A kormányszóvivői tájékoztatón Giró-Szász András hangsúlyozta, a kormány álláspontja egyértelmű: a leghatározottabban elítéli Gyöngyösi Márton kijelentését. Felidézte: a kabinet közleményben is jelezte, ő maga is elmondta, valamint kedden délután Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter is kijelentette, hogy elítélik a jobbikos politikus kijelentését.
„Ugyanúgy, ahogy eddig, a kormány ugyanazt a politikát követi minden ilyen típusú megnyilvánulással szemben, a legszigorúbban elítéli és fellép minden szélsőséges, antiszemita vagy rasszista megnyilvánulással szemben” – fogalmazott. Hozzátette: teszi mindezt azért, mert nem csak a magyar, de az európai normákkal is összeegyeztethetetlenek ezek a hangok.
Gyöngyösi Márton, a Jobbik országgyűlési képviselője hétfőn a parlamentben az izraeli–palesztin konfliktus kapcsán azt mondta: „pont itt lenne az ideje egy ilyen konfliktus kapcsán annak, hogy felmérjük azt, hogy az itt élő, és különösen a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára”. A politikus felszólalását kedden az államfő, a kormány, a házelnök, illetve – a Jobbik kivételével – valamennyi parlamenti párt, továbbá több civil szervezet is elítélte.
Az EB is elítéli az antiszemitizmust
Az Európai Bizottság elítéli az antiszemitizmust – jelentette ki a belügyi biztos szóvivője újságírók kérdésére szerdán, az Európai Bizottság szokásos déli sajtótájékoztatóján, miután arról kérdezték, hogy mi a brüsszeli testület álláspontja Gyöngyösi Márton jobbikos országgyűlési képviselő hétfői parlamenti felszólalásáról.
A Die Presse osztrák napilap brüsszeli tudósítója, Oliver Grimm a bizottság álláspontján kívül arra is kíváncsi volt, szükségesnek tarja-e a testület a gyűlöletbeszéd elleni fellépés uniós szabályozását vagy annak szigorítását. Michele Cercone, Cecilia Malmström belügyi biztos szóvivője a kérdésre válaszolva kifejtette, hogy minden tagállamban a helyi hatóságok feladata, hogy az ilyen ügyeket, eseteket kivizsgálják. A szóvivő mindazonáltal nem mulasztotta el leszögezni, hogy az Európai Bizottság mélyen elítéli az antiszemitizmus, a rasszizmus és az idegengyűlölet minden formáját.
Cercone egyúttal kifejtette, hogy az Európai Unióban jelenleg is létezik olyan értelmű döntés, amelynek értelmében minden tagállamnak törvénybe kell ültetnie a gyűlöletkeltés, az izgatás, a közösség tagja elleni erőszakra uszítás tilalmát, aminek megvalósítását a bizottság ellenőrizni is fogja.