Forráselvonásokra csöngetnek be az új tanévben

A korábbiaknál rosszabb feltételekkel indul az új tanév mind finanszírozási, mind munkavállalói szempontból – mondta Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján. • Pokorni: Összeomlás szélén van az oktatási rendszer

MNO
2009. 08. 27. 11:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új tanév forráscsökkentéssel köszönt a közoktatásra, s a tervezett 120 milliárdos önkormányzati forráselvonás sok helyen a közoktatási feladatellátás rohamos minőségromlását, több helyen ellehetetlenülését okozhatja – fejtette ki az érdekvédő. Várhatóan tovább erősödik majd az a már most is sok helyen tapasztalt jelenség, hogy törvénysértő módon a fenntartók korlátozzák a túlórák számát, s a dolgozók nem kapják meg a munkavégzésüknek megfelelő törvényes juttatásukat.

Kerpen Gábor szólt arról is, hogy az új táppénz szabályok azt fogják eredményezni, hogy a szülők és közoktatási dolgozók nem mennek betegszabadságra. Ennek következtében a gyerekek egyre nagyobb részét engedik majd akár betegen is az oktatási intézményekbe. Az így kialakuló helyzetben, különösen az új influenza miatt elfogadhatatlan és elképesztő, hogy a kormány az ÁNTSZ-n keresztül többször visszautasította a pedagógusok ingyenes védőoltását. Utalt arra a kormányzati álláspontra, hogy nagy járványnál majd bezárják az iskolákat. Nagy járvány esetén akkor majd bezárjuk az egész országot? – kérdezte.

Szólt arról is, hogy az oktatási tárca rendelettervezete szerint a pedagógiai szakszolgálatok igénybevétele alapvetően szülői jog lenne. Ha ez jogszabállyá válna, akkor egy szakmailag laikus személy, a szülő döntheti el, hogy szüksége van-e a gyermeknek gyógytestnevelésre. Kerpen Gábor azt is közölte: nem tartja elfogadhatónak, hogy a kormány bruttó 180 ezer forint havi kereset felett visszavonta a bérkiegészítést a második félévre.

Támogatható az egy éves pihenőidő

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint támogatható az az elképzelés, hogy a pedagógusok 8-10 év után egyéves, fizetett pihenőidőt kapjanak, amelynek idején nem kell pedagógiai munkát végezniük – mondta Kerpen Gábor. Az erről szóló javaslatot Pokorni Zoltán, a Fidesz oktatáspolitikusa fogalmazta meg. Kerpen Gábor elmondta: ők már korábban is javasolták ezt a több országban bevált gyakorlatot.

A PDSZ szerint a bevezetés feltétele, hogy a pedagógus kapjon fizetést erre az időszakra, és garantálják számára, hogy ugyanabba a státuszba kerül vissza. Az érdekvédő kiemelte: az elképzelés segítheti, hogy a pedagógusok ne égjenek ki, és szakmai fejlődésük is lehetővé válna ezáltal.

Az alsó tagozaton választható módon javasolt, egész napos iskoláról azt mondta: első helyen a családokat kell megerősíteni; a pedagógusok, „ha megfeszülnek”, akkor sem helyettesíthetik a szülőt. A szakszervezeti vezető a kezdeményezéssel megfelelő infrastrukturális és finanszírozási feltételek biztosítása mellett és helyi igény esetén tud egyetérteni.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.