Padlóra küldték az MSZP-t, indul a belháború

Kormánypárti és jobbikos sikerrel zárultak a hétvégi időközi választások. Az MSZP mindenhol vereséget szenvedett, ezzel folytatódhat az ellenzéki belháború.

Kovács András
2012. 10. 29. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szeptember végi dunaföldvári és az október eleji soproni MSZP-s választási győzelmet követően most vasárnap már nem örülhettek a Jókai utcában. Míg Dabason jelöltet sem állított a szocialista párt, addig Baján és Tiszavasváriban sima vereséget szenvedett. Ezzel minden bizonnyal elveszett az a fajta kommunikációs lendület és magabiztosság ami Mesterházy Attilát jellemezte. A szocialisták így továbbra is azt mondhatják el magukról, hogy az ellenzéki erők közül az egyik legerősebbnek számítanak, de egyedül nincs esélyük a győzelemre.


Az MSZP kommunikációs lendülete vélhetően megtörik a bajai és a tiszavasvári időközi választáson elért eredmények miatt – hangsúlyozta Kiszelly. A politológus szerint a dunaföldvári és a soproni sikerük után a szocialisták abban bíztak, hogy folyamatosan jönnek föl, de ez most megtört, bár a bajai eredmény kapcsán arra fognak összpontosítani, hogy kétszer jobban szerepeltek, mint 2010-ben. A párton belül fölerősödhetnek az irányviták, ami azt jelenti, hogy a Mesterházy és a Botka László-féle vonal erősebben ütközhet – tette hozzá.

Nem vonzó az MSZP programja

Botkáék sokkal jobban hangsúlyozzák az összefogást, míg Mesterházyék az egyedül is tudunk győzni vonalat viszik – ismertette a szakértő. Kiszelly szerint az MSZP tiszavasvári szereplése azt mutatja, hogy az ott élők számára a Kelet-Magyarország program nem volt vonzó, és a Jobbik által tematizált közbiztonsági téma lényegesen jobban érdekli a választókat. A politológus úgy látja, Bajnaiék az MSZP veresége miatt további lendületet vehetnek, mivel úgy érezhetik, hogy az MSZP térfelén is van keresnivalójuk.

Bajnaiék október 23-i zászlóbontása mindenki számára világossá tette, hogy a volt miniszterelnök meghatározó szerepet kíván játszani az ellenzéki oldalon. Ennek is volt köszönhető, hogy az MSZP-n belül meglehetősen hűvösen reagáltak erre, mivel a párt kiszivárogtatott stratégiája szerint is arra törekedtek, hogy csak ők egyedül képesek a Fidesz legyőzésére. Különösen fájó pont lehet a szocialisták számára a tiszavasvári eredmény, ami azt mutatja, hogy Kelet-Magyarországon még mindig nem képesek egykori szavazóik visszaszerzésére.

Stabil a kormány támogatottsága

A kormánypártok bizonyos szempontból fellégezhetnek a vasárnapi időközik után. Mind Dabason, mind Baján a 2010-es szintet hozták a jelöltjeik, ami egyértelműen azt mutatja, hogy a stabil jobboldali településeken még mindig nem tud labdába rúgni az ellenzék. Már az október 23-i békemenet világosan megmutatta, hogy komoly tartalékokkal rendelkezik a Fidesz–KDNP, amit a mostani választások is megerősítettek. Ezek a sikerek minden bizonnyal megerősítik a kormánypárti szavazók elkötelezettségét, miközben az ellenzéki térfélen újabb elbizonytalanodás jöhet.

Visszaélések és törvénysértések miatt két választókerületben megsemmisítette a vasárnapi tiszavasvári időközi választás végeredményét hétfői ülésén a helyi választási bizottság – közölte a helyi a választási iroda vezetője. Bundáné Badics Ildikó elmondta: az 1-es és 8-as választókerület három szavazókörében így sem a polgármester-, sem pedig az egyéni képviselő-választás nem érvényes, ebben a két kerületben harminc napon belül újabb választást kell tartani.
A választási bizottság emiatt nem tudta megállapítani a hivatalos választási végeredményt, valamint a kompenzációs lista kiosztásáról sem határozott - tette hozzá a település jegyzője. A két kerületben a szavazatok megsemmisítésekor egy független jelölt, illetve a Tiszavasváriért Közéleti Egyesület indulója állt az első helyen. (MTI)

Tiszavasváriban a kormánypárt egy helyi civil szervezetet támogatott, amelynek a polgármesterjelöltje 36,05 százalékot ért el. Ez az eredmény jobbnak számít, mint amennyit a Fidesz–KDNP a 2009-es EP, majd a 2010-es országgyűlési választásokon szerzett a településen. A Szabolcs megyei város sohasem volt könnyű terep a jobbközép pártok számára, amit világosan mutat, hogy listás választáson egyszer sem tudtak győzni. Érdekesség, hogy Tiszavasváriban már az 1990-es önkormányzati választáson is az MSZP diadalmaskodott, aminek fényében a mostani 10,54 százalékos eredményük gyakorlatilag egy megsemmisítő vereséggel ér fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.