A fölényes Fidesz-győzelem végleg szétrobbantja a ballib tábort?

Elsöprő Fidesz–KDNP-győzelem született Szentendrén és Dunakeszin, utóbbi helyen Bajnaiék a második helyre futottak be, az MSZP-t a Jobbik is verte.

Kovács András
2013. 03. 25. 3:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A várakozások és a múltbeli pártpreferenciák alapján jókora meglepetéssel zárultak a hétvégi időközi önkormányzati választások Szentendrén és Dunakeszin, ahol a kormánypártok képesek voltak megtartani a 2010 őszén megszerzett képviselői mandátumukat. Sikerük jelentőségét növeli, hogy a rendszerváltás óta a magyar politikatörténetben meglehetősen ritkának számít, hogy a kormányzati ciklus harmadik évéhez érkezve ekkora fölénnyel nyerjenek az éppen hatalmon lévők. A mostani eredményekből természetesen messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni, de a közvélemény-kutatásokkal szemben most valós szavazatokat lehet elemezni és mérlegre tenni.

Először kezdjük Szentendrével, ahol a püspökmajori lakótelepen tartották a voksolást. A megmérettetést Horváth Győző, a Fidesz–KDNP jelöltje nyerte 311 szavazattal, őt Miakich Gábor (MSZP) követi 206 vokssal. Kádár Péter, a Társaság az Élhető Szentendréért Közhasznú Egyesület (TÉSZ) jelöltje 148, Soláry József (Jobbik) 53, Görög Balázs (LMP) pedig 28 voksot gyűjtött. Mint azt az MNO korábban megírta, a körzet a múltban inkább a baloldal felé billent, mivel a 2006-os és a 2002-es parlamenti választáson az MSZP és az SZDSZ együttesen több voksot kapott, mint a Fidesz.

A mostani választás előtt a szocialisták a lehető legerősebb emberüket, a korábbi polgármestert vetették be, így minden bizonnyal nagyon bíztak a sikerben. Ezzel szemben egy óriási pofonba szaladtak bele, mivel több mint 14 százalékkal maradtak le az első helyen végzett fideszes politikustól. Az tény, hogy az MSZP 2010 óta tudott valamennyit javítani a pozícióján a TÉSZ kárára, ugyanakkor a Fidesz–KDNP megőrizte korábbi támogatottságát. A Jobbik szintén tartja 2010-es eredményét, míg az LMP 4 százaléknál gyengébb szereplése nem töltheti el elégedettséggel a pártvezetést.

A szentendrei voksolás egyértelműen mutatja, hogy az MSZP továbbra  sem képes visszaszerezni korábbi híveit. Figyelmeztető jel a párt számára, hogy egy évvel az országos választások előtt sem képesek nyerni egy olyan körzetben, ahol a győztes választásaikkor mindig komoly erővel rendelkeztek. A kormánypárti siker mindenképpen figyelemreméltó, azonban messzemenő következtetéseket ebből nem lehet levonni, mivel csupán egy helyi megmérettetésről volt szó, amelynek végkimenetele nem befolyásolta döntően a szentendrei képviselő-testület összetételét.

Dunakeszin, a 7-es számú körzetben mutatkozott be a Bajnai Gordon vezette Együtt 2014, így egyfajta baloldalon belüli versenyfutásnak is a szemtanúi lehettünk. A voksolás itt is vaskos meglepetéssel zárult, mivel a legtöbb, 563 voksot Benkő Tamás (Fidesz) kapta, így ő ülhet a város képviselő-testületében megüresedett helyre. Mögötte Oláh Noémi, a Bajnai-párt által támogatott „független jelölt” végzett 249 szavazattal, a harmadik helyet a jobbikos Bernát Kristóf szerezte meg (168 voks), Feketéné Miczki Melindára (MSZP) pedig 153-an szavaztak.

Mint azt az MNO korábban megírta, a baloldal itt még stabilabb pozíciókkal rendelkezett, mint a szentendrei körzetben. Már a 2010-es országgyűlési választáson is mélyen országos átlaga alatt szerepelt itt a Fidesz, 2006-ban és 2002-ben pedig súlyos vereséget szenvedett. A kormánypárti jelölt mostani szereplése több mint 11 százalékkal volt jobb, mint a 2010-es önkormányzati választáson. Óriási fegyvertény, hogy egy baloldali múltú körzetben képes volt a kormányzás viszontagságai közepette ennyivel növelni a támogatottságát a Fidesz–KDNP.

A közvéleményt természetesen inkább lekötötte a baloldalon belüli birkózás a két jelölt között, amely szintén hatalmas meglepetéssel zárult, hiszen az Együtt 2014 aspiránsa simán megszerezte a második helyet, míg az MSZP-t még a Jobbik is megelőzte. Fontos látni azt is, hogy egy baloldali összefogás esetén is a Fidesz jelöltje nyert volna, még akkor is, ha a kormánnyal szemben szavazók mindannyian fegyelmezetten beállnak egy jelölt mögé.

Az Oláh Noémi által elért eredmény mindenképpen növeli majd a Bajnai-csapat önbizalmát, ha a szocialistákkal eljön a tárgyalás azon fázisa, amikor a közös listáról és egyéni jelöltekről lesz szó. Mesterházyék azzal vigasztalhatják magukat, hogy csupán egy helyi megmérettetésről volt szó, azonban az mindenképpen figyelmeztető kell legyen számukra, hogy 2010-hez képest közel hat százalékot vesztettek, és a három évvel ezelőtti országgyűlési választáson elért eredményüket (22,37 százalék) sem tudták hozni.

A hétvégi időközi választások egyértelműen megmutatták, hogy az MSZP továbbra sem képes mozgósítani azon hívei többségét, akik 2002-ben és 2006-ban rá szavaztak. Bajnaiék indulása Dunakeszin egyértelműen újraosztotta a baloldali táboron belüli lapokat. Egyelőre nem lehet látni, hogy az erőviszonyok hogyan dőlnek majd el köztük, de mindenképpen forró hónapok előtt állnak a helyek leosztása kapcsán. A Jobbik minden bizonnyal óriási sikerként fogja értékelni, hogy egy helyen megelőzték az MSZP-t, de az is világosan látszik, hogy a támogatottságuk 2010 óta érdemben nem változott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.