Tönkreverték a Gyurcsány–Mesterházy-szövetséget

Simán verte a Fidesz–KDNP jelöltje a Jobbik és a Gyurcsány–Mesterházy összefogás aspiránsát, a kormánypártok iránti bizalom töretlen.

Kovács András
2013. 04. 08. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsöprő győzelmet aratott a Fidesz–KDNP jelöltje a monori időközi önkormányzati választáson, így folytatódott a kormánypárt 2013-as győzelmi sorozata a tízezer főnél népesebb településeken tartott választokoson. Mint ismert, a Fidesz–KDNP két héttel ezelőtt a dunakeszi és szentendrei időközi választáson győzött, és most ismét egy Pest megyei településen diadalmaskodott. A kormánypártok győzelmének értékét növeli, hogy a jobbközép erők növelték a 2010-es választásokon szerzett szavazati arányukat.

A monori választáson Balogh Imre Ferenc, a kormánypárt jelöltje a voksok 55,94 százalékát söpörte be, 2010-ben még csupán 47,35 százalékot szerzett a fideszes jelölt. A választáson Bokros Tibor, a Jobbik jelöltje 29,02 százalékot összesített, ami közel 12 százalékos javulás a párt 2010-es 17,99 százalékos eredményéhez képest. 2010-ben az MSZP jelöltje önmagában szerzett 12,78 százalékot, most pedig a Mesterházy–Gyurcsány összefogás jelöltje csupán 15,04 százalékot ért el.

A választási részvétel is egyértelműen a kormánypárti diadalt támasztja alá: 2010-ben országos voksoláson szavazott 30,9 százalék a választókerületben, most pedig egy tét nélküli megmérettetésen járult 21,5 százalék az urnákhoz. A részvétel egyáltalán nem esett vissza olyan mértékben, mint a hasonló időközi választásokon szokás, így ez mindenképpen reprezentatív mintának tekinthető.

Mint arról az MNO korábban beszámolt, a monori körzetben az elmúlt évek választásain mindig a jobbközép erők diadalmaskodottak, de az előjelek azt mutatták, hogy a szocialisták képesek lesznek javítani a korábbi eredményeiken – ezt az is segíthette volna, hogy jelenleg ellenzékben vannak. Az MSZP 2006-ban, amikor megnyerte a választásokat, 34,99 százalékot ért el a választókerületben, most pedig az összefogás is éppen csak 15 százalékot összesített. A Jobbik javított 2010-es eredményéhez képest, de így sem volt esélye arra arra, hogy a kormánypártokat megszorongassa.

A voksolás egyértelműen azt mutatja, hogy a kormánypártok iránti bizalom továbbra is megvan a társasalomban. Ráadásul ez egy olyan választókörzetben vált világossá, ahol a többség mindig is a jobbközép pártok mellett állt. Az MSZP továbbra sem képes megszólítani az emberek relatív többségét. A szocialisták számára ez a voksolás azt is megmutatta, hogy a Gyurcsány-párttal sem érdemes együttműködni, mivel semmilyen érdemleges szavazattöbbletet nem hoz.

Egy időközi választásból nem érdemes messzemenő tanulságot levonni, de ha ebben a körzetben a baloldal jelentős szavazatnövekedést vagy győzelmet könyvelhetett volna el, akkor az egyértelműen azt jelentené, hogy elfogyott a jobboldali kormánnyal szembeni bizalom. Ezzel szemben a monori körzetben azt láthatjuk, hogy a jobbközép kormánypárt növelte szavazói arányát, míg a baloldal beszorult a 2010-es támogatottsági szintjére. A szavazók számára a Gyurcsány–Mesterházy összefogás sem volt vonzó, így a baloldali pártoknak a közeljövőben új stratégiát kell kidolgozniuk a siker érdekében.

A választók nem fordultak el a jelenlegi kormánytöbbségtől – így értékelte a fideszes győzelmet hozó időközi önkormányzati választások eredményét Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke március 25-én Budapesten. Kósa szerint az eredmények azt mutatják, az emberek csak mérsékelten figyelik a baloldali belküzdelmeket, a baloldal üzenetei és a most is megnyilvánuló „gyűlöletkampánya” pedig nem érdekelte őket.

 

2012-ben tizennégy időközi választást tartottak a tízezer főnél népesebb településeken, ahol a pártok támogatottságának a változását lényegesen jobban lehet látni, mint a kistelepüléseken. Szentendrén márciusban voksoltak, Kőrösi Tibor, a Fidesz–KDNP jelöltje 46,9 százalék szavazatot kapott. A II. kerületben áprilisban tartottak időközi megméretést, ott az LMP, az MSZP és a Demokratikus Koalíció egységesen sorakozott föl egy független jelölt mögé, de a Fidesz–KDNP jelöltje így is közel 60 százalékot szerzett. Szintén áprilisban Miskolcon nagyon szoros küzdelemben győzött a kormánypárt, míg a Jobbik és az LMP csúfosan leszerepelt.

 

Májusban Dunaújvárosban szavazhattak, de a szocialisták korábbi fellegvárukban képtelenek voltak az áttörésre, és 13 százalékkal kaptak ki a Fidesztől. Gyomaendrődön ugyancsak májusban voksoltak, ahol egy helyi egyesület jelöltje futott be, a Fidesz a legjobb eredményt érte el a parlamenti pártok versenyében. Július elsején ismételten Dunaújvárosban tartottak választást, ahol a Fidesz–KDNP aspiránsa ha szorosan is, de győzött. Július 29-én Balmazújvárosban járulhattak az urnákhoz a választók, ahol független győzelem született, de a Fidesz–KDNP maradt a legerősebb parlamenti párt, az MSZP el sem indult.


A legtöbb embert érintő voksolást szeptember 2-án Hódmezővásárhelyen tartották, ahol fölényesen győzött Almási István, a kormányzó pártszövetség jelöltje. Az MSZP annak is örülhet, hogy csak 30 százalékkal kapott ki legfőbb riválisától, de még a 2010-es baloldali voksmennyiséget sem sikerült megkapnia. Október hetedikén Sopronban szavaztak, ahol az MSZP idei első győzelmét aratta, de fontos megjegyezni, hogy a 2010-es választást leszámítva a körzetben mindig baloldali dominancia volt jellemző.

 

Október 28-án Dabason Kosztolányi Gyula, a Dabas Fejlődéséért Integrálódók Egyesülete (DAFI) és a Fidesz közös jelöltje lett a 3. számú egyéni választókerület új képviselője, míg Baján Csubákné Besesek Andrea (Fidesz–KDNP) a szavazatok 46 százalékával győzött, 342 voksot begyűjtve. Az MSZP lett a második 29 százalékkal és 219 szavazattal. Tiszavasváriban ugyanezen a napon időközi polgármester-választást tartottak, amelyen a jobbikos Fülöp Eriket újraválasztották.

 

December 2-án Budakalászon a kormánypártok által támogatott független jelölt diadalmaskodott. December 9-én alacsony, 28 százalékos részvétel mellett Petrovay Zoltán, a Magyar Szocialista Párt jelöltje nyerte a az időközi önkormányzati választást Szolnokon, a 7. számú egyéni választókerületben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.