Magyarország az ázsiai és afrikai piacokra is szeretne eljutni

Magyarország egyiptomi cégeken keresztül olyan ázsiai és afrikai piacokra juthat el, amelyeken korlátozott a magyar jelenlét – mondta Martonyi János külügyminiszter csütörtökön, miután Budapesten fogadta Ahmed Abul Geit egyiptomi külügyminisztert.• Martonyi: Hatalmas hiba volt a leminősítés, újra kell gondolniuk

MNO
2010. 12. 09. 13:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar diplomácia vezetője fontos célnak nevezte a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztését. Elmondta, hogy Magyarország szeretné Egyiptomba irányuló kivitelét növelni, és várja az egyiptomi befektetőket. Martonyi János közölte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök januárban Egyiptomba látogat. A két miniszter egyetértési megállapodást írt alá a magyar és az egyiptomi külügyminisztérium közötti rendszeres konzultációs mechanizmus létrehozásáról.

Martonyi János megállapította, hogy a magyar-egyiptomi kapcsolatok régi keletűek és szilárdak. Azt mondta, Magyarország nagyra értékeli azt a stabilizáló szerepet, amelyet Egyiptom a közel-keleti térségben betölt, és elismeréssel tekint az egyiptomi gazdasági teljesítményekre. Kifejezte reményét, hogy mind a magyar–egyiptomi, mind az Európai Unió és Egyiptom kapcsolatai tovább fejlődnek.

A kétoldalú gazdasági kapcsolatok vonatkozásában kedvező fejleményként említette meg, hogy megszűntek a magyar búzakivitelt hátráltató korábbi akadályok. Elmondta, sok induló és tervezett egyiptomi magyar projekt van egyebek mellett a gyógyszergyártásban, a vasútépítésben és a vízgazdálkodásban. A magyar–egyiptomi turisztikai kapcsolatok fejlesztését is célnak nevezte; örömmel állapította meg, hogy sok magyar Egyiptomban tölti szabadságát, az egyiptomiaknak a magyar gyógyturizmus előnyeit ajánlotta.

A 2011 első félévi soros magyar EU-elnökséggel kapcsolatban elmondta: Magyarország fel kívánja használni megkülönböztetett szerepét, hogy a lehetőségek keretein belül segítse a közel-keleti békefolyamatot, továbbá erősítse a mediterrán országok és az EU kapcsolatait. Fontosnak mondta az EU szomszédságpolitikájának megújítását, hangsúlyozva, hogy a mediterrán térséghez fűződő kapcsolatok, illetve a keleti partnerség programja kiegészítik, erősítik egymást.

Az arab ország külügyminisztere arról beszélt, hogy az egyiptomi–magyar kapcsolatok szívélyesek és messzire nyúlnak vissza, a két ország már 1928 óta működtet diplomáciai képviseletet egymás fővárosában. Megjegyezte, hogy Hoszni Mubarak elnök tavaly októberben tett látogatást Magyarországon. Úgy fogalmazott, sok lehetőség van a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésére, különösen a kereskedelemben, a befektetéseknél. Biztosította kollégáját: Egyiptom a soros EU-elnökségi félév alatt is minden tekintetben folytatni kívánja az együttműködést Magyarországgal.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.