Óriási viharokkal indult, aztán viszonylagos megnyugvással fejeződött be az idei első félév az LMP számára. Mint ismert, az ökopárti alakulatra a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 vetette ki a hálóját, és kiváló szövetségeseket is talált a párt lenyúlására a Karácsony Gergely–Jávor Benedek tengelyben. Az akció csupán felerészben sikerült, mivel a Schiffer András vezette, a párt önállóságához körömszakadtáig ragaszkodó csoport kétszer is többségbe került a kongresszusokon, így Karácsonyék távoztak.
A Tárki kutatásai szerint a januári 6 százalékos választói támogatottság tavasszal 2-3 százalékra esett vissza, de júniusra az LMP ismételten visszakapaszkodott az 5 százalékos bejutási küszöbre. A nyár elejére az is eldőlt, hogy a párt szeptemberben ismételten alakíthat frakciót. Bevezették a társelnöki rendszert a hatékonyabb működés érdekében, és jól láthatóan a Fidesz–KDNP-kormányban csalódott jobbközép szavazókat kívánja Schiffer megszólítani, többek között azzal is, hogynagyon határozottan bírálja a körvonalazódó Bajnai–Gyurcsány–Mesterházy-szövetséget.
A pártszakadás személyi és szervezeti értelemben is súlyos kihívást jelentett az LMP számára – minderről már Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet elemzője beszélt az MNO-nak. Az átmeneti nehézségek után azonban visszaigazolásként szolgált a párt vezetőinek az LMP szimpátiaindexe, amely a Nézőpont Intézet legutóbbi közvélemény-kutatása alapján újra magasabb a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos szintnél – tette hozzá.
Fodor szerint az LMP a bal- és a jobbközép irányba egyaránt nyitott pártként pozicionálja magát. Amennyiben a párt képes „mérsékelt” alternatívát kínálni a bizonytalanok jelentős táborának, a választott stratégia jó eséllyel parlamenti mandátumhoz segítheti az LMP-t 2014-ben. Kérdés, hogy az ökopárt stabilizálja-e szervezetét és ki tudja-e használni a médiafelületek nyújtotta nyilvánosságot – fogalmazott a politológus.
Szerinte a párt szimpátiaindexe ugyancsak fontos kérdés, hiszen amennyiben a választási kampány során a parlamentbe jutáshoz szükséges küszöb szintjén teljesít a párt, az LMP vezetői 2010-hez hasonlóan hivatkozhatnak majd arra, hogy a pártra leadott szavazat „nem egy elvesztegetett szavazat”. Ennek különösen a fővárosban és Pest megyében lehet jelentősége, ahol a közös baloldali jelölttel és más jelöltekkel nem szimpatizáló választók számára az LMP így vállalható alternatíva lehet – fogalmazott Fodor.