„Üzletszerző ember vagyok” – milliókat lobbiztak el a BKV-nál

A BKV kilenc és fél hónapra lobbitevékenységért 32,8 millió forintot fizetett ki egy cégnek.

KG
2013. 06. 20. 19:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vállalkozót – aki szavai szerint másodállásban politikai elemzőként is tevékenykedik – a nyomozati szakban nem hallgatták ki, az ügyészség azonban kezdeményezte a törvényszék előtti meghallgatását. A tanú kérte a törvényszéket, hogy nevét és egyéb adatait kezeljék zártan. Homonnai János ügyész kérdésére a tanú elmondta: tulajdonosa annak a gazdasági társaságnak, amely kisebbségi tulajdonosa a GPS Capitalnak.

Azt nem tudta megmondani, hányan dolgoztak a GPS Capital Kft.-nek a váddal jelzett időszakban, de elismerte, volt része abban, hogy a BKV és a kft. „egymásra találjanak”. A tanú – aki R. Miklós nyolcadrendű vádlottat még Székesfehérváron ismerte meg – azt mondta: Antal Attila harmadrendű vádlottat ő kereste meg azért, hogy ajánlatot tegyen a BKV Zrt. kommunikációjára.

A tárgyaláson felolvasott dokumentumokból kiderült, hogy a tanú Antal Attilát még a BKV vezérigazgatói kinevezése előtt megkereste, és átadott neki egy kommunikációs tervet tartalmazó anyagot. „Én egy elég aktív, üzletszerző ember vagyok” – tette hozzá a tanú. Hangsúlyozta: a BKV és a GPS Capital közötti szerződés további folyamatában nem vett részt. A cég ügyvezetője tájékoztatta a szerződésről, de részletekre nem emlékezett, arra sem, hogy milyen körülmények között szűnt meg a megállapodás.

A törvényszék tanúként hallgatta ki a GPS Capital Kft. akkori ügyvezetőjét is, aki szavai szerint csak a szerződés első szakaszában dolgozott a cégnél. Kérdésre válaszolva kifejtette: a szerződés szerint konkrét kérés volt, hogy nem léphetnek fel a BKV nevében, a lobbitevékenység ügyében a közlekedési vállalat vezetői voltak csak jogosultak tárgyalni.

A vádirat szerint R. Miklós nyolcadrendű vádlott, Hagyó Miklós szocialista főpolgármester-helyettes, elsőrendű vádlott és más politikusok felkérése és előkészítése alapján Antal Attila harmadrendű vádlott a GPS Capital Tanácsadó és Szolgáltató Kft.-vel 2007 márciusában megbízási szerződét kötött az év végéig terjedő időszakra.

A szerződés célja a BKV Zrt. érdekeinek kormányzati értékelése és megítélésének javítása, lobbistratégia kidolgozása volt. A szerződés alapján a stratégia kidolgozásáért egyszeri 5 millió forint plusz áfa értékű, míg a lobbitevékenységért és tanácsadásért havi 1,8 millió forint plusz áfa megbízási díjat, továbbá a havi 30 órát meghaladó munkaórákért 40 ezer forint plusz áfa megbízási díjat állapítottak meg.

A vádirat szerint a BKV Zrt. szükségtelen szolgáltatásokért bruttó 32,8 millió forintot fizetett ki a közlekedési vállalat a GPS Capital Kft.-nek a kilenc és fél hónapig tartó munkáért.

Egy informatikai vállalkozás, a Montana Zrt. tulajdonosát, egyben ügyvezető igazgatóját is tanúként hallgatta ki a bíróság. A cég a BKV-nak internetes figyelést, „szövegbányászati” szolgáltatást végzett 2007 augusztusa és decembere között, majd 2008 januárjában R. Miklós nyolcadrendű vádlott meghosszabbította a szerződést.

A vádirat szerint szükségtelen szerződés felmondásáig, 2008 májusáig 5,4 millió forintot fizetett ki a közlekedési vállalat a cégnek. Az Anova Szolgáltató és Oktatási Bt. vezetőjét is meghallgatta a törvényszék. A tanú elmondása szerint Antal Attila, a BKV Zrt. egykori vezérigazgatója a tágabb baráti köréhez tartozott. A vádirat szerint Antal Attila 2007 szeptemberében azért, hogy ismerősét és a cégét bevételhez juttassa, a Válaszd a közösségi közlekedést! című kísérleti közlekedési program megtervezése és végrehajtása tárgyában szerződést kötött.

Hagyó nem dobta volna csak úgy ki a szerződéseket

Rámutattak, melyik céggel kell szerződést kötni

A sport és a filmművészet is terítékre került
Az MSZP-re célzott a párt kifejezéssel
Csak azonos fogalmakat használtak?
Fiktív feladatokat kreáltak
Hagyó: Volt, amikor én voltam a Mikulás

A vállalkozási díjat 15,6 millió forint nettó összegben határozták meg. A négy szakaszra bontott teljesítésből a negyedik szakasz, a monitorig rész nem valósult meg, ezért nettó 13,6 millió forintot fizetett ki a BKV az Anova Bt.-nek.

A monitoring szakasz azért nem valósult meg, mert nem rendelték meg – mondta a tanú, hozzátéve, hogy ez arra az időszakra esett, amikor szavai szerint „megrendült a bizalom a BKV vezetőségében”. Nem tudott a tanú arról, hogy felhasználták volna a cége által elkészített tanulmányt.

Egy másik szerződést is kötött a közlekedési vállalat az Anovával havi jelentések, elemzések elkészítésére. A vádirat szerint a BKV Zrt. a tevékenységéhez szükségtelen szerződések alapján az Anova Bt.-nek 2007-ben 4,3 millió forintot, 2008-ban 17,9 millió forintot fizetett ki. Antal Attila harmadrendű vádlott a tárgyaláson hasznosnak nevezte a tanulmányt, amely szerinte megtakarítást hozhatott volna a cégnek.

A főügyészség szerint a Hagyó Miklós vezetésével működő bűnszervezet 2008 augusztusáig 1 milliárd 490 millió forintnál nagyobb vagyoni hátrányt okozott a BKV-nak. A bizonyítási eljárás június 25-én további tanúk meghallgatásával folyatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.