Domján László a munka előkészületeit először a dél-alföldi településen ellenőrizte. Mint elmondta: 250 katonát és 240 eszközt jelölt ki a feladatra, amelyre kormányzati keretből mintegy 150 millió forint áll rendelkezésre 2013-ban. A magyar honvédség azokra a településekre szállít egészséges vizet, ahol az arzénszint jóval az európai uniós szint fölött van. A katonák mellett a tervek szerint áprilistól önkéntes műveleti tartalékosok is bekapcsolódnak a munkába.
A települések listája változhat
A honvédség a Belügyminisztérium önkormányzati koordinációs irodájával és a helyi hatóságokkal együttműködve határozta meg a települések listáját, amely változhat, ha azok már önállóan is meg tudják oldani a problémát. Az érintett települések tizenegy megyében találhatók, legtöbbjük Bács-Kiskun-, Csongrád- és Békés megyében.
Három különböző eszközzel dolgoznak majd
Az adott településeken az átmeneti ivóvízellátást három különböző eszközzel végzik majd. Az egyik egy teherautó által húzott ivóvíz feliratú, egy köbméteres utánfutó. Ilyenből 95-öt állítanak munkába január 1-jétől. Emellett 18 vízszállító teherautót is elindítanak, amelyek 8 köbméter vizet képesek szállítani. A „leglátványosabb” eszköz a víztisztító konténer, amelyben a vizet zacskókba csomagolják – mondta Domján László. A magyar fejlesztésű eszközt korábban NATO gyakorlatokon és iraki feladatellátás közben is használták a magyar alakulatok. Erre a feladatra négy konténert állítanak munkába olyan nagy lélekszámú települések ellátásra, mint Makó, Hódmezővásárhely, Mindszent és Szentes.
Fejenként két liter víz jár
A lakosság tájékoztatását már az ünnepek előtt megkezdték, így január 1-jére minden érintettet értesítenek arról, hogy az adott településen a katonák hol és mennyi ideig lesznek elérhetőek – tette hozzá a vezérőrnagy. A lakosok naponta egyenként két liter ivóvizet kaphatnak a katonáktól ingyenesen.