Vasárnap haláleset miatt tartanak időközi önkormányzati választást Szentendrén a 4-es számú egyéni választókerületben. A választókörzet a püspökmajori lakótelepet és ezen kívül néhány utcát fed le. A voksoláson öt jelölt indul: Görög Balázs az LMP, Horváth Győző a Fidesz–KDNP, Kádár Péter a Társaság az Élhető Szentendréért Közhasznú Egyesület (TÉSZ), Miakich Gábor az MSZP, Soláry József pedig a Jobbik színeiben indul. A legerősebb jelölttel a szocialisták rendelkeznek Miakich személyében, aki 1998–2006 között állt a város élén.
A körzetben a 2010-es önkormányzati voksoláson Kiss Károly, a Fidesz jelöltje győzött a voksok 47,58 százalékával, Kis Imre, a TÉSZ jelöltje 26,21, az MSZP-s Hankó László 13,23, a jobbikos Hopka Károly 10,93, míg Dubecz Zoltán, az Ipartestület jelöltje 2,04 százalékot kapott. A Fidesz fölénye elsőre roppant nagynak tűnik a riválisaival szemben, azonban ha megnézzük a megyei listás eredményeket, akkor már jóval árnyaltabb képet kapunk. A Fidesz–KDNP 57,07, az MSZP 29,68, míg a Jobbik 13,25 százalékot ért el, ami azt mutatja, hogy a szocialisták a város ezen részén a népszerűség mélypontján is komoly támogatottsággal rendelkeztek.
Mivel 2010-ben az önkormányzati választások előtt átszervezték a szavazóköri beosztást a képviselők számának a csökkentése miatt, ezért több település esetén nehéz beazonosítani, hogy adott városrész korábban melyik szavazókörbe tartozott. Szerencsére a püspökmajori városrész esetében vissza lehet vezetni a szavazókörök beosztását, így láthatjuk, hogy az elmúlt években hogyan változott a pártok támogatottsága.
A 2010-es országgyűlési választáson a Fidesz–KDNP több mint 50 százalékos támogatottságot élvezett, míg az MSZP 19,78, a Jobbik 13,38, az LMP pedig 10,76 százalékot kapott, így a baloldal több mint 30 százalékos eredményt ért el. A 2009-es európai parlamenti választáson a Fidesz–KDNP 53,28, míg az MSZP 16,23, az MDF 5,82, az LMP 5, míg az SZDSZ 4,5 százalékot kapott, így a baloldal akkor is elérte a 30 százalékos eredményt. Fontos megemlíteni, hogy ezen a két választáson a baloldal a mélypontján volt, ennek ellenére Szentendre ezen részén viszonylag jól szerepeltek.
A 2006-os országgyűlési választáson ebben a városrészben az MSZP 41,04, a Fidesz–KDNP 39,88, az SZDSZ 9,38, míg az MDF 5,33 százalékot ért el. Jól látszik, hogy a szocialisták ekkor viszonylag simán győztek és a szabad demokratákkal kiegészítve a szavazatok abszolút többségét is megszerezték. A 2004-es EP-választáson a Fidesz 50,32 százalékot ért el, míg az MSZP és az SZDSZ együtt 38,79-et, azonban a részvétel jóval alacsonyabb volt, mint 2006-ban, ami azt mutatja, hogy vélhetően a baloldal hívei maradtak otthon. 2002-ben bár a Fidesz–MDF-lista kapta a legtöbb szavazatot a körzetben, azonban az MSZP és az SZDSZ együtt 47,76 százalékot ért el a jobbközép pártok 37,87 százalékával szemben.
Az eredményekből egyértelműen látszik, hogy a püspökmajori városrészben a baloldal nagyon komoly hagyományokkal és tartalékokkal rendelkezik, így egyáltalán nem lenne meglepetés, ha most vasárnap az ő jelöltjük futna be. Ráadásul egy ismert embert indítottak a szocialisták, ami szintén az ő malmukra hajthatja a vizet. A voksolás mindenképpen kiélezett lesz, amelybe a TÉSZ jelöltje is komolyan beleszólhat.
Szentendrén egyébként tavaly márciusban már tartottak egy időközi választást a 7-es számú körzetben. Akkor Kőrösi Tibor, a Fidesz–KDNP jelöltje lett a választókerület új képviselője, miután a négy jelölt közül ő szerezte a legtöbb, 46,9 százaléknyi voksot. A második helyen a TÉSZ jelöltje futott be, míg a szocialisták csak a harmadik pozíciót tudták megszerezni a Jobbik előtt.
2012-ben tizennégy időközi választást tartottak a 10 ezer főnél népesebb településeken, ahol a pártok támogatottságának a változását lényegesen jobban lehet látni, mint a kistelepüléseken. Szentendrén márciusban voksoltak, Kőrösi Tibor, a Fidesz–KDNP jelöltje 46,9 százaléknyi szavazatot kapott. A II. kerületben áprilisban tartottak időközi megméretést, ott az LMP, az MSZP és a Demokratikus Koalíció egységesen sorakozott föl egy független jelölt mögé, de a Fidesz–KDNP jelöltje így is közel 60 százalékot szerzett. Szintén áprilisban Miskolcon nagyon szoros küzdelemben győzött a kormánypárt, míg a Jobbik és az LMP csúfosan leszerepelt.
Májusban Dunaújvárosban szavazhattak, de a szocialisták korábbi fellegvárukban képtelenek voltak az áttörésre, és 13 százalékkal kaptak ki a Fidesztől. Gyomaendrődön ugyancsak májusban voksoltak, ahol egy helyi egyesület jelöltje futott be, a Fidesz a legjobb eredményt érte el a parlamenti pártok versenyében. Július elsején ismételten Dunaújvárosban tartottak választást, ahol a Fidesz–KDNP aspiránsa ha szorosan is, de győzött. Július 29-én Balmazújvárosban járulhattak az urnákhoz a választók, ahol független győzelem született, de a Fidesz–KDNP maradt a legerősebb parlamenti párt, az MSZP el sem indult.
A legtöbb embert érintő voksolást szeptember 2-án Hódmezővásárhelyen tartották, ahol fölényesen győzött Almási István, a kormányzó pártszövetség jelöltje. Az MSZP annak is örülhet, hogy csak 30 százalékkal kapott ki legfőbb riválisától, de még a 2010-es baloldali voksmennyiséget sem sikerült megkapnia. Október hetedikén Sopronban szavaztak, ahol az MSZP idei első győzelmét aratta, de fontos megjegyezni, hogy a 2010-es választást leszámítva a körzetben mindig baloldali dominancia volt jellemző.
Október 28-án Dabason Kosztolányi Gyula, a Dabas Fejlődéséért Integrálódók Egyesülete (DAFI) és a Fidesz közös jelöltje lett a 3. számú egyéni választókerület új képviselője, míg Baján Csubákné Besesek Andrea (Fidesz–KDNP) a szavazatok 46 százalékával győzött, 342 voksot begyűjtve. Az MSZP lett a második 29 százalékkal és 219 szavazattal. Tiszavasváriban ugyanezen a napon időközi polgármester-választást tartottak, amelyen a jobbikos Fülöp Eriket újraválasztották. December 2-án Budakalászon a kormánypártok által támogatott független jelölt diadalmaskodott. December 9-én alacsony, 28 százalékos részvétel mellett Petrovay Zoltán, a Magyar Szocialista Párt jelöltje nyerte a vasárnap tartott időközi önkormányzati választást Szolnokon, a 7. számú egyéni választókerületben.