A parlamenti pártok közül a Fidesz állította a legtöbb jelöltet

A parlamenti pártok közül a legtöbb jelöltet a Fidesz állította az októberi önkormányzati választásra. Ezüstérmes a Jobbik, bronzérmes az MSZP, míg a képzeletbeli dobogó mellé az LMP állhat. A KDNP a legtöbb helyen szövetségesével, a Fidesszel közösen indít jelöltet.• Két településen elmaradhat az önkormányzati voksolás

MNO
2010. 09. 04. 13:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz mind a polgármesterjelöltek, mind az egyéni választókerületi jelöltek „kategóriájában” megelőzi vetélytársait az Országos Választási Iroda szombat délelőtti adatai szerint. A kormányzó párt nagyságrendekkel több polgármesterjelöltet állított, mint a többiek. (Ennek oka, hogy azokon a kistelepüléseken is állított jelöltet, amelyeket az elmúlt húsz évben jórészt függetlenek irányítottak.) A Fidesz 1140, a Jobbik 219, az MSZP 194, míg az LMP 26 helyen szeretné elnyerni a települési (kerületi) vezetői posztot. Összesen 3176 településen választanak polgármestert.

A 3008 tízezernél kevesebb lakosú településen, ahol úgynevezett egyéni listán választják meg az összesen 14642 képviselőt a testületekbe, a Fidesz 4245, a Jobbik 1236, az MSZP 454, míg az LMP 45 jelöltet állított. (A nagy különbségre ugyanaz a magyarázat, mint polgármesterjelölt-állításnál.) A 168 tízezernél több lakosú településen – ahol vegyes választási rendszerben választják meg a képviselőket, 1631-et egyéni választókerületben és további 641 képviselőt kompenzációs listáról) – az egyéni választókerületekben a polgármester-állításnál lényegesen szorosabb az eredmény; a Fidesz 1627, a Jobbik 1493, az MSZP .483, míg az LMP 658 jelöltet állított.

A polgármesterjelölteknek, a kislistás és egyéni választókerületi jelölteknek a választáson való induláshoz péntekig kellett összegyűjteniük a választók meghatározott százalékának ajánlását, itt tehát közvetlenül „mérhető” az egyes pártok támogatottsága. A pártok támogatottságát, jelöltállítási „teljesítményét” a kompenzációs listáknál azonban nem lehet mérni, mert itt csak közvetett a választói támogatottság. Az a jelölőszervezet állíthat ugyanis kompenzációs listát, amely az egyéni választókerületek több mint felében egyéni jelöltet tudott állítani. Az összes jelöltek száma (a fentiek figyelembevételével) a Fidesznél a legnagyobb; 8385, a Jobbiknál 3841, az MSZP-nél 3359, míg az LMP-nél 916.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.