halaszthatatlan a bírósági szervezet átalakítása

Halaszthatatlan immár, hogy a bírósági szervezeten belül megtegyék az elengedhetetlen lépéseket ahhoz, hogy a szervezetet a mai kor színvonalához igazítsák – mondta Baka András, a Legfelsőbb Bíróság elnöke a bíróságok napján Budapesten szerdán.

MNO
2009. 07. 15. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Miközben a leghatározottabban vissza kell utasítanunk a különböző oldalakról érkező, az igazságszolgáltatást és a bírók függetlenségét és pártatlanságát kétségbe vonó megnyilvánulásokat, méltatlan támadásokat, a szakmai dilettantizmuson alapuló kritikákat, aközben nyitottnak kell lennünk a jogos bírálatok meghallgatására és megfogadására. Ez minden előrelépés és változás alapvető követelménye” – szögezte le Baka András. Mint mondta, „nyitottnak és befogadónak” kell lenniük, „amennyire lehetséges”. „Egyszerűsíteni kell a bírósági rendszerünket, a korszerű informatika hatékonyabb felhasználásával pedig közelebb kell hozni a kor követelményeihez” – jelentette ki.

Hozzátette: elengedhetetlen, hogy megkezdődjön a központi igazgatás átalakítása, az igazgatási döntések egyértelmű döntés- és felelősségi viszonyainak kialakítása. Mindezen változtatásokat azonban úgy kell végrehajtani, hogy közben megőrizzék a bírósági önigazgatás rendszerét, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) igazgatási egységét. Mint mondta, a múlt jelenre is érvényes gondolatai mellett – amelyek leszögezik a bírói hivatásrend működésének garanciáit – „szükséges az, hogy mi magunk a magunk idejében is tiszta képpel és elképzeléssel rendelkezzünk hivatásrendünk helyzetéről”. Mint mondta, meglátása szerint generációja még mindig adós azoknak a mai értékeknek és törekvéseknek a megfogalmazásával, amelyeket ez a generáció hagyhat majd örökül a következő generáció számára.

„Újra meg kell határoznunk független helyünket, társadalmi szerepünket, tevékenységünk garanciáit és határait, és szigorúan tartani kell magunkat hivatásrendünk erkölcsi mércéjéhez” – mondta. Hangsúlyozta: ha ezt nem teszik, „méltatlan helyzet vár ránk, kisszerű belső és külső viszályokba bonyolódunk, és magunk is hozzájárulunk ahhoz, hogy ebben az országban ne a (...) várt stabilitás, ne a rend és a tisztesség uralkodjon”. A június végén megválasztott főbíró kijelentette: szilárdan hisz abban, hogy a bíróság, a bírósági rendszer alkalmas a feladatellátásra, az ítélkezés függetlenségének megőrzésével alkalmas arra, hogy a jogállamiság garanciája legyen. Fontosnak tartja ugyanakkor, hogy „mi magunk a kor követelményeinek megfelelően változzunk”. A bíróságok napja alkalmából rendezett ünnepségen átadták a Juhász Andor-díjakat, összesen 44-et.

A Juhász Andor-díjat a Magyar Királyi Kúria egykori elnökének emlékére alapította az OIT a bírók és az igazságügyi alkalmazottak kiemelkedő igazságszolgáltatási tevékenységének és példamutató életpályájának elismerésére. Az ünnepségen címzetes táblabírói, megyei bírói, főtanácsosi és tanácsosi címeket is adományoztak. A bíróságok napját 2001 óta tartják meg minden évben július 15-én, a független bírói hatalmat megalapozó 1869. évi IV. törvénycikk kihirdetésének évfordulóján. A 1869. évi IV. törvénycikk a magyar igazságszolgáltatás működésének meghatározó állomása volt, egyebek mellett azért, mert először deklarálta a bírói függetlenséget, amely szerint a bíró csak a törvénynek, illetve a törvényerejű szokásoknak van alávetve. Ekkor szabályozták először a bírák alkalmazásának szakmai feltételeit, a jogszabály életbelépésétől bíró csak a törvényben szigorúan meghatározott esetekben volt elmozdítható, áthelyezhető. Július 15-e, a bíróságok napja munkaszüneti nap az igazságszolgáltatásban. Ezen a napon minden bíróság zárva van, az irodák nem tartanak ügyeletet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.