Novemberben kezdetét veszi a szocpolos csalássorozat tárgyalása

November 26-án kezdi tárgyalni a Debreceni Törvényszék a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszabőn történt szocpolos csalássorozat miatt indított büntetőügyet.

NT
2012. 10. 17. 13:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádlottak nagy száma miatt a tárgyalást a törvényszék legnagyobb helyiségében, a díszteremben tartják. Sándor Gézának, a Szolnoki Törvényszék szóvivőjének korábbi tájékoztatása szerint az ügy azért került át Szolnokról Debrecenbe, mert a szolnoki büntetőbírák elfogultságot jelentettek be a per ügyvéd vádlottjával, illetve a rokonaival fennálló rendszeres munkakapcsolat miatt.

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Főügyészség 65 ember ellen emelt vádat a 2006 és 2009 között Tiszabőn, Tiszaroffon, Jánoshidán, Fegyverneken és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tiszakeszin történt, szociálpolitikai támogatásokkal épült lakásokhoz kapcsolódó nagyszabású csalássorozat ügyében.

A bűnesetek lényege, hogy a vádlottak fiktív ingatlan-adásvételi szerződések megkötése után igényeltek az otthonteremtéshez járó, 1,2 és 2,6 millió forint közötti összegű szociálpolitikai támogatásokat. Az ügyben a feljelentést a Magyar Államkincstár tette.

A vevők az esetek nagy részében nem is akartak a támogatással megvásárolt lakóházakba költözni, nem rendelkeztek a támogatás folyósításához előírt 30 százalékos önerővel, a csalásokkal az állami pénz jogtalan megszerzése volt a céljuk. A szerződésekben vételárként olyan összeget jelöltek meg, amely megfelelt a jogszabályi kritériumoknak, noha az ingatlan valós forgalmi értéke ennél jóval alacsonyabb volt.

A több gyermeket nevelőknek – akik a kellő önerő megléte esetén jogosultak lettek volna az állami támogatásra – a szervezők a támogatás elintézését ígérték, és azzal kecsegtették őket, hogy házhoz juthatnak. Többekkel azután időközben közölték: mivel pénzszűke miatt úgysem tudnák igénybe venni a szocpoltámogatást, egy meghatározott összegért megvásárolják tőlük. A kapott támogatás jelentős része így a vádlottakhoz került, akik osztoztak rajta.

A vádirat szerint 127 ingatlant érintett a csalássorozat, az államot mintegy 300 millió forintos kár érte. A vádlottak között van Tiszabő független polgármestere, Farkas Barnabás és a település jegyzője is, utóbbi a szerződések megkötéséhez adott ki valótlan tartalmú igazolásokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.