Két településen elmaradhat az önkormányzati voksolás

Két kistelepülésen elmaradhat az októberi képviselő-testületi választás, mivel egyelőre nincs elég jelölt a választás megtartásához – derül ki az Országos Választási Iroda (OVI) internetes tájékoztató oldalán, a valasztas.hu-n közölt adatokból a szombat reggeli állapot szerint.

MNO
2010. 09. 04. 8:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a választópolgár igazolást kér az október 3-ai önkormányzati választásra, az igazolás kiadása után nincs lehetősége arra, hogy meggondolja magát, és mégis a lakóhelyén szavazzon. Az igazolással szavazás szabályai sokkal szigorúbbak az önkormányzati választáson, mint az országgyűlésin. Az országgyűlési képviselők választásán bárki kérhet igazolást, ha a szavazás napján nem tartózkodik lakóhelyén, és ezt már előre tudja, ráadásul megkötés nélkül bármely másik településre kérhet igazolást. Az önkormányzati választáson azonban csak az kérhet igazolást, akinek a lakóhelyén kívül van bejelentett tartózkodási helye is (ezt korábban ideiglenes lakcímnek nevezték). Ők is csak abban az esetben szavazhatnak a tartózkodási helyen, ha azt 2010. június 16. előtt jelentették be, és az a szavazás napjáig nem szűnik meg. 2006-ban körülbelül 3500 igazolással szavazó volt az önkormányzati választáson (a 2010-es országgyűlési választáson pedig 57 ezer).


A tízezernél kevesebb lakosú településeken úgynevezett „egyéni listás” rendszerben választják meg a képviselő-testületet, melynek taglétszáma a település lakosságának számától függ. Egyéni listás képviselőjelölt az lehetett, akit a település választópolgárainak legalább egy százaléka jelöltnek ajánlott. A jelöltbejelentésre péntek 16 óráig volt lehetőség. A szavazólapon a választópolgár akár egy, akár több, de legfeljebb annyi jelöltre szavazhat, ahány egyéni listás mandátum a településen kiosztható, ám ha nincs elegendő (legalább a kiosztható egyéni listás mandátumok számával megegyező számú) jelölt, akkor a szavazást nem lehet megtartani és időközi választást kell rendezni.

A Veszprém megyei Hosztót településen 78 választásra jogosult szerepel a névjegyzékben. A településen kétfős képviselő-testületet lehetne választani, ám az OVI nyilvántartásában a szombat reggeli adatok szerint mindössze egy egyéni listás jelölt szerepel. Ez pedig azt jelenti, hogy ha ez nem változik, akkor nem lehet megtartani a választást. A Zala megyei Salomváron hasonló a helyzet: a 486 választópolgár négyfős testületet választhatna, ám az OVI adatai szerint mindössze három egyéni listás képviselőjelölt van jelenleg.

Mindez azonban nem jelenti azt, hogy biztosan nem lesz képviselő-testületi választás a két településen, ugyanis a választási irodák folyamatosan rögzítik az informatikai rendszerben a jelölteket, így előfordulhat, hogy a jelölteket már bejelentették, de még nem rögzítették az informatikai rendszerben.

35 településen csak egy polgármesterjelölt

Harmincöt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei városban és községben, a térség 229 településének több mint 15 százalékában csak egyetlen polgármesterjelölt lesz az október 3-ai választáson – tudta meg az MTI munkatársa az érintett választási bizottságoktól szombaton.

A jelöltek így gyakorlatilag már polgármestereknek tekinthetők, hiszen egyetlen szavazat is elég megválasztásukhoz. A legtöbb polgármesterjelöltet – nyolcat-nyolcat – Anarcson, Nyírpilisen és Ököritófülpösön vették nyilvántartásba. Az egyedül indulók között van Lakatosné Sira Magdolna, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője, Túristvándi polgármestere is. A kormányzó pártok jelenlegi és korábbi országgyűlési képviselői közül további tizenhárman méretik meg magukat az októberi helyhatósági választáson.

Kovács Ferenc Nyíregyháza, Szabó István Mátészalka, Tilki Attila – ő a Fidesz megyei elnöke – Fehérgyarmat, Lipők Sándor Kemecse, Román István Ibrány, Karakó László Gávavencsellő, Simon Miklós pedig Nyírbogát polgármesterjelöltje. A megyei közgyűlésbe jutás szavazólistáján szerepel jelöltként Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikai államtitkár, listavezetőként Seszták Oszkár, a testület jelenlegi elnöke, továbbá Kozma Péter, Fülöp István, Seszták Miklós és Borkó Károly.

Ezernél is többen lennének településvezetők

Ezernél is több a polgármesterjelöltek száma Borsod-Abaúj-Zemplén megyében; akad olyan település, ahol kilencen is indulnak, több településen pedig csak egy jelölt van. A megye 358 településén 1090 polgármesterjelölt gyűjtötte össze határidőre, szeptember 3-ig ajánlószelvényeit, legtöbben közülük függetlenek. A pártok közül a Fidesz-KDNP, az MSZP és a Jobbik jelöltjei vannak a legtöbben, de indul MIÉP-es, MDF-es is, miként a Lehet Más a Politika, a Magyar Kommunista Munkáspárt és a Lungo Drom polgármesterjelöltje is számít a szavazók voksaira.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.