A márciusi, illetve áprilisi 2,9 és 5,8 százalékos csökkenés után májusban az előző havinál 6,4 százalékkal volt magasabb az építőipari termelés, ami azt mutathatja, hogy az ágazat elmozdult a holtpontról, de sajnos a májusban kötött új szerződések volumene 4,1 százalékkal alacsonyabb volt az előző évinél, ezen belül az épületek építésére kötötteké 19,9 százalékkal esett vissza. Az ágazat gyakorlatilag 2006 vége, 2007 eleje óta lejtmenetben van, és a tavalyi kormányváltás óta sem sikerült megfordítani a negatív trendet.
2013-ban lehet csak föllendülés?
Bár úgy lenne, hogy a pénteken közölt adatok a fellendülést mutatnák az építőiparban, de a már májusban megjelent tények a rendelésállományokról azt jelzik, hogy erről még nem lehet beszélni – mondta el az MNO érdeklődésére Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke. Tény, hogy kevés tender és fölhívás jelenik meg, sokan vannak munka nélkül az ágazatban – tette hozzá. Tolnay rámutatott arra is, hogy egy-egy nagyobb szerződést adott esetben megköthetnek, de sajnos semmiféle javulás nem várható a jövőben.
Az ÉVOSZ elnöke szerint nagyon sok uniós forrás nincsen fölhasználva, amin mindenképpen változtatni kellene, mivel 2013-ban véget ér a mostani költségvetési időszak. A lakásépítés stagnál, a magasépítés teljesen leállt, sok az abbahagyott irodaépítés, és több helyen csak a munkagödör szintjéig jutottak el – mutatott rá a szakember. Tolnay úgy látja, egy ördögi kör alakult ki az ágazatban azzal, hogy a bankok nem finanszíroznak, a magyar cégek tőkeszegények, a kicsi piacért rendkívül nagy a verseny, nem csökkent a lánctartozások száma és morális válság van. Az ÉVOSZ vezetője szerint ha a cégek át tudják vészelni a 2012-es évet, akkor 2013-ban már jobb lehet.
Hiteles példát kellene mutatni
A kormányváltás óta elindult egy folyamat, ami egyrészről a bürokratikus eljárások csökkentéséről szól, másrészt a kialakult válságos helyzet rendezésére bizottságok alakultak a Belügyminisztériumban és a Nemzetgazdasági Minisztériumban – hangsúlyozta Tolnay. Az uniós elnökség alatt a minisztériumok leterheltsége miatt ezek a műhelymunkálatok lelassultak, de bízunk benne, hogy ez mostantól fel fog gyorsulni – tette hozzá. Az ÉVOSZ elnöke szerint az államnak legalább azt kellene tennie, hogy a maga részéről pontosan teljesíti a kifizetéseket és megpróbálja felszámolni a csúszásokat. „Ezzel a magánszektor számára is hiteles példát mutatna.”
A szakértő tarthatatlannak nevezte, hogy nincsen semmilyen számonkérhetőségi lehetőség a csúszások kapcsán. Tolnay elmondta, hogy ezzel kapcsolatban több javaslatot is küldtek az új közbeszerzési törvényhez, és bízik benne, hogy az építkezésekről rendelkező későbbi kormányhatározatban már viszontlátják elképzeléseiket.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.