A Fidesz is egyetért a Heves megyei, Tarna menti települések kőszállítás elleni tiltakozásával, és azzal a céllal, hogy vasútra akarják kényszeríteni a bányák kőszállítását – közölte az MTI-vel kedden a párt pétervásárai választókerületének elnöke. Hét Tarna menti településen – Aldebrőn, Feldebrőn, Kálban, Kompolton, Tarnaszentmárián, Tófalun és Verpeléten – félpályás útlezárásokat tartanak hétfőtől szerda estig. A demonstrációval azt akarják elérni, hogy a környékbeli recski és kisnánai bányákból ne a falvakon áthaladó közúton, hanem vasúton szállítsák a követ.
Farkas László Márton, a Tarna Menti Kistérségi Területfejlesztési Társulás elnöke az MTI-nek azt mondta: balesetveszélyes és az ingatlanokat is károsítja, hogy napi 80-100 nyerges vontató halad át a területen, esetenként három-négy jármű közvetlenül egymás után, és ráadásul a megengedett sebességet sem tartják be. A falvak a térség országgyűlési képviselőjétől és a szaktárcától is segítséget kértek az ügyben.
Horváth László, a Fidesz pétervásárai elnöke hangsúlyozta: kihasználatlanul áll a Recsk–Kál-Kápolna vasútvonal, amelyet még az M3-as sztráda építéséhez szükséges kőszállítások miatt erősítettek meg az adófizetők pénzéből. A vonalon megszűnt a személyszállítás, de teherszállításra kiválóan alkalmas – tette hozzá. A fideszes politikus úgy fogalmazott: a következő kormány, amelyet minden bizonnyal a Fidesz alakít majd meg, az ehhez hasonló, indokolt esetekben minden rendelkezésére álló eszközzel nyomást gyakorol annak érdekében, hogy a szó szoros értelmében sínre tegye a kőszállítást. Horváth László kitért arra, hogy az utak és az épületek romló állapota, a balesetveszély 15 ezer ember problémája a térségben.
Sós Tamás (MSZP) országgyűlési képviselő, a Heves Megyei Közgyűlés elnöke korábban jelezte, hogy támogatja a falvak törekvéseit, és levélben kereste meg Hónig Péter közlekedési minisztert, kérve az ügy minisztériumi szakapparátusi megvizsgálását.
Arzt Gergely, a minisztérium sajtóreferense hétfőn azt közölte az MTI-vel: a válságkezelő kormány vállalta, hogy megkezdi a magyarországi közúthálózaton a használatarányos elektronikus díjfizetési rendszer bevezetését. Ez az útdíj növeli a vasúti és vízi szállítás versenyképességét, egyben igazságosabb közteherviseléshez vezet. A szaktárca és háttérintézményei folyamatosan dolgoznak a rendszer megalapozásán – mondta a sajtóreferens.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.