Megszületett a Mesterházy–Gyurcsány választási szövetség

A vasárnapi monori időközi választáson a jobboldal legyőzése érdekében összefogott egymással Mesterházy Attila és Gyurcsány Ferenc pártja.

Kovács András
2013. 04. 06. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb tízezer főnél népesebb településen tartanak időközi önkormányzati választást április 7-én vasárnap. Monoron a fideszes képviselő lemondása miatt kell választást tartani, amelyen hárman szállnak majd ringbe. Balogh Imre Ferenc a Fidesz, Bokros Tibor a Jobbik színeiben, Mikla László pedig az MSZP és a DK közös jelöltjeként indul. A két párt között már korábban megszületett a megállapodás, hogy közös jelöltet állítanak, így a 2011-es szakítás után, úgy tűnik, ismételten közeledni kezdtek egymáshoz a szocialisták és a Gyurcsány-párt.

A 2010-es önkormányzati választáson Husz Enikő Judit, a Fidesz–KDNP jelöltje a szavazatok 47,35 százalékával diadalmaskodott, a jobbikos jelölt 17,99, az MSZP aspiránsa pedig csak 10,23 százalékot ért el. A választókerületben a megyei listás voksok tekintetében a Fidesz–KDNP 66,35, a Jobbik 20,86, az MSZP pedig 12,78 százalékot ért el. Szerencsére a városi szavazóköri beosztás alapján a 2004-es európai parlamenti választásokig vissza lehet vezetni ennek a választókerületnek az eredményeit, így pontos képet kaphatunk a körzet politikai viszonyairól.

Mint az korábban látható volt, a 2010-es önkormányzati választáson a Fidesz–KDNP elsöprő győzelmet aratott, míg az MSZP még a Jobbiktól is jócskán lemaradva a harmadik helyen végzett. A három évvel ezelőtti országgyűlési választáson a Fidesz–KDNP közel 60 százalékos aránnyal diadalmaskodott, a Jobbik 18,15, az MSZP pedig 12,9 százalékot ért el. A 2009-es EP-választáson némileg hasonló eredmény született: a Fidesz 64,64, a Jobbik 18,75, az MSZP pedig 12,14 százalékot ért el.

A 2006-os országgyűlési választáson, miközben országos szinten a Fidesz–KDNP szövetség vereséget szenvedett, ebben a választókerületben a jobbközép párt 53,71 százalékot ért el. A szocialisták 34,99, az SZDSZ pedig csupán 3,32 százalékot összesített. A 2004-es európai parlamenti választáson a Fidesz lényegesen jobban szerepelt a választókerületben, mint amennyit országosan elért (47,33 százalék). Az akkori ellenzéki párt 60,66, az MSZP 22,29, az SZDSZ pedig 5,81 százalékot szerzett.

Az elmúlt évek eredményei alapján jól látszik, hogy a monori 1-es számú körzetben a jobboldal nagyon erős pozíciókkal rendelkezik, míg az MSZP akkor is viszonylag rosszul szerepelt, amikor a párt országosan a csúcson volt. A szocialisták látványos összeomlása a 2006-os választások után következett be, és még a Jobbik is simán verte őket. Ennek ellenére nem érdemes lefutottnak tekinteni a mostani voksolást, mivel volt már rá példa, hogy a Fidesz óriási előnyt „adott le” a szocialistákkal szemben, legutóbb ez egy decemberi szolnoki időközi választáson történt meg.

Mint ismert: idén eddig két olyan időközi választásra került sor, amelyet tízezer főnél népesebb településen tartottak. Dunakeszin és Szentendrén is fölényes kormánypárti győzelem született, a győzelemre készülő baloldal súlyos vereséget szenvedett. A baloldali belharcot erősítheti a jövőben, hogy Dunakeszin a Bajnai-párt egy független jelölt mögé állva a második helyen végzett, míg a szocialistákat a Jobbik is megelőzte, így meg kellett elégedniük az utolsó hellyel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.