Gyurcsány ezt azzal kapcsolatban írta, hogy a Galamus.hu elérhetővé tette oldalán David Baer teológia- és filozófiaprofesszor és Márfi Gyula veszprémi érsek nyílt levelezését. A bejegyzésben szól arról is, hogy csak látszólag fordul Márfi érsekhez, „valójában a demokratikus sokaság figyelmét akarja felhívni a magyar katolikus klérus egyik legbefolyásosabb tagjának gondolkodására és mentalitására”.
Főtisztelendő érsek úr! – kezdi Gyurcsány az amerikai teológia- és filozófiaprofesszor válaszleveléhez fűzött megjegyzését, amelynek elején rögtön nyomatékosít: Márfi Gyula téved. „Ön válaszában azt állítja, hogy az alaptörvény nem sérti a lelkiismereti és vallásszabadságot, mert az egyes egyházak elismerésének és nyilvántartásba vételének csak az egyházak anyagi természetű, állami támogatásával kapcsolatban van jelentősége” – olvasható Gyurcsány Facebook-oldalán.
Gyurcsány – az egyszerűség kedvéért – az Alkotmánybíróság 4/1993-as határozatára utal, amely kimondta: a lelkiismereti és vallásszabadsághoz hozzátartozik a jog a világnézetileg elkötelezett nevelésre. „Ha tehát az állam megtagadja valamely egyház nyilvántartásba vételét, és az így kieső támogatás miatt az adott egyház által fenntartott iskola nem tud működni, akkor az adott vallási közösséghez tartozók vallásszabadsága csorbul az egyházként elismert közösség tagjaiéhoz képest” – teszi hozzá.
Gyurcsány kitér rá, Márfi Gyula válaszában érthetőnek nevezi, hogy a Magyar Állam azokat a közösségeket részesíti előnyben, amelyek hazánk zivataros története folyamán jelentős mértékben hozzájárultak az ország fennmaradásához. Gyurcsány reflektál: „Ezek szerint valamely vallási közösség mai státuszában a történelmi érdemeknek kell tükröződnie. Valami hasonlót gondolhatott az egykori magyar nemesség is, amely elődeik által a haza fegyveres védelmében hozott áldozatokra tekintettel követelte meg és évszázadokon keresztül élvezte az adómentesség kedvezményét.”
A bukott miniszterelnök „halkan és alázattal” jegyzi meg, a pártállami diktatúra elkötelezett kiszolgálóinak ostorozása visszatetsző egy olyan egyházi méltóság részéről, akinek egyháza semmit nem tett annak érdekében, hogy feltárja a pártállami diktatúrával való együttműködés mai napig titkolt, leplezett világát. Mindezt azzal kapcsolatban említi, hogy Márfi szerint a mai napig számos ember dolgozik a magyar igazságszolgáltatásban, akik „a kommunista rendszer idején elkötelezett kiszolgálói voltak a pártállami diktatúrának”.
„Ön válaszában azt állítja, hogy Iványi Gábor metodista lelkészt nálunk mindenki ismeri, sokkal inkább nagyhangú politikusként, mint igehirdetőként” – írja bejegyzésében. Gyurcsány ezt úgy értelmezi, hogy az érsek e mondatával arra utal, hogy aki Isten igéjét hirdeti, az tartózkodjék a napi politikai állásfoglalásoktól. Itt kitér Orbán Viktorra is, aki pártja pécsi kongresszusán az egyházakról szólt: „Amennyiben a politikai élet egyes szereplői közül egyeseket ellenségeknek, másokat meg szövetségesnek minősítenek, maguk is politikai szereplővé válnak.”
„Ön válaszában azt állítja, hogy Európának túladagolják a szabadságot, amely – a túladagolt gyógyszerhez hasonlóan – már nem gyógyít, hanem mérgez” – folytatódik a bejegyzés. „Gondolom, Ön saját magát és egyháza vezetőit tartja mérvadónak annak meghatározására, mennyi a helyes, és mennyi a túlzott adag a szabadságból” – elmélkedik Gyurcsány.
A politikus szerint Márfi a válaszában kárhoztatja az abortusz engedélyezését és a szabad szerelem tudomásul vételét. „Ugyan milyen jogon várja el Ön, hogy a katolikus erkölcsi tanítás azon normáit, amelyeknek egyháza saját hívei körében sem képes maradéktalanul érvényt szerezni, az állam a törvény erejével kényszerítse rá minden polgárra?” – teszi fel a kérdést Gyurcsány.
Gyurcsány kitér rá, hogy Márfi föltételezhetően José Manuel Barrosóra, az Európai Bizottság elnökére céloz, amikor azt állítja, hogy a világ legnagyobb diktátorának (Mao Ce-tungnak) hívei oktatták az Európai Parlamentben a demokráciát. A pedofilbotrányokkal kapcsolatban megemlíti, meghökkentő a válaszlevélben tett kijelentése, miszerint „egy közismert pedofil tanította móresre Orbán Viktort. Ebben a kijelentésben nem is az a legmeghökkentőbb, hogy azt a Daniel Cohn-Benditet vádolja a pedofília undorító bűnével, akiről már százszorosan bebizonyosodott, hogy ez az alantas rágalom minden alapot nélkülöz, hanem az, hogy ezt egy olyan egyház főpapjaként teszi, amelyet az elmúlt évtizedben gyökeréig ráztak meg papjainak kirobbant pedofilbotrányai.”
Gyurcsány a bejegyzésben kitér a „kozmopolita” jelzőre is, amelyet szerinte az érsek megbélyegzésként használ. Szerinte helytelen ilyet tenni „egy olyan egyház főpapjaként, amely Pál apostol óta nemzetek fölötti volt, amely nevében hordozza a »katolikus« megjelölést”. A bejegyzés további részében Gyurcsány „illő tisztelettel érdeklődik” arról, hogy „vajon mi egyebet tesznek Krisztus egyházának azok a papjai, akik a választási kampány idején a Fidesz mellett prédikálnak, a szószékről kárhozattal fenyegetve azokat a híveket, akik baloldali vagy liberális pártokra kívánnak szavazni”. Ezt azzal kapcsolatban kérdezi, hogy az érsek szerint a kozmopoliták megpróbálják befolyásolni a szabad választásokat.
Gyurcsány véleménye szerint a Római Katolikus Anyaszentegyház magyarországi birtokai fölött sem gyakorol semmilyen ellenőrzést a magyar állam, így az érsek jogtalanul nevezi közönséges diktatúrának a nemzetek felett álló valutaalap magyarországi „birtokainak” helyzetét.
Végezetül felhívja Márfi figyelmét arra, bizonyára emlékszik, mit mondott Jézus a gazdag ifjúnak: „Ha tökéletes akarsz lenni, eredj, add el vagyonodat, és oszd ki a szegényeknek; és kincsed lesz mennyben; és jer és kövess engem.” Gyurcsány szerint ha a főtisztelendő állást kíván foglalni a két politikai oldal vitájában, akkor a fenti mércével kellene mérnie a politikai erőket és programjaikat.
„Engedje meg, hogy levelének gyűlölettől áthatott hangnemét megjegyzés nélkül hagyva emlékezetébe idézzem Pál apostol halhatatlan sorait: »Ha embereknek vagy angyaloknak nyelvén szólok is, szeretet pedig nincsen én bennem, olyanná lettem, mint a zengő ércz vagy pengő czimbalom«” – zárul Gyurcsány bejegyzése.