Szűk egy évvel a jövő évi parlamenti választások előtt az MNO által készített pártkörképből egyértelműen az derült ki, hogy továbbra is a Fidesz–KDNP az ország domináns pártja, miközben az ellenzéki erők nem bírnak kormányzóképes alternatívát állítani. 2012 nyarán úgy tűnt, hogy a gazdasági nehézségek, valamint a kormányzásból fakadó döntések miatt az MSZP képes lesz megelőzni a Fidesz–KDNP-t, ám végül ez elmaradt, és a pártszövetség januártól elkezdte visszaszerezni korábbi híveit.
A kormánypártok a rezsicsökkentés, a gazdasági helyzet javulása és az ellenzéki belháborúk miatt voltak képesek növelni a támogatottságukat. Mindezt az időközi önkormányzati választások is visszaigazolták, ráadásul a Fidesz–KDNP olyan választókerületekben tudott győzni, amelyek a korábbi évek voksolásain a baloldal felé hajlottak, ezek közül kiemelkedett a komlói siker.
A kormányzás harmadik évében továbbra sincsenek hírek arról, hogy komoly törések lennének a Fidesz–KDNP-ben, annak ellenére sem, hogy 2014-től kezdve jelentősen kevesebb parlamenti hely lesz. Természetesen nem biztos, hogy a jobbközép kormány ilyen stabilan állna az élen, ha nem olyan lenne az ellenzéki pártpolitikai erőtér amilyen.
A balliberális ellenzék gyakorlatilag fél éven keresztül azzal volt elfoglalva, hogy mikor, milyen módon ülnek tárgyalóasztalhoz a felek, s közben folyamatos volt az üzengetés az MSZP és a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 között. Bajnaiék mindent elkövettek, hogy erősebbnek mutassák magukat a szocialistáknál, bár kampányuk alapvetően a volt miniszterelnökre épült. Gyakorlatilag az MSZP és a magukat korszakváltóknak nevezők rendezvényei azt a célt szolgálták, hogy folyamatos nyomás és döntéskényszer alatt tartsák a balliberális oldal szavazóit és véleményformálóit, hogy álljanak valamelyik oldalra.
Az erőforrások szűkössége és az ismert arcok hiánya vezethetett el ahhoz, hogy nyár elejére egyértelművé vált az MSZP dominanciája Bajnaiékkal szemben. Azt még nem lehet tudni, hogy a június végén megkezdett tárgyalások során mikor kerülnek elő az igazán nehéz kérdések – a 106 egyéni körzet elosztása, a listás helyek és végül a miniszterelnök személye –, de annyi jól látszik, hogy a szocialisták nem fogják hagyni magukat egy olyan alkuba kényszeríteni, mint amilyenek az SZDSZ-szel való megállapodások voltak. Bajnainak és az LMP-ből dezertált politikusoknak vélhetően meg kell majd elégedniük a szerényebb pozíciókkal.