A romáknak részt kell venniük saját felzárkóztatásukban

Nemcsak emberi jogi, diszkriminációs szempontból kell vizsgálni a romák integrációját, hanem szociális és gazdasági szempontból is – mondta Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár kedden Budapesten.• Koncentráltan használnák fel a 2000 milliárdot• Az előítéletek régóta léteznek, de ezek leküzdése a cél• Minden eszközzel segítenek visszatérni a munka világába

MNO
2011. 07. 05. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil és vallásügyi bizottságának ülésén az államtitkár kifejtette: Magyarország EU-elnöksége alatt saját kezdeményezéseként állt a roma keretstratégia megvalósításának élére, és a fél év végére elismerés és siker jellemezte a munkáját. Balog Zoltán szerint fontos volt, hogy Magyarország hitelesen képviselje a stratégia ügyét, ezért kötött az elnökség alatt a kormány és az Országos Roma Önkormányzat keretmegállapodást. Ennek a megállapodásnak az az üzenete, hogy a romáknak is részt kell venniük a saját felzárkóztatásukban – tette hozzá.

Emlékeztetett: a dokumentumban egyebek mellett vállalták, hogy százezer romát „vonnak be a munka világába”. Helyzetüket segítheti a szociális földprogram is, amelyre a korábbinál több pénzt fordítanak – jegyezte meg. Balog Zoltán kitért arra is, hogy Magyarországon egyedülálló módon a roma fiatalok 90 százaléka elvégzi az általános iskolát, és 70 százalékuk megkezdi középfokú tanulmányait is.

Három fontos dokumentum

Az államtitkár szerint három fontos dokumentum született a fél évben a stratégia ügyében. Az Európai Parlament márciusban nagy többséggel jelentést fogadott el, az Európai Bizottság áprilisban „lefektette a stratégia alapjait”, majd négy miniszteri tanácsi formáció tárgyalta azokat a következtetéseket, amelyeket végül az Európai Tanács június végén elfogadott. A stratégia négy fő területet ölel fel: a lakhatás, az oktatás, a foglalkoztatás és az egészségügyi ellátás kérdését. Hozzátette: erős ellenőrzési rendszert kell kiépíteni a kedvező eredményekért.

A bizottság tagjai közül többen is elismerésüket fejezték ki az államtitkárság EU-elnökség alatt nyújtott teljesítményéért. Szabó Tímea szerint a keretstratégia nagy és jelentős előrelépés. Nyakó István azt mondta: az integrációban eddig is hasonló területekkel foglalkoztak, mint a stratégia, de jó, hogy ezek az irányok egy uniós dokumentumban is megjelennek. Gaudi-Nagy Tamás úgy fogalmazott: az uniós kezdeményezés jó lehetőség, hogy összeurópai problémaként kezeljék a romák helyzetét. Fontosnak nevezte azt is, hogy kizárják a rendszerből annak a lehetőségét, hogy visszaéljenek a pénzügyi forrásokkal. Harrach Péter hangsúlyozta: csak nyíltan és őszintén lehet kezelni a kérdést.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.