A közlemény szerint a magyar–amerikai Katonai Tanácsadó Csoport (Military Advisory Team, MAT) és az afgán nemzeti hadsereg utolsó közös művelete csütörtökön volt. A háromnapos járőrözésen a mintegy 180 magyar, amerikai és afgán katona és rendőr négy völgyet kutatott végig, ahol – információik szerint – lázadó, illetve fegyveres bűnöző csoportok rejtőzhettek.
Az Afgán Nemzeti Hadsereg lövészzászlóalját az elmúlt csaknem négy évben a magyar–amerikai Műveleti Összekötő és Tanácsadó Csoport (OMLT) képezte ki és mentorálta, amelynek eredményeként a zászlóalj tavaly júniusban megszerezte az önálló műveletre alkalmas minősítést az ISAF-től (Nemzetközi Biztonsági Közreműködő Erő).
Pécsvárady Szabolcs alezredes, kontingensparancsnok tájékoztatása szerint a művelet valamennyi napján találtak fegyvereket, illetve lőszereket. Emellett viszont legalább ilyen fontos, hogy „a járőrrel az afgán hadsereg megmutatta az afgán kormány jelenlétét a térségben, illetve bebizonyította a helyi lakosok számára, hogy ott tudtak lenni, ahol szükség van rájuk” – fogalmazott a közlemény szerint.
Az OMLT 2009 áprilisában kezdte meg az Afgán Nemzeti Hadsereg 209-es hadtest 2. dandárja 3. lövészzászlóaljának kiképzését és mentorálását Kilagajban, Baglán tartományban. A munka az afgán katonák egyéni kiképzésével kezdődött: megtanították őket a fegyverek karbantartásra és használatára, illetve az alapvető katonai ismeretekre, például harcászati kiképzésen, lőkiképzésen, tereptani ismereteken vettek részt. A képzés a szakasz- és század-, majd zászlóaljszintű feladatok begyakorlásával folytatódott, miközben az afgán alakulat az OMLT-vel együtt folyamatosan részt vett az ISAF aktuális műveleteiben.
Az OMLT 2012 decemberének közepén Katonai Tanácsadó Csoporttá alakult, és az eredeti feladatainak ellátása mellett megkezdte a felkészülést az új szerepéhez a Mazari-Sarifban szolgálatot teljesítő Afgán Nemzeti Készenléti Rendőrség, illetve az afgán határőrök törzsmunkájának mentorálásához.
A HM szerint „a kilencvenes évektől töretlenül fejlődő amerikai–magyar katonai együttműködés egyik legnagyszerűbb példájává vált a két ország katonáinak az OMLT keretében történő közös feladatvállalása”.