A választási jogszabályokat módosítanák a kisebbségi vezetők

A kisebbségekre vonatkozó választási jogszabályok módosítását és a választási névjegyzékbe vétel megszüntetését szorgalmazzák kisebbségi vezetők – közölte Vajda László, a Zala Megyei Közgyűlés kisebbségi és nemzetiségi bizottságának elnöke pénteken Zalaegerszegen.

MNO
2009. 08. 14. 13:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vajda László az országos és megyei kisebbségi vezetők részvételével tartott konferenciát követő sajtótájékoztatón elmondta: a kisebbségi választáson csak akkor gyakorolható a választójog, ha előzetesen jegyzékbe veteti magát a választásra jogosult. A kisebbségi vezetők szerint a jegyzék készítése „megalázó” és megkülönböztetésre ad lehetőséget, ugyanis a kisebbség számára nem ellenőrizhető, hogy megtörtént-e a jegyzék megsemmisítése – hangsúlyozta. A regisztráció miatt csak az adminisztratív úton névvel rögzített személyek választhatnak és válnak választhatóvá. Sokan nem merik magukat felvetetni a jegyzékbe, így nem gyakorolhatják a jogukat az őket leginkább érintő kérdésekben – jegyezte meg a bizottság elnöke.

Hozzátette: a kisebbségi vezetők szerint ellentmondásra ad okot, hogy lakosságszámtól függetlenül 30 fő szükséges a kisebbségi választás kiírásához. Később viszont már nem szükséges részt venniük a szavazáson, így egyesek akár „családi körben” is dönthetnek az öt képviselő személyéről. Mint fogalmazott, helytelen az a gyakorlat is, hogy a választáson csak akkor válhat valaki jelöltté, ha már szerepel a kisebbségi választói névjegyzékben és felkerül egy szervezet listájára is. Szerintük meg kellene adni a lehetőséget arra, hogy független jelöltként is indulhassanak a kisebbségi választáson.

A konferencián javaslat hangzott el a kisebbségi önkormányzati elnökök és képviselők visszahívásáról is. Eszerint a testületnek legyen lehetősége a visszahívásukra, ha nem megfelelően végzik a munkájukat, büntetőeljárás vagy vádemelés van ellenük. Vajda László kitért arra, hogy a konferencián javasolták a feladat alapú pályázatok eltörlését is. A kisebb települési önkormányzatoknak ugyanis szerintük kevesebb esélyük van sikeres pályázatok benyújtására, mint a megyei jogú városi önkormányzatoknak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.