Hagyó-per: milliós számlák és játékok is szóba kerültek

A BKV-val a Combino villamosok népszerűsítésére szerződést kötő cég vezetőjét hallgatták ki Kecskeméten.

KG
2013. 06. 27. 18:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A K.L. Kommunikációs és Szolgáltató Bt. tulajdonosa 2007 májusában kötött szerződést a BKV Zrt.-vel PR kommunikációs tanácsadásra. A tanú elmondta, hogy újságíró ismerőse, R. Péter révén került kapcsolatba a közlekedési vállalattal, de megállapodtak abban, ezt a munkát a tanú fogja elvégezni. A tanú arra nem tudott választ adni, hogy a szerződéses összeget hogyan osztották meg a munkát szerző társával. „Ha jól emlékszem, az egyik feladat a Combino villamosok bevezetése, népszerűsítése volt” – mondta a tanú.

Homonnai János ügyész kérdéseire a tanú többször ellentmondásba került önmagával. Először azt állította, hogy a villamosok népszerűsítésével kapcsolatos egyik rendezvény szervezése a feladatuk volt. Amikor az ügyész szembesítette azzal, hogy azt egy másik cég is végezte, úgy helyesbített: csak a sajtóval kapcsolatos rész volt a feladatuk. A tanú a szerződésben szereplő munkafolyamatok részleteire nem emlékezett.

A BKV Zrt. a cégnek két számlára 1,26 millió forintot fizetett ki. A periratok szerint a K.L. Bt. egy 1,8 millió forintról szóló számlát is küldött a BKV Zrt.-nek. A társaság ezt a számlát nem fizette ki, de a tanú nem reklamálta meg a számla kifizetésének visszatartását. Nem derült ki a törvényszéken, hogy ezt a számlát milyen munka elvégzéséért állították ki. A számlát sztornózták.

R. Miklós nyolcadrendű vádlott a tanú által elmondottakra reagálva kiemelte: véleménye szerint bebizonyosodott, hogy a cég tényleges munkát végzett a közlekedési vállalat részére.

Tanúként hallgatták ki a BKV Zrt. részére játékokat és kártyákat gyártó cég vezetőjét is, aki azt mondta, hogy R. Miklóst egy kártyaversenyen ismerte meg, majd amikor megtudta, hogy a BKV Zrt. vezérigazgató-helyettese lett, megkereste. A tanú szerint R. Miklós abban segített, hogy marketinganyagaikat bemutathassák.

A tanú beszámolt arról, hogy a cég adott egy árajánlatot, versenyeztetés nem történt. Ezután a BKV-nak elküldték a kártya Bécsben megtervezett változatát, majd a közlekedési vállalat elfogadta a mintát, ezután a gyártás megtörtént. Tudomása szerint a termék egyik része promóciós célokat szolgált, másik részét a pénztárakban értékesítette a BKV Zrt.

A szerződés azért került a vádpontok közé, mert az abban szereplő összegnél mintegy 900 ezer forinttal többet fizetett ki a közlekedési vállalat az átvett kártyákért. A tanú indoklása szerint a különbség abból adódott, hogy gyártás közben a BKV Zrt. a dizájn megváltoztatását kérte. A mennyiség kisebb mértékben változott, mert a Piatnik Kft. néhány száz paklival több kártyát nyomtatott, ezeket a BKV Zrt. átvette. A cég nyolcezer pakli kártya, valamint ezer puzzle gyártásáért 5,5 millió forintot számlázott, az összeget a BKV Zrt. nyolc részletben fizette ki.

A tárgyaláson tanúként hallgattak ki egy anonimitást kérő tanút, aki korábban, első idézésére nem jelent meg, ezért a törvényszék pénzbüntetéssel sújtotta. A tanú 2007 márciusától 2008 áprilisáig a BKV Zrt. közlekedési vezérigazgató-helyettese volt. Vallomása szerint Antal Attilát 2004 óta ismerte, aki a Nógrád Volán vezérigazgatójaként kapcsoltban állt a BKV Zrt.-vel.

Hagyó nem dobta volna csak úgy ki a szerződéseket

Rámutattak, melyik céggel kell szerződést kötni

A sport és a filmművészet is terítékre került
Az MSZP-re célzott a párt kifejezéssel
Csak azonos fogalmakat használtak?
Fiktív feladatokat kreáltak
Hagyó: Volt, amikor én voltam a Mikulás

„Konkrétan közölte, hogy Hagyó kívánalma” megkötni a szerződéseket

Vallomása szerint H. Éva hatodrendű vádlottal először munkatársak voltak a BKV Zrt.-nél, majd H. Éva Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes mellé került dolgozni a városházára. A tanú csak később tudta meg, hogy a hatodrendű vádlottnak párhuzamosan a BKV Zrt.-nél is megmaradt a státusa. A vádirat szerint H. Éva 2008. január 1-jétől 2009. szeptember 30-áig tartó fiktív foglalkoztatásával 24,6 millió forint vagyoni hátrány keletkezett a BKV Zrt.-nél.

A főügyészség szerint a Hagyó Miklós vezetésével működő bűnszervezet 2008 augusztusáig 1 milliárd 490 millió forintnál nagyobb vagyoni hátrányt okozott a BKV-nak. A bizonyítási eljárás július 2-án tanúkihallgatásokkal folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.