A tárcavezetőnek az Országgyűlés honlapján olvasható írásbeli válaszából kiderült, hogy a régi radarok az említett céltárgyat még észlelni sem tudták, ugyanakkor nagyobb a fenntartási költségük, hiszen például több energiát fogyasztanak, és több személyt igényel a kezelésük is.
Olcsóbb és biztonságosabb
A jelenleg üzemelő radarok fenntartási költsége éves szinten körülbelül 350 millió forint – fűzte hozzá. Hende Csaba szerint egyértelműen megállapítható az új radar előnye: a korszerű technológiai megvalósítások, a költséghatékonyabb üzemeltetés, a nagyobb üzembiztonság, a hatékonyabb alkalmazás és a hosszú távú fenntarthatóság.
A RAT-31DL radar telepítése jelentős előrelépést a jelent a magyar légtérellenőrzés korszerűsítésében – hangsúlyozta a miniszter. „Medina helyszínre vonatkozóan a várható elektromágneses expozícióval kapcsolatban több számítás és mérés készült, melyek alapján megállapítható, hogy a közeli települések is teljes biztonságban lesznek a radarból eredő elektromágneses sugárzástól” – tette hozzá.
A szovjet technikát váltják le
A Honvédelmi Minisztérium júliusban azt közölte az MTI-vel, hogy szeptemberben kezdődhet az új, háromdimenziós NATO-lokátor építése a Tolna megyei Medinán. A tárca korábbi közlése szerint a beruházás 1-1,2 milliárd forintba kerül majd, ebből a radartorony építésére mintegy 0,9-1 milliárd forintot fordítanak.
A lokátorállomáson az 1987-ben üzembe helyezett, szovjet technológiával működő radart várhatóan 2013 végén váltja fel a háromdimenziós radarrendszer, amelyet eredetileg a Zengőre, majd a Tubesre terveztek.
A medinai radar a magyarországi 3D-s berendezésekhez hasonlóan az olasz Selex Sistemi Integrati gyártmánya lesz.
A rendszert alkotó másik két lokátor Bánkúton, illetve Békéscsabán működik – írta a szaktárca korábban.