„Elég erős az a vélemény a Házban, amelyik komoly esélyt ad a magyar tagságnak” – fogalmazott újságírók előtt a magyar diplomácia vezetője, megjegyezve, hogy az ENSZ-tagállamok mintegy 25 százaléka a „bizonytalansági sávba” esik. Magyarázata szerint több állam csak az utolsó pillanatban dönti el, hogy az előreláthatólag október 13-án esedékes titkos szavazáson melyik államra voksol az ENSZ közgyűlésében.
A 2012/13-as nem állandó BT-tagsági helyért folytatott magyar kampány össznemzeti ügy, hiszen a siker mindenképpen növelné az ország súlyát – jelentette ki a miniszter. Ha Magyarország erőteljesebben meg akar jelenni a nemzetközi színpadon, akkor erre a BT az egyik legmegfelelőbb fórum – fűzte hozzá.
Takarékos kampányt folytatunk
A külügyminiszter leszögezte: Magyarország pozitív kampányt folytat a BT-tagságért, semmiféle negatívumot nem állít versenytársairól, kizárólag arról beszél két- vagy többoldalú keretekben, hogyan járulhat hozzá a világszervezet és a BT működéséhez. Magyarország egyúttal tiszta és takarékos kampányt folytat – tette hozzá.
Azzal kapcsolatban, hogy Magyarország miben tud segíteni a világnak, Martonyi János arról beszélt: a nemzeti rák- és diabéteszkontroll Magyarországon világviszonylatban egyedülálló, fel lehet ajánlani ennek bevezetését más országokban. Elmondta, hogy Magyarország jelentős mértékben segítheti a globális közösséget a nem fertőző betegségek megelőzésében és kezelésében, ebben ugyanis kiemelkedő eredményeket ért el. Utalt arra is, hogy Magyarország többet szeretne tenni az oktatás terén, több diákot szeretne fogadni, tervezi az ösztöndíjprogramok felújítását. Meggyőződése szerint a magyar oktatás a nehézségek ellenére képes hozzájárulni a globális kérdések megoldásához. Azt is elmondta, az országnak nagy tapasztalata van a vízgazdálkodás, az árvízmegelőzés, az öntözés terén, ezenkívül az élelmiszeriparban is segíthet a fejlődő világnak.
Hóvári János helyettes külügyi államtitkár korábban elmondta, hogy kemény küzdelem folyik az ENSZ BT 2012/13-as nem állandó tagsági helyéért a kelet-európai választási csoportban a pályázó Magyarország, Szlovénia és Azerbajdzsán között.
Elvi álláspontot képviselünk
Az ENSZ-közgyűlés őszi ülésszakának általános vitáján az egyik központi kérdés az a palesztin előterjesztés lesz, amelyik valamilyen formában előreláthatólag a palesztin államiság elfogadását vagy elismerését fogja tartalmazni. Martonyi János ezzel kapcsolatban kijelentette: Magyarország elvi álláspontot képvisel a palesztin államiság kérdésében, az ENSZ közgyűlésében benyújtandó határozati javaslattal kapcsolatos döntésére nem lehet hatással a BT-tagsági kampány, ezzel ugyanis „elveszítenénk tartásunkat”, a magyar külpolitika eseti tényezőktől függene. A külügyminiszter – aki hétfőn utazik négy napra New Yorkba az ENSZ-közgyűlés 66. ülésszakára – azt mondta: az Európai Unióban „van egy erősödő konszenzus” a palesztin előterjesztés ügyében, de végleges álláspont még nem alakult ki.
A BT-tagságra pályázó Magyarországnak is kiemelt érdeke, hogy az EU ne mutasson megosztottságot – mondta. Martonyi János leszögezte: Magyarország nem teheti függővé a majdani palesztin indítvánnyal kapcsolatos szavazatát attól, hogy más államok hogyan viszonyulnak a magyar BT-tagsághoz, mert akkor a magyar külpolitika kiszolgáltatottá válna. „Ez minket nem befolyásolhat (...), ebbe az utcába nem szabad bemenni” – mondta. Megjegyezte, hogy egyes országok, például az Egyesült Államok vagy Szaúd-Arábia viszont attól tehetik függővé a magyar BT-tagság támogatását, hogy Magyarországon megszavazza-e a palesztin javaslatot.
A külügyminiszter azt mondta, a palesztin határozat valószínűleg többséget fog kapni a közgyűlésben. Véleménye szerint nem valószínű, hogy a Palesztin Nemzeti Hatóság ENSZ-tagsági kérelmet nyújt be, mert ezt a BT felé kellene megtenni, amely nyilvánvalóan elutasítaná. Martonyi János szerint annak csekély a valószínűsége, hogy a palesztinok olyan határozati javaslatot fogalmaznak meg, amely mindenki számára elfogadható. Az is kérdéses továbbá, hogy lehetséges-e olyan előterjesztés, amelyet minden EU-állam tud támogatni – mondta. A külügyminiszter kifejtette: egyelőre azért nincs magyar álláspont az ügyben, mert „nincs olyan helyzet, amellyel kapcsolatban a magyar álláspontot meg kellene fogalmazni”. Hozzátette, ha az EU nem tud egyetértésre jutni a kérdésben, „akkor lesz egy helyzet, és akkor kell majd dönteni”. Azt is elmondta, Magyarország nem jelzi előre, hogyan fog szavazni a palesztin határozati javaslatról.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.