Kohári Lajos helyettes külügyi szóvivő MTI-hez eljutatott közleménye szerint Balázs Péter elmondta, Magyarország bízik abban, hogy az október 2-i írországi népszavazás sikeres lesz, és megnyitja az utat az Európai Unió reformjait magában foglaló lisszaboni szerződés hatálybalépése előtt. Hozzátette: ezt követően mielőbb rendezni szükséges az ezzel kapcsolatos intézményi változásokat, így kiemelten fontos, hogy az unió új tisztségviselői mielőbb hivatalba léphessenek.
A közlemény szerint a megbeszélésen szóba került az a magyar javaslat is, amely a gazdasági válságból való kilábalás megkönnyítéséért rugalmasabbá tenné az EU strukturális és kohéziós alapjai felhasználásának szabályait. Magyarország fontosnak tartja a klímaváltozás elleni küzdelmet, és bízik az év végén sorra kerülő koppenhágai éghajlat-változási konferencia eredményességében.
A helyettes külügyi szóvivő tájékoztatása szerint Balázs Péter és Carl Bildt tárgyalt a svéd EU-elnökség és a visegrádi négyek (V4) magyar elnöksége közötti együttműködés összehangolásának lehetőségeiről azokban a témákban, amelyeknek mindkét elnökség kiemelt figyelmet szentel. Az együttműködés lehetséges területei közé tartozik a Nyugat-Balkán euroatlanti integrációja, a keleti partnerség, valamint az energiabiztonság problematikája. Ezekben az ügyekben Magyarország a V4 soros elnökeként hathatós segítséget kíván nyújtani az unió svéd elnöksége céljainak eléréséhez – áll a közleményben. A kommüniké kitért arra, hogy a felek áttekintették az Európai Unió bővítési folyamatának jelenlegi állását is.
(MTI)