Milyen jogon ül a parlamentben olyan képviselő, aki nyílt zsidózásra vetemedik az ülésterem falai közt? Hová süllyedt az IQ-ja, amikor kimondta, meg akarja számolni a zsidókat, akik jelen vannak „a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban”, s pusztán származásuk révén „nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek”? – A Magyar Nemzet vezércikke.
A kormány a leghatározottabban elítélte Gyöngyösi Márton kijelentését
Szerdán a kormányszóvivői tájékoztatón Giró-Szász András hangsúlyozta, a kormány álláspontja egyértelmű: a leghatározottabban elítéli Gyöngyösi Márton kijelentését. Felidézte: a kabinet közleményben is jelezte, ő maga is elmondta, valamint kedd délután Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter is kijelentette, hogy elítélik a jobbikos politikus kijelentését. Gyöngyösi felszólalását az államfő, a kormány, a házelnök, illetve – a Jobbik kivételével – valamennyi parlamenti párt, továbbá több civil szervezet is elítélte.
A frakcióvezető kijelentette, hogy ezentúl a politikai vitanapokról szóló kezdeményezésekben sem működnek együtt és az „alkotmánybírósági indítványok tekintetében is más lehetőségek után fogunk nézni”.
Arra a kérdésre, hogy hogyan tudnak alkotmánybírósági beadvánnyal élni a Jobbik nélkül, azt felelte, megvan a lehetőség arra, hogy egy ilyen kezdeményezés ne a parlamenti pártoktól induljon ki.
Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő egy korábbi parlamenti felszólalása során annak felmérését szorgalmazta, hogy hány olyan, zsidó származású ember van az Országgyűlésben és a kormányban, aki nemzetbiztonsági kockázatot jelent. A Jobbik később lemondásra szólítja fel Ertsey Katalint annak kapcsán, hogy az LMP-s országgyűlési képviselő Novák Előd Jobbik-alelnök írásbeli kérdésére úgy nyilatkozott, izraeli állampolgársággal is rendelkezik.
Novák Előd csütörtöki sajtótájékoztatóján arra hivatkozott, elfogadhatatlan, hogy az LMP-s politikus eddig ezt „eltitkolta”. Ertsey Katalin reagált Novák nyilatkozatára: ironikus levelet írt, amiben a jobbikos politikus kérdésének abszurditására akarta felhívni a figyelmet.
A Fidesz az országgyűlési törvény módosítását kezdeményezi annak érdekében, hogy a Gyöngyösiéhez hasonló felszólalások esetében utólag is lehessen pénzbírságot kiszabni az országgyűlési képviselőkre.