A tárca arra reagálva közölte ezt, hogy Kovács László (MSZP), az Országgyűlés külügyi bizottságának alelnöke pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, a magyar kormány nem kért és nem is kapott garanciát arra, hogy Ramil Safarov nem részesül kegyelemben a hazájában. A szocialista politikus hozzátette: Azerbajdzsán ugyanis azt vállalta, hogy nem alakítja át az ítéletet, de az elnöki kegyelem lehetőségéről nem szólt a tájékoztatás. A szocialista politikus azt követően beszélt erről, hogy a nap folyamán a Külügyminisztériumban betekintett az azeri katonatiszt átadásával kapcsolatos iratokba.
A Külügyminisztérium cáfolta Kovács állításait, és azt írták, álláspontjukat támasztja alá az Európai Parlament (EP) csütörtöki határozata is. A határozat, amelyhez megvizsgálták az eset körülményeit és a fontosabb dokumentumokat, egyértelműen más álláspontot mutat, mint Kovács László – emelték ki. Hangsúlyozták, az EP véleménye szerint a Safarovnak adott elnöki kegyelem megsérti a vonatkozó egyezmény alapján a magyar hatóságoknak adott azeri diplomáciai biztosítékokat, amelyek értelmében az elítélt büntetésének végrehajtása hazájában folytatódik.
Azerbajdzsán tagadta
Ismert: az EP csütörtöki állásfoglalásában elítélte Ilham Aliyev azeri államfő döntését, amellyel kegyelemben részesítette a Magyarországon életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt férfit. A néppárti kezdeményezésre napirendre tűzött kérdésben az EP által elfogadott végleges szövegben az szerepel: Azerbajdzsán hivatalos levélben írásos garanciát adott arra, az átadott elítélt büntetését nem változtatja meg, és Safarov legkorábban 25 év elteltével szabadulhat.
Az elfogadott állásfoglalásban az is szerepel, Azerbajdzsán hivatalosan később tagadta, hogy erre vonatkozóan diplomáciai garanciát adott volna Magyarországnak. Ezzel kapcsolatban az EP megállapította, hogy Azerbajdzsán megsértette a magyar hatóságoknak adott diplomáciai biztosítékokat. Az EP az állásfoglalásban tudomásul vette Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozatát, miszerint Magyarország a nemzetközi kötelezettségeivel összhangban járt el.
Bugár is beszélt az azeri kiadatásról
Bugár Béla szerint az azeri államfő „lejáratta Magyarországot és a magyar népet az egész világ előtt” azzal, hogy megkegyelmezett egy örmény tiszt meggyilkolása miatt Magyarországon életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélt Ramil Sahib Safarov azeri katonatisztnek. A szlovákiai Most-Híd párt elnöke Pozsonyban a szlovák parlament épületében tárgyalt Asot Grigorjannal, az Európai Örmény Szövetségek Fóruma nevű szervezet vezetőjével, és kifejtette a Safarov-üggyel kapcsolatos álláspontját – idézte az Aysor.am hírportál pénteken a szervezet közleményét.
Bugár elmondta: a találkozón elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy Ilham Aliyev azeri államfő megkegyelmezett Safarovnak. Mint mondta: az azeri elnök példátlanul szégyenletes lépésével csapást mért az egész magyar kormány tekintélyére, az egész magyar népre, és lejáratta a világ előtt.
A többség az azerieket okolja
A hazai lakosság 59 százaléka az azeri kormányt okolja a kiadatási ügyben kialakult helyzettel kapcsolatban – derül ki a Századvég friss felméréséből, amelyből kiviláglik az is: a felnőtt lakosság 94 százaléka ismeri a Safarov-ügyet.
Ahogy átadtuk az azeri baltást
Svájcnak Magyarországgal és Örményországgal egyaránt barátiak a kapcsolatai, és kész arra, hogy segítséget nyújtson a kialakult feszültség enyhítésében, ha ezt kérik – közölte a svájci külügyminisztérium az MTI érdeklődésére pénteken. Martonyi János külügyminiszter múlt hétfőn látogatott el Bernbe; tárgyalásairól később azt mondta, svájci kollégája, Didier Burkhalter felajánlotta országa segítségét a magyar-örmény kapcsolatok rendezésében, és Svájc – amely „hagyományosan közvetítő, semleges ország” – tud is segíteni. Jelenleg az a legfontosabb, hogy megértessék az örményekkel, Magyarország mindig is barátként viszonyult hozzájuk – hangoztatta. Hozzátette: ha ebben tud segíteni Svájc, „akkor mi ezért hálásak vagyunk”.
Magyarország augusztus 31-én adta át Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt Ramil Sahib Safarov azeri katonatisztet, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek. Szerzs Szargszján örmény elnök aznap bejelentette, országa felfüggeszti a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal. Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szeptember 2-án hivatalába kérette Azerbajdzsán budapesti nagykövetét, akit diplomáciai jegyzékben arról tájékoztatott, hogy Magyarország elfogadhatatlannak tartja Azerbajdzsán lépését.
Orbán Viktor kedden azt mondta: összkormányzati döntés született az azeri kiadatás ügyében. A miniszterelnök hétfői napirend előtt is érintette a kiadatási ügyet, és közölte, igazságosnak tartja az azeri baltás gyilkos átadásáról szóló kormánydöntést. Martonyi János külügyminiszter a tárcája által szervezett csütörtöki háttérbeszélgetésen azt mondta: amit a miniszterelnök dönt, az a kormány döntése is, ezért a kormányfő és a kormány döntése között lényegében nincs különbség.