Még mindig ciki MSZP-snek lenni?

Régi módszert frissített fel az MSZP: saját emberüket függetlenként indították Dunaföldváron. A módszer most bejött, jelöltjük nyert.

Kovács András
2012. 10. 03. 9:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mesterházy Attila MSZP-elnök szerint a dunaföldvári időközi polgármester-választás eredménye azt bizonyítja, hogy „amíg titkos szavazás van, addig leváltható a Fidesz”. A lelkendezések között kutatva azonban megtalálhatjuk az alábbi kérdést is: „Nem gondoljátok, hogy az ember, és nem a párt lett választva?” A hozzászóló nem fejti ki, mire mire gondolt, de feltehetően van köze ahhoz a gyakorlathoz, amelyet valamiért újra előkapott a szocialista párt. Horváth Zsolt ugyanis úgy lett független jelöltként Dunaföldvár polgármestere, hogy időközben az MSZP Tolna megyei és paksi szervezetének elnökhelyettese.

Ha a mostani választási eredményeket egyszerűen pártokra leadott szavazatonként értelmeznénk, azt is mondhatnánk, hogy a Fidesz önkormányzati választáson Dunaföldváron korábban sosem látott támogatásnak örvend – szerepel a Forum Politicum elemzésében, amelyben a hétvégi voksolást vették górcső alá. Elég, ha csak polgármester-jelöltjei szavazatszámaira és a százalékos arányaira tekintünk, ahol az elmúlt 14 évben folyamatosan javultak az eredményei – közölték.

A FP megállapította – amit itt-ott már jeleztek –, hogy Horváth Zsolt ismert a helyi közéletben, s valóban, 2010-ben sem MSZP-logóval indult. „Csak hát nem azért, mert akkor épp nem volt népszerű a pártja, hanem mert sosem indult Dunaföldváron pártlogóval.” Rendre a testület tagja, de mindig függetlenként, országos pártok közül csak az FKGP és a Fidesz színeiben indultak itt jelöltek polgármesternek a korábbi években – szerepel az elemzésben.

Horváthnak 1998-ban és 2002-ben – tehát pártja bukott és győztes országgyűlési eredménye után is – volt esélye a győzelemre, ekkor volt második. A 2006-os eredményét nagyban befolyásolta Őszöd: egyrészt tőle elpártoltak, másrészt megjelent a Fidesz helyi jelöltje Keresztes Lajos személyében, s ő lett az esélyes kihívó – állapította meg az FP. Keresztes korábban nem volt képviselő, de 2006-ban bejutott a helyi testületbe, s ennek is köszönhetően 2010-ben már nyerni tudott.

Az FP rámutatott arra, hogy a mostani időközin a Fidesz olyan jelölttel indult, aki nem tagja a pártnak, a korábbi választásokon nem volt még jelölt, képviselő sem. Egy párezres településen még ismerik egymást az emberek, két-három nap alatt meg lehet tudni valaki ismeretlenről, hogy milyen ember is valójában – teszik hozzá. „Horváth nagy ismertségnek örvend, hosszú ideje óta képviselő, a helyi viszonyokat ismeri.” Jákli nem képviselő, de külsős tagként részt vett már a testület munkájában, helyi születésű, agrármérnök végzettségű, s volt hegybíró, de ez most kevés volt.

Önmagában mi a jelentősége a mostani eredménynek? – tette föl a kérdést az FP. „Van is, meg nincs is. Megadja az esélyt az MSZP-nek, hogy elhitesse magáról a választókkal, hogy ő a váltópárt, amelyik egyszer majd (tán 2014-ben) legyőzheti a Fideszt” – véli az intézet, de itt a helyi kapcsolatrendszer döntött, kis településről van szó. „Korábban is nyert egy-egy egyénit az MSZP, aztán akár ugyanott a legközelebbi alkalommal elhasalt”, erre Dunaújváros szolgál jó példával.

Lehet más az MSZP

A szegfű letagadását a 2010-es választási kampányban űzték a legkreatívabban a baloldal vezető pártjában. Molnár Gyula például úgy indult csatába a XI. kerületben, hogy szórólapján nem szerepelt semmilyen formában az őt indító MSZP, még utalás szintjén sem. Viszont megjelent rajta a Lehet Más a Politika szlogenje, amit a zöldek kampányfőnöke, Karácsony Gergely visszataszítónak nevezett. Makó szoci országgyűlési képviselője, Buzás Péter is „elfelejtette”, melyik párt támogatása áll mögötte, mivel szórólapján egyáltalán nem szerepelt az MSZP neve, és a piros szín is csak elvétve.

Nem vállalta az MSZP-t 2010-ben Magda Sándor sem. A Heves megye 3. választókerületében induló jelölt egy gyöngyösi újsághirdetésben függetlenként tüntette fel magát, pedig két ciklus óta volt a szocialista frakció tagja. Újpesten a párt erős embere, Kiss Péter volt kénytelen jelöletlen kérdőívvel kampányolni, a XIII. kerületben Szanyi Tibor vetett be zöld–fehér plakátokat, Burány Sándor pedig úgy agitált a kispesti kerületi lapban az „idegen voksturisták” ellen, hogy a cikkben egyetlen utalás sem volt arra, hogy ő melyik pártnak is a tagja.

Elfelejtett párttagság

A kormányváltás után is voltak arra utaló jelek, hogy az MSZP-sek jobbnak látják, ha nem feltétlenül reklámozzák pártjukat. 2010-es, novemberi arénás nagygyűlésükön például Bárány Balázst úgy ismerhettük meg, mint „egyetemistát és magánnyugdíjpénztár-tagot”, Komjáthi Imrét pedig „egyszerű hatgyermekes edelényi melósként” mutatták be a szpíkerséget ellátó szóvivők, azt nem tették hozzá, hogy mindketten párttagok. Az éhségmenetben részt vevő független szikszói polgármesterről, Füzesséri Józsefről sem harsogták, hogy korábban az MSZP színeiben politizált, egy hangfelvételen például a Lamperth Mónikától kapott milliókkal kérkedett választóinak.

Némiképp más műfaj, és mindenképpen komolyabb fajsúlyú Braun Róbert esete, aki úgy volt a független Magyar Nemzeti Bank elnökének a tanácsadója, hogy közben belépett az MSZP-be. Braun ugyan ebben semmi kivetnivalót nem talált, ám a Magyar Nemzet leleplezését követően azonnal felmondott a jegybanknál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.