Marian Cozmát, az MKB Veszprém és a román kézilabda-válogatott játékosát 2009. február 8-án gyilkolták meg egy veszprémi bár előtt, segítségére siető társait, a szerb Zarko Sesumot és a horvát Ivan Pesicet pedig életveszélyesen megsebesítették.
A Veszprém Megyei Bíróság 2011 júniusában első fokon, nem jogerősen életfogytiglant szabott ki az elsőrendű és a másodrendű vádlottra, Raffael Sándorra és Németh Győzőre, a harmadrendű vádlott, Sztojka Iván húsz év fegyházbüntetést kapott. A vádlottakat társtettesként, több emberen elkövetett emberölés kísérletében, valamint bűnsegédként elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés kísérletében mondták ki bűnösnek.
Az MNO percről percre követte az április tárgyalást. További információkat, exkluzív videókat találhat a Cozma-gyilkossággal foglalkozó aloldalunkon, ahol megtekintheti Kálomista Gábor Szíven szúrt ország című filmjét is.
„Marian Cozmát szerintem Veszprémben tanították meg kézilabdázni igazán, és pont akkor ölték meg, amikor már egyértelműen látszott, hogy micsoda tehetség ez a fiatal gyerek” – az MNO helyszíni riportja Veszprémből.
Olvassa el itt a Magyar Nemzet Petre Cozmával készített interjúját.
Enyhítették a büntetést
A fellebbezések folytán a Győri Ítélőtáblára kerülő ügyben április 27-én kihirdetett jogerős ítéletében jelentősen enyhítette a három fővádlott büntetését a másodfokú tanács: Raffael Sándort és Németh Győzőt tizennyolc-tizennyolc év, Sztojka Ivánt pedig nyolc év börtönre ítélte.
Az enyhítéshez többek között az vezetett, hogy a másodfokú bíróság a történteket az elsőfokú bíróságtól eltérően minősítette. Nem látott okot az életfogytiglani szabadságvesztéssel büntethető, több emberen elkövetett emberölés kísérletének megállapítására, ehelyett Raffael Sándort egyrendbeli emberölésben, egyrendbeli társtettesként és egyrendbeli bűnsegédként elkövetett testi sértésben mondta ki bűnösnek, Németh Győzőt pedig egyrendbeli emberölés kísérletében és kétrendbeli testi sértésben marasztalta el. Ezek a minősítések ebben az ügyben legfeljebb 20 éves szabadságvesztés kiszabását teszik lehetővé. Sztojka Ivánt háromrendbeli testi sértést miatt marasztalta el a tábla.
Csendes megemlékezés – mélységes felháborodás
Csendes megemlékezést szervezett szeptember 8-ára a Veszprém Kézilabda Fan Club, mivel aznap lett volna 30 éves Marian Cozma.
Mélységesen felháborította az MKB Veszprém kézilabdaklubot, a csapat szurkolóit és játékosait, hogy a Győri Ítélőtábla jogerős ítéletében jelentősen enyhítette a három fővádlott büntetését. A szurkolók transzparenssel kértek bocsánatot a meggyilkolt Marian Cozmától az MKB Veszprém és a Pick Szeged május 6-ai összecsapásán.
Sztojka „legfeljebb fenyegető jelenlétként értékelhető”
Nagy Zoltán, az eljáró tanács elnöke szóbeli indokolásában kifejtette, hogy nem lehet a vádlottak akarategységére következtetni; Raffael Sándor indulatos állapotában rögtön megvalósította szúrási szándékát, Németh Győző azonban nem vett részt a Marian Cozma elleni támadásban, arra pedig nem mutatnak konkrétumok, hogy Sztojka Iván a halálos szúráskor támadta volna a kézilabdázót, tevékenysége „legfeljebb fenyegető jelenlétként értékelhető”.
Büntetőjogászok szerint mivel a másodfokú bíróság által az élet elleni cselekménynél megállapított minősítés esetén kiszabható büntetés felső határa húsz év, ehhez képest a jogerős ítéletben szereplő tizennyolc-tizennyolc év nem tekinthető enyhének.
Orbán: Az emberi élet a jelenleginél sokkal nagyobb védelmet érdemel
Május 7-én Orbán Viktor kormányfő az Országgyűlésben kifejtette: az emberi élet a jelenleginél sokkal nagyobb védelmet érdemel. Egy a másodfokú ítéletet bíráló kérdésre azt válaszolta, hogy négyszemközt ugyan egyetértene a véleménnyel, de ha Magyarország miniszterelnöke bármely egyedi bírósági döntést kritika alá von, akkor nem jár el helyesen, mert az a képzet alakul ki, mintha az igazságszolgáltatásra nyomást akarna gyakorolni a kabinet.
Navracsics az ítélkezési gyakorlat felülvizsgálatát kérte
Néhány nappal később Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter nyilatkozataiban és a Kúria elnökének írt levelében is foglalkozott az üggyel. Kérte az ítélkezési gyakorlat felülvizsgálatát a legfelsőbb bírói fórum elnökétől, a „nagy visszhangot kiváltó, esetenként túlzottan enyhe, következetlen vagy ellentmondásos ítéletek” – köztük a Cozma-ügy – miatti társadalmi felháborodásra hivatkozva pedig felvetette a kérdést, hogy megfelelő-e a bírósági ítéletek szigora és következetessége.
Darák Péter, a Kúria elnöke válaszában jelezte, hogy nem lát lehetőséget az igazságügy-miniszteri kérés teljesítésére, ugyanis az igazságszolgáltatás egyik legalapvetőbb, a pártatlanság szempontjából kulcsfontosságú értéke, hogy döntéseit sem a közhangulat, sem más, az eljárás keretein kívüli körülmény ne befolyásolhassa. A Kúriának az ítélkezési gyakorlat vizsgálatára és orientálására vonatkozó feladat- és hatáskörei nem jelentik azt, hogy konkrét ügyekben az alsóbb fokú ítélkezést befolyásolhatná. Ha egy alsóbb fokú ítélet mégis hibás lenne, annak orvoslására kizárólag az eljárási törvényekben szabályozott módon, perorvoslatok – például felülvizsgálati kérelem – keretében kerülhet sor.
Felülvizsgálati indítvány a Kúriához
A Legfőbb Ügyészség július elején indokolási kötelezettség elmulasztása és a tényállás ellentmondásai miatt nyújtott be felülvizsgálati indítványt a Kúriához a Cozma-gyilkosság ügyében, kérve a másodfokú határozat hatályon kívül helyezését és az eljárás megismétlését.
A legfelsőbb bírói fórum Cozma-ügyben eljáró tanácsának elnöke Kónya István, a Kúria elnökhelyettese és büntetőkollégiumának vezetője lesz.
Garázdaság miatt is eljárás indult
A Cozma-ügy kapcsán garázdaság miatt is eljárás indult kéttucatnyi vádlott – köztük a gyilkossági ügy fővádlottjai – ellen. Ebben a perben első fokon többéves szabadságvesztéseket szabott ki május 25-én a Veszprémi Városi Bíróság, ám a fellebbezések folytán másodfokon folytatódik ez az ügy.
A nyáron elkezdődött a Fővárosi Törvényszéken a kártérítési per is, amelyben a meggyilkolt sportoló hozzátartozói mintegy negyedmilliárd forintot követelnek az elkövetőktől.