Fejlesztik a Felső-Tisza árvízvédelmi rendszerét

Svájci pályázati forrásból fejlesztik a Felső-Tisza árvízvédelmi információs rendszerét.

LM
2012. 05. 21. 11:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bodnár Gáspár elmondta: a svájci államszövetség közel 77 millió forint összegű támogatásából három új hidrológiai mérőállomást hoznak létre és kapcsolnak be a magyar–ukrán közös távmérő rendszerbe, továbbá növelik a számítógépes árvízvédelmi elemzés kapacitását, valamint 30 darab úgynevezett EDR (Egységes Digitális Rádiórendszer) készüléket telepítenek a hálózathoz. A szeptember 30-ig megvalósuló fejlesztéshez szaktanácsadói tevékenység is kapcsolódik, a Zürichi Műszaki Egyetem szakemberei vesznek részt az információs rendszer korszerűsítésében.

Árhullámok

A szabolcsi vízügyi szervezet igazgatója a projektnyitón hangsúlyozta, hogy a fejlesztés rendkívül fontos, hiszen a Felső-Tiszán és mellékfolyóin az év bármely időszakában lehet számítani magas és heves árhullámok kialakulására. A folyók mentén 116 településen 180 ezer ember él, akiknek biztonsága megköveteli, hogy veszélyhelyzet esetén időben megtörténjenek a védelmi intézkedések, s ezt szolgálja a svájci támogatással megvalósuló információs rendszer tökéletesítése – mondta Bodnár Gáspár.

Hozzátette: olyan számítógépes háttér jön létre, amelynek hidrológiai modellszámításaival számszerűsíthetik a várható árvízszintek emelkedését, az árvízvédelmi létesítményekre gyakorolt várható hatását, meghatározhatják a mértékadó vízmagasságok nagyságát.

Lucza Zoltán, a vízügyi igazgatóság projektvezetője közölte: a három új hidrológiai mérőállomást a Lápi-főcsatornán, az újtyukodi szivattyútelepnél és a szamossályi zsilipnél hozzák létre, és integrálják a meglévő távmérő rendszerbe.

Új szoftvert és három számítógépet, továbbá 30 EDR rádiókommunikációs készüléket is beszereztek már, amelyeket szeptember végéig hozzákapcsolnak a hálózathoz.

Rendkívüli jelentőség

A projektvezető megemlítette: a Felső-Tiszán a magyar–ukrán távmérő rendszerben jelenleg 68 állomás közöl ötpercenként árvízvédelmi adatokat a szakemberekkel. Ez rendkívüli jelentőséggel bír, hiszen a Felső-Tisza jelenti a legnagyobb árvízveszélyt, vízhozamának intenzitása óránként 25-40 centiméter is lehet, a folyó vízszintje akár tíz méterrel is megemelkedhet – mondta. Árhullám esetén így rendkívül rövid idő áll rendelkezésre a védekezés megszervezéséhez, amit ezentúl jelentős mértékben segít majd az új informatikai rendszer.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.