Bármikor robbanhat Magyarországon a „szegénységbomba”

Szegénységbomba ketyeg Magyarországon, néhány éven belül jelentősen nőhet a szegények száma az országban, és egyelőre nem látszik, hogy a kormányzat miként fogja kezelni a helyzetet – mondta Márton Izabella, a Magyar Szegénységellenes Hálózat igazgatója a budapesti Sziget fesztiválon működő Civil Szigeten.

MNO
2009. 08. 16. 9:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányzat és az államigazgatás nincs felkészülve az egyre növekvő szegénység kezelésére. A kormány szembe megy a folyamatokkal: az elmúlt egy-másfél évben szigorították, szűkítették a segélyezési rendszert, ahelyett, hogy a válság hatásaira való tekintettel erős szociális hálót tartanának a lecsúszóknak – mondta Márton Izabella. Nem látható, hogy van-e elegendő pénz és kormányzati akarat ennek a kérdésnek a kezelésére. Az elmúlt időszak egyetlen próbálkozása, a krízisalap sem jelent tartós és jelentős segítséget a rászorulóknak hangsúlyozta az igazgató.

„Nagyon leegyszerűsített és félrevezető hozzáállás, hogy először a gazdaságot kell talpra állítani és ezután a gazdasági növekedésből pénzt lehet pumpálni a szociális ellátórendszerbe is. Addigra ugyanis bizonyos társadalmi csoportok vagy rétegek annyira lemaradnak, hogy esélyük sem lesz arra, hogy visszakapaszkodjanak vagy sokkal többe kerül majd ezeket a károkat helyrehozni” – magyarázta.

A legutóbbi, 2007-es hivatalos adatok szerint a magyar lakosság körülbelül 13 százaléka él szegénységben. Ezzel Magyarország európai összehasonlításban nem áll a legrosszabb államok között, a gyerekszegénységet tekintve azonban sokkal rosszabb a helyzet: minden ötödik magyar gyerek ugyanis szegénységben él – mondta a szakértő. A húsz százalékos gyerekszegénység azért is riasztó, mert azok, akik nélkülözésben nőnek fel, nagy eséllyel felnőttként is szegények maradnak – fűzte hozzá.

Komoly problémát jelent az is, hogy a válság hatására egyre többen veszítik el munkájukat, így kérdés, hogy közülük hányan csúsznak majd le. A szegénység így egyre jobban fenyegeti az alsó középosztályt – mutatott rá. Márton Izabella szerint rendkívül súlyos következményei lehetnek annak is, ha nem lesznek jelentős lépések a romák integrációja terén Magyarországon. Ha nem történik érdemi változás ezen a három téren, akkor Magyarországon néhány éven belül „szegénységbomba” robbanhat, drasztikusan nőhet a szegények száma – hangsúlyozta az igazgató.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.