Orbán: Én sem a Marson élek + Videó

Hazánkban még szokatlannak számít, hogy egy egykori miniszterelnök felelősségét vizsgálják, de ez Európában egyáltalán nem ritka, főleg ha napjaink történéseit figyeljük – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök a Hír Televízió Rájátszás című műsorában kedd este. Az országvédelmi akciótervről kijelentette, hogy azt az euróövezeti válság újabb hullámainak kivédésére alkották meg. A miniszterelnök véleménye szerint le kell zárni a bankárkorszakot, aminek a része az is, hogy a pénzintézetek részt vállalnak a veszteségmegosztásban. • „Nem kell aggódni” – Hamarosan érkezik a segítség • Orbán: Hol volt a miniszterelnök és a pénzügyminiszter?

MNO
2011. 09. 13. 18:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Külföldről még a hétfői parlamenti beszéd előtt érkeztek telefonok, mivel a Fidesz–KDNP-szövetség pénteken ismertette a devizahiteleseket érintő intézkedéseket – mondta el Orbán. A hívások tartalmát firtató kérdés kapcsán a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy partnerei nem hatalmazták föl őt arra, hogy ismertesse azokat. Rámutatott arra is, hogy van mitől félni, mivel Európa nagy bajban van, azonban a bejelentett intézkedések miatt nincs ok az aggodalomra.

„Pontosan tudom, milyen állapotban vannak a családok, mik azok a gondok, amelyek kínozzák az embereket, én sem a Marson lakom.” Sokan régóta törlesztik a hitelüket és napról napra csak egyre többel tartoznak – tette hozzá. Az európai övezetek kifejezetten rossz állapotban vannak, az euróválság újabb hullámai várhatók, ezért szükséges egy országvédelmi akciótervvel felkészülni a kihívásokra – hangsúlyozta a miniszterelnök.

Nemzetközi viták jöhetnek

Ránk, vezetőkre akkor van szükség, amikor bajok és feszültségek vannak – vélte Orbán. A miniszterelnök kijelentette, hogy a magyar jog lehetővé teszi az egyösszegű törlesztés lehetőségét, míg nemzetközi területeken vitákra kell számítani. Szólt arról is, hogy a multiadók kapcsán most is eljárás alatt áll Magyarország, és kedvezőtlen döntés esetén megteszik a szükséges lépéseket.

A miniszterelnök kijelentette, hogy azoknak, akik élnek az egyösszegű törlesztés lehetőségével, nem kell aggódniuk az esetleges kedvezőtlen döntés miatt, mert nem velük szemben, hanem az állammal szemben indítottak eljárást. A Fidesz–KDNP által tervezett lépések nem ellenkeznek a magyar jogi szabályozással – tette hozzá. A magyar bankrendszert érintő hatás kapcsán Orbán elmondta, hogy a pénzintézetek már korábban elkezdték a források kivonását, így nincsen veszítenivalónk.

A külföldi bankok mögött ott állnak az anyabankok, míg a hazai intézetek mögött csak az állam áll – hívta föl a figyelmet a miniszterelnök. „Attól, hogy a pénzintézetek úgy gondolják, a Magyarországon meglévő jövedelmek összegyűjtésére és megforgatására nincs szükség, vagy ebben nincs üzleti lehetőség, nem kell tartani.”

„Nem a bankok oldalán állunk”

A miniszterelnök szerint a bankok vitték csődbe az európai gazdaságot, senki nem védte meg az embereket a bankoktól. A bankárkorszaknak úgy kell véget vetni, hogy a pénzintézetek iránti bizalom ne rendüljön meg, ez egyáltalán nem könnyű feladat – tette hozzá. „Amikor ellenzékben voltunk, nem láttunk bele a pénzügyi rendszer bugyraiba, de amióta kormányon vagyunk, látjuk, hogyan kergették be ezekbe a konstrukciókba az embereket” – hívta föl a figyelmet Orbán. A miniszterelnök értetlenségét fejezte ki, miért nem a bankoktól jöttek azok a javaslatok, amelyek a veszteségmegosztásra irányulnak. „Mi az emberek, és nem a bankok oldalán állunk, ezért tettük ezt a javaslatot.”

Orbán elmondta, hogy több országban elhitették a pénzintézetek, hogy csak drágán lehet hitelekhez jutni az adott ország devizájában. Ezzel a gyakorlattal szemben Magyarországot leszámítva mindenhol felléptek, mivel az itteni kormányok a bankok oldalán álltak és hozzájárultak ennek a helyzetnek a kialakulásához – vélte a miniszterelnök. Kijelentette, hogy a mostani javaslat egy veszteségmegosztásról szól, a devizahitelesek sem sétálhatnak ki ebből a helyzetből, mintha mi sem történt volna. A miniszterelnök a 180 forintos svájcifrank-határ kapcsán kijelentette, hogy egyes hitelesek így 20-30 forintot fognak bukni, míg a bankok a 180 forint fölötti részt veszítik el.

Vizsgálat indul

„Ezért javasoltam a parlamentben azt, hogy – elfogadva a Fidesz és a KDNP erre vonatkozó indítványát – a parlament alakítson egy bizottságot, amely pontosan kideríti, hogy ki mit csinált, kideríti, hogy ki ellenezte, ki támogatta bizonyos intézkedések meghozatalát” – fogalmazott Orbán. Az országnak, az embereknek ezt joguk van tudni, akik meg nem tették a dolgukat, azoknak viselniük kell a következményeit – tette hozzá. Nem tudom megelőlegezni egy még nem létező bizottság megállapításait – utalt Orbán az esetleges felelősségre vonásra. Rámutatott arra is, hogy az OTP a kezdetek kezdetén távol volt a devizaalapú hitelek forgalmazásától.

A harmadik lépésnél vagyunk az otthonvédelmi programot illetően, először a kilakoltatás előtt állókon kellett segíteni, majd azok következtek, akik a megugrott költségeket nem tudták fizetni – hangsúlyozta a miniszterelnök. Most azokon akarunk segíteni, akik még nem estek a gödörbe, de nincs erejük arra, hogy éveken keresztül úgy fizessenek, hogy a fölvett hitel aránya nem csökken – tette hozzá. „Itt nem gazdag emberekről van szó, mivel a devizahitelek átlagos összege 6 millió forint.” A kormány előzetes becslései szerint egyébként a rögzített végtörlesztést akár 300 ezren is igénybe vehetik. Úgy látja, könnyen lehet, hogy ennél nagyobb számban fognak megszabadulni az emberek ettől a tehertől. A kilépés kapcsán elmondta, hogy annak idejét korlátozni fogják.

Élő vita zajlik Budapestről

Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bankok nem terhelték az ügyfelekre a bankadó összegét, mivel csökkent a pénzintézetek nyereségessége – vélte a miniszterelnök. A hatósági árakat érintő javaslatok kapcsán Orbán elmondta, hogy olyan rendszert kell teremteni, amely igazságos, ezért is javasolták az országos ár bevezetését. „Nem hat meg az, ha egy polgármestert rosszul érint ez a javaslat, de az igen, ha bebizonyítja, hogy a helyben élőkre nézve ez hátrányos.”

Az önkormányzati rendszert érintő átalakítás kapcsán Orbán elmondta, hogy eddig nem érkezett javaslat a közvetett főpolgármester megválasztására, de ez egy élő vita Budapest jövőjéről. Emlékeztetett arra, hogy korábban már felére csökkentették a képviselő-testületek létszámát. A miniszterelnök kijelentette, hogy a főváros jövőjét érintő javaslatot nem fog tenni, megvárja, míg helyben döntenek.

Nem veszhetnek el a normális emberi értékek

A jövő évi büdzséről a kormányfő kijelentette, hogy azt az ország előtt álló kihívások és veszélyek szempontjából kell értékelni, a jól működő dolgokat meg kell tartani, míg a rosszakat el kell vetni. A költségvetést funkcionálisan és nem bázisalapon kell összeállítani, nem szabad, hogy így gondolkozzunk a kormányban – tette hozzá. Orbán szerint az ország szükségletei szerint tervezik a 2012-es büdzsét.

„Nem szabad a fogyasztás előtt letérdelni és hajlongani, vannak helyzetek, amikor megengedheti az ember magának, hogy fogyasszon, és van, amikor nem. Tudom, hogy az elmúlt években kialakult egy olyan nézet, hogy a világ csak akkor van rendben, ha növekszik, de ez a bankárkorszak gondolkodása” – mutatott rá Orbán. Van egy határa a fogyasztásnak, amikor a normális emberi értékek elvesznek, sosem fetisizáltam a növekedést – tette hozzá. A miniszterelnök rámutatott arra, hogy minél több pénzt kell hagyni az emberek zsebében, hogy majd ők maguk dönthessék el, mire költik azt. „Nem az államnak kell eldöntenie, mi jó az embereknek.”

A felelősségnek ide is el kell jutnia

A határon túliakat érintő választójog kapcsán Orbán kijelentette, hogy annak részletkérdéseit még nem tisztázták, de folyamatosak az egyeztetések a szomszédos államokban lévő magyar szervezetekkel.

A miniszterelnök Gyurcsány Ferenc mentelmi jogának a felfüggesztése kapcsán kijelentette, hogy ez Magyarországon még szokatlan dolognak számít, de ha nagyobb látószöget választunk, akkor ez Európában egyáltalán nem ritka. „ A politika sem lehet olyan terület, amely kívül van a felelősség világán.” Ha szükséges, a hatóságoknak mindenkivel szemben meg kell kérdezni bizonyos dolgokat, és eljárásokat kell lefolytatni – vélte a miniszterelnök. Szomorúságra és kedvetlenségre adnak okot ezek az ügyek, mert megkárosították az ország népét – mondta Orbán. „Aminek meg kell lennie, annak meg kell lennie” – zárta szavait a miniszterelnök.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.