A NAÜ főigazgatójával, Amano Jukijával tartott csütörtöki budapesti találkozója utáni közös sajtótájékoztatón Martonyi János köszönetét és elismerését fejezte ki az ügynökség elmúlt években végzett tevékenységéért, külön kiemelve az iráni atomprogrammal kapcsolatos munkáját. Hangsúlyozta, hogy nélkülözhetetlen és hihetetlenül fontos, amit az ügynökség ebben a kérdésben tett. Erre utalva úgy fogalmazott, a jelenlegi helyzet nem ad okot túl sok optimizmusra. Emlékeztetett arra, hogy a moszkvai találkozó nem járt sikerrel, ugyanakkor jelezte: ez nem jelenti azt, hogy a tárgyalások lezárulnának.
Hétfőn és kedden Moszkvában egyeztettek a hatok Irán képviselőivel. A hatok csoportja (az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország) azt szeretné elérni, hogy Irán mondjon le az urán 20 százalékos szintre dúsításáról, mert onnan viszonylag gyorsan el lehet érni a katonai célú atomtöltetek előállításához szükséges 90 százalékos szintet. Teherán azt állítja, hogy szándékai békések, nem akar atomfegyvert gyártani.
A külügyi tárca vezetője a sajtótájékoztatón közölte, a magyar kormány osztja a nemzetközi közösség súlyos aggodalmait, és teljes mértékben osztja az Európai Unió közös álláspontját is az ügyben. Martonyi János arra is rámutatott, hogy az olyan nagy globális kihívások és kockázatok, mint az atomenergia, az energia, a víz, az éghajlatváltozás, összefüggenek egymással. Véleménye szerint mind a víz, mind az energia területén nagy szükség van együttműködésre, valamint az ügynökséghez hasonló nemzetközi szervezetekre, amelyek ebben az együttműködésben szerepet vállalhatnak.
Amano Jukija elmondta, hogy a magyar külügyminiszterrel folytatott megbeszélésén szóba került a víz védelmének kérdése is. Jelezte: örült hogy ez felmerült, mert bár az ügynökséget az atomenergiával összefüggésben ismerik, fontos tevékenységet végeznek a vízvédelemben és az élelmiszer-egészségügyben is.
A NAÜ főigazgatója hangsúlyozta, hogy Magyarország és a szervezet kapcsolatai hagyományosan jók. Tudja, hogy Magyarországon meglehetősen fejlett atomerőművi tevékenység folyik, továbbá nagyon fejlettek a vízgazdálkodási és a vízkezelési technológiák. Kitért arra is: meg vannak elégedve azzal, hogy Magyarország szinte az összes vonatkozó nemzetközi egyezményt ratifikálta, és jó helyen áll a végrehajtásukban.