Pénteken 29,7 millió köbméter belvizet emeltek át

Országszerte 3167 négyzetkilométernyi területet árasztott el a belvíz – közölte a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság szombaton az MTI-vel. Közben a kiöntött víz befagyására számítanak a szakemberek a Balatonnál. • Tetőzés várható, közel kétezer kilométeren van készültség + videó

MNO
2010. 12. 11. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt napon nem volt jelentős csapadék a síkvidéki területeken, a belvízzel borított területek nagysága a védekezés által érintett helyeken 3167 négyzetkilométer, ebből 1725 négyzetkilométer a vetés-szántó. A teljesen átitatott, mezőgazdasági művelésre alkalmatlan terület nagysága meghaladja a 4000 négyzetkilométert – olvasható az igazgatósághoz tartozó Országos Műszaki Irányító Törzs által eljuttatott közleményben. Pénteken 3179 négyzetkilométernyi területet borított belvíz az országban. Mint írták, mind a 12 környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság területén, az ország 90 belvízvédelmi szakaszából 80 szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség, ebből 13 szakaszon elsőfokú, 44 szakaszon másodfokú, 23 szakaszon (Zala, Kis-Balaton, a Felső-Tisza vidéke, Közép- és Dél-Alföld) harmadfokú a védekezés.

29,7 millió köbméter belvizet emeltek át

Pénteken 176 szivattyútelep és 48 szállítható szivattyú 29,7 millió köbméter belvizet emelt át a befogadókba, 1007 ember vett részt a védekezési munkálatokban; 61 belvíztározóban 84,4 millió köbméter belvizet tárolnak. Jelenleg 205 település védekezik belvízvédelmi készültség elrendelése mellett, ezek közül 17 település harmadfokban.

A Balaton vízszintje továbbra is 126 centiméter, ez az éves folyamatos vízeresztés ellenére is 16 centiméterrel magasabb az előírtnál. A víz eresztését nehezíti, hogy a Sió-csatorna rézsűje több helyen is megcsúszott, például Siófok belterületén is. Többek között emiatt sem lehet több vizet leengedni a Balatonból. A Székesfehérvári Vízügyi Igazgatóság megvizsgálja a Sió külső szakaszán keletkezett szűkületeket is, és kotrásokkal hárítják el az akadályokat a víz útjából – olvasható a közleményben.

Még meg is fagy a kiöntött Balaton?

A kiöntött víz befagyására számítanak a szakemberek a Balatonnál; a tó vízszintje 126 centiméter, és azt a szél a déli parton további 10 centiméterrel megemelheti, a befagyás miatt pedig a víz nem tudna visszahúzódni Balatonfenyves, Balatonmária és Balatonkeresztúr mélyen fekvő parti településrészeiről. Pécseli Péter, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetője szombaton az MTI-nek elmondta: a Balaton vize valamelyest visszahúzódott a tó medrébe az erős csütörtöki szél óta, de a következő napokban várható óránkénti 40-60 kilométeres északi-északnyugati széllökések ismét mintegy 10 centiméterrel megemelhetik az amúgy is magas vízszintet a tó déli partjainál. A Balaton magas vízszintjét a leginkább azzal magyarázzák, hogy a tó vízgyűjtőjén az idén eddig a százéves átlagnál 50 százalékkal több csapadék esett. A Sió-csatornán másodpercenként 39,3 köbméternyi vizet engednek le. A szaktárca azt tervezi, hogy a Sió-zsilip további nyitásával növeli az eresztés másodpercenkénti intenzitását, de Pécseli Péter beszámolója szerint erről a Sió és a Kapos mentén ellenőrzött belvízhelyzet után hozzák meg a döntést.

A szakember elmondta, hogy a Tolna megyei gazdák mindig érzékenyen reagálnak a vízeresztés növelésére, mert a Sióban folyó víz magassága fokozhatja a belvizet a területeiken. Problémát jelent az is, hogy a beomlások miatt több helyen is szükségessé vált a Sió medrének helyreállítása.

A Balaton térségében a következő napokban 5-6 milliméternyi csapadék várható, ennek egy része hó lesz, amely később jelenik csak meg a tóban, így egyelőre nem kell tartani további vízszintemelkedéstől. Hétfőtől fagyásra lehet számítani, így a kritikus déli partszakaszokon kiöntött víz akkor sem tud visszahúzódni a mederbe, ha csökken a tó vízszintje vagy a szél ereje. Most a jég elleni küzdelemre kell felkészülni – közölte a vízügyi kirendeltség vezetője.

Heizler György, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője az MTI-nek azt mondta, hogy különleges intézkedésekre egyelőre nincs szükség a Balaton déli részénél, de folyamatos készültségben kell lenni, főként északi szél esetén. Arra is figyelni kell, hogy az elöntött részeken felázott talaj miatt sok fa megdőlt, így azok veszélyessé válhatnak.

Még senkit sem kellett kiköltöztetni

Lombár Gábor, Balatonfenyves polgármestere arról számolt be, hogy több száz, partközeli ház, üdülő környéke továbbra is víz alatt áll, de senkit nem kellett kiköltöztetni. Az önkormányzat külön figyelmet fordít az egyedülálló idős emberekre, és számba vette azokat a fákat, amelyek erősödő szélben veszélyessé válhatnak a felázott talaj miatt.

Galácz György, Balatonmária polgármestere arról tájékoztatta az MTI-t, hogy csütörtök óta javult a helyzet, de továbbra is homokzsákokkal kell védeni egy üzemelő tóparti hotelt. A település mélyen fekvő, vízközeli része sokat köszönhet a tóparti nádasoknak, amelyek hullámfogóként működnek a szélben – tette hozzá. Az elöntött lakott területeken a csatornák telve vannak vízzel, néhány utcán és sok udvaron továbbra is áll a víz, amelynek a befagyása további károkat okozhat.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.