A Kormányszóvivői Iroda kedden már az ellenzéki pártok reakciói előtt elsőként ítélte el Gyöngyösi hétfői felszólalását. Közleményükben tudatták: a kormány a legszigorúbban fellép minden szélsőséges, rasszista, antiszemita megnyilvánulás ellen és mindent megtesz annak érdekében, hogy a gyűlölködő és az európai normákkal összeegyeztethetetlen hangokat visszaszorítsa. A kormány egyúttal világossá teszi, hogy az ország valamennyi polgárát megvédi az ilyen inzultusoktól.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke is elutasította Gyöngyösi minősíthetetlen kijelentését és reményét fejezte ki, hogy minden parlamenti párt támogatni fogja a házszabály azon szigorítását, amely lehetővé teszi az ilyen és ehhez hasonló képviselői magatartás utólagos szankcionálását.
Rogán: Határozottan fel kell lépni
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője közölte: a nagyobbik kormánypárt elfogadhatatlannak tartja Gyöngyösi parlamentben elhangzott hétfői kijelentését, és a házbizottság ülésén azt kezdeményezte, hogy 2013-tól a házelnök utólag, akár pénzbírság formájában is felléphessen az ilyen szóhasználat ellen. Szerinte az ilyen kijelentések ellen minden politikai erőnek a leghatározottabban fel kell lépni és ezt megtehette volna a jobbikos képviselő felszólalása idején a plenáris ülést levezető alelnök is, de mivel egy képviselőcsoportba tartoznak, nem meglepő, hogy nem tette meg.
A Fidesz mellett a KDNP, az MSZP és az LMP frakciója is határozottan elítélte a jobbikos politikus előző napi felszólalását.
Gyöngyösi Márton hétfőn az Országgyűlés plenáris ülésén egyebek között kijelentette: pont itt lenne az ideje a gázai konfliktus kapcsán annak, hogy „felmérjük azt, hogy az itt élő, és különösen a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára”. Kedden a Jobbik nem kezdeményezte a képviselő visszahívását és továbbra is kiálltak Gyöngyösi nézetei mellett, aki bejelentette azt is, hogy nem mond le.
Balog: Visszautasítjuk
Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter az üggyel kapcsolatban egy keddi nemzetközi konferencián kijelentette: határozottan visszautasítják, hogy embereket bármilyen módon listázzanak, hogy megbélyegezzék vagy veszélyesnek tekintsék őket a magyar államra származásuk miatt . Az Európa Tanács által a gyűlöletbeszédről szervezett tanácskozás előtt tartott sajtótájékoztatón kifejtette, a konferenciát már hónapok óta készítik elő, és hétfőn egy politikai párt képviselőjének sikerült megvalósítania a gyűlöletbeszédet az Országgyűlésben.
A tárcavezető üdvözölte, hogy az egész politikai elit, a pártok és civil szervezetek is megszólaltak az ügyben. Felidézte, a gyűlöletbeszéd a kommunista diktatúra idején államilag szervezett volt. Államilag parancsolva volt embercsoportok – például a parasztság – kirekesztése, megbélyegzése. A gyűlöletbeszéd ma is tovább él Magyarországon, és „a mi dolgunk határozottan fellépni ezzel szemben” – mutatott rá.
KEH: megengedhetetlen kijelentés
A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) szerint a Gyöngyösi Márton Jobbikos képviselő által hétfőn az Országgyűlésben elmondottak legfontosabb következménye és eredménye, hogy minden mértékadó párt és politikus egy emberként ítélte el a „megengedhetetlen” kijelentést. Altorjai Anita, a KEH sajtófőnöke kedden az MTI megkeresésére közölte: Áder János államfő üdvözölte, hogy a kormány és a civil világ is elutasította az elhangzott kijelentéseket, és ennek üzenetértéke kell, hogy legyen mindenki számára.
Hangsúlyozta: a köztársasági elnök az elmúlt fél évben több ízben is világossá tette, hogy aki egy magyar embert vallása, származása miatt sért meg, az a magyar nemzetet sérti meg. „Az ilyen és ehhez hasonló mondatoknak, gondolatoknak nincs helye a magyar Országgyűlésben!” – írta a sajtófőnök, hozzátéve: az elhangzottak minden jóravaló, tisztességes magyar ember erkölcsi érzékét alapjaiban sértik.
Kumin: A kormány a leghatározottabban elítéli
Kumin Ferenc, a Miniszterelnökség nemzetközi kommunikációjáért felelős helyettes államtitkár New Yorkban ítélte el az antiszemita felszólalást. „A magyar kormány a leghatározottabban elítéli az ilyen típusú megnyilatkozásokat, és ennek az álláspontnak fogok hangot adni az Egyesült Államokban folytatandó találkozóimon” – jelentette ki. A helyettes államtitkár, aki hétfőn a Freedom House képviselőivel tárgyalt, a péntekig tartó egyesült államokbeli találkozóin egyebek között zsidó szervezetek képviselőivel, valamint újságírókkal és más véleményformáló személyiségekkel fog találkozni.
Elmondta, hogy a magyarországi zsidóság helyzete és egyúttal elkerülhetetlenül az antiszemitizmus is téma lesz a megbeszélésein és sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy ennek a parlamenti felszólalás ad különös aktualitást. Hozzátette ugyanakkor: „talán szerencsés lehet az, hogy első kézből és a lehető leggyorsabban lesz alkalmam arra, hogy kifejtsem és alátámasszam a kormány határozott és elítélő álláspontját, amelynek részletes kifejtésére most itt szükség lehet”.
Több szervezet is visszautasítja
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége felhívta a demokratikusan gondolkodó parlamenti képviselőket, hogy egyenként és kollektívan is utasítsák vissza Gyöngyösi antiszemita kijelentéseit. Az Együtt 2014 Választói Mozgalom szégyennek és tűrhetetlennek tartja a Parlamentben hétfő este történteket.
Gyöngyösi Márton a Hír TV Rájátszás című műsorában is azt ismételgette, a parlamentben elhangzott szavai félreérthetőek voltak. Vona Gábor pártelnökre hivatkozott, hogy a múlt héten ő beszélt a nemzetbiztonsági kockázat felméréséről a kettős állampolgárok esetén. Azt mondta: ő nem antiszemita és a Jobbik sem antiszemita párt. Szegedi Csanád távozásáról azt mondta, nem amiatt kellett távoznia a pártból, mert fény derült zsidó származására. Gyöngyösi kérdésre válaszolva ismét azt mondta: nem mond le. Arra a felvetésre, hogy hétfői kijelentésével gyakorlatilag a Ján Slotával és Robert Ficóval helyezkedett közös platformra, hiszen ők több magyarellenes intézkedést hajtottak végre Szlovákiában, Gyöngyösi úgy reagált: ezt a két dolgot nem keverné össze. Arra a lehetőségre pedig, hogy mi lenne, ha Romániában kizárnák a magyar képviselőket, azt mondta: azt kikérné magának a Jobbik.
A jeruzsálemi székhelyű Simon Wiesenthal Központ kedden szintén élesen elítélte Gyöngyösi felszólalását. A holokauszt bűnöseinek felkutatásával foglalkozó szervezet igazgatója, Efraim Zuroff szerint Gyöngyösi megnyilatkozása „szomorú emlékeztető a népirtó náci rezsimre, amely számos helyi kollaboráns segítségével magyar zsidók százezreit gyilkolta meg”.
Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete határozottan elítélte Gyöngyösi Márton felszólalását. A diplomata szerint amit a képviselő mondott, az egyértelmű megnyilvánulása az évszázadok óta ismert, és a zsidó nép és az emberiség legnagyobb tragédiáját, a soát okozó klasszikus antiszemitizmusnak. A nagykövet emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány gyorsan reagált a képviselő felszólalására. Hozzátette: Izrael és Magyarország viszonya nagyon baráti és jó, közös érdekeken alapul, és a két népet széttéphetetlen kapcsolat fűzi össze.
Az Egyesült Államok a lehető leghatározottabban elutasítja és elítéli a Jobbik országgyűlési képviselője november 26-án a Parlamentben elhangzott felháborító antiszemita megjegyzéseit – olvasható az amerikai nagykövetség közleményében. Mint írják: „Elismerjük és támogatjuk a kormány állásfoglalását, melyben az elhangzottakat azonnal elutasította. Az ilyen gyalázatos és rendkívül sértő megnyilvánulásokat köteles minden demokráciában élő személy azonnal és keményen elítélni, s ez különösen vonatkozik a magyar kormány legmagasabb rangú képviselőire.” „Az, hogy a magyar Parlamentben elhangozhatnak antiszemita és rasszista felszólalások ismét alátámasztja, hogy szükség van Magyarországon a tolerancia és a békés együttélés hangjainak felerősítésére” – zárul a közlemény.