Az MSZP stratégiája néhány hete látott napvilágot, a párt vezetői akkor tagadták, hogy politikájukat erre építenék, de a mostani választás fényében ez jól látszik, hogy nem igaz. A „Baloldaliság. Remény. Erő.” című anyagban többek között az is szerepel, hogy el kell oszlatni azt a képzetet, hogy a Fidesz nem legyőzhető. A dunaföldvári és a soproni választást követően jól látszik, hogy a szocialisták már a 2014-es győzelemről beszélnek.
Óriási erőket mozgósítottak
A HVG.hu információi szerint a soproni választásba komoly energiákat fektetett az MSZP vezetése, ugyanis a dunaföldvári voksolás óta a párt elnöksége – ahol függetlenként, de szocialista támogatással Horváth Zsolt lett a polgármester – a helyi választásoknak országos jelentőséget tulajdonít. Elsősorban a tagságnak, a törzsszavazóiknak akarják megmutatni, hogy két évvel a kudarc után bekövetkezett a fordulat, az MSZP megkezdte a menetelését 2014 felé, váltópárt maradt.
„Túl nagy várakozásokat kelt a pártvezetés azzal, hogy ennyire hangsúlyozza a dunaföldvári és a soproni eseményt” – mondta a HVG.hu-nak egy befolyásos szocialista. Főként úgy, hogy három hét múlva, október 28-án a 2006 óta fideszes vezetésű Baján, illetve a Jobbik városaként számon tartott Tiszavasváriban kell majd helytálljon az MSZP.
Mesterházy Attila szavai is alátámasztják azt, hogy a szocialisták a titkosnak szánt stratégia alapján dolgoznak, mivel azt mondta: a szocialista párt színeiben induló Varga soproni győzelme azt bizonyítja, hogy egy jó jelölttel, egy reális programmal és sok személyes találkozással legyőzhető a Fidesz, még akkor is, ha a kormányoldal megpróbálja az erőforrásokat és a médiafelületeket a maga javára fordítani.
Varga már korábban is nyert
Az MSZP 2010-ben 556 szavazatot kapott, ami 32,65 százalékos aránynak felelt meg. A szocialista párt akkori helyzetéhez képest már az is remek eredménynek számított, de mostanra sikerült a szavazataik számát 631-re növelni. Az MSZP tehát a dunaföldvári sikert követően ismét olyan győzelmet könyvelhetett el, amelyen a szavazataik számát is növelni tudta. A párt Sopronban legutóbb 2006-ban tudott az önkormányzati választáson egyéniben diadalmaskodni, akkor is Varga nyert.
Figyelmeztető jel
A Fidesz–KDNP a körzetben 2010-ben még 47,33, most pedig 33,53 százalékot ért el. Korábbi szavazóinak csupán 57,07 százalékát tudta az urnákhoz elvinni, ami a riválisokhoz képest szerény teljesítmény. A visszaesés a szeptember 30-ai dunaföldvári polgármester-választás eredményének fényében már tendenciaszerűnek tűnik, ami mindenképpen figyelmeztető kell legyen a kormányzó erők számára.
Természetesen a kormánypártok a ciklus félidejét követően nem szoktak túl népszerűek lenni, de mivel most inkább egy jobboldalhoz kötődő városban győzött az MSZP, az eredmény azt mutatja, hogy képesek lennének a billegő körzeteket megnyerni. 2000-ben a jobbközép kormányzati ciklus hasonló időszakában az időközi választások többségét az MSZP nyerte.
A Fidesz hivatalosan csak annyi kommentárt fűzött a választáshoz, hogy „minden választást fontosnak tartanak. A jelenlegit sem szabad lebecsülni, de túlértékelni is hiba lenne. A választás tapasztalatai fogják meghatározni a következő időszakot és természetesen a 2014. évi választás kampányt is.”
A Jobbik bár csak 7 szavazattal, de többet kapott, mint 2010-ben, így jelöltje 12,97 százalékos eredménnyel végzett a harmadik helyen. A Városvédők 2010-ben 5,11, most pedig 5,1 százalékot értek el. A választás nagy vesztese az LMP, mivel két éve még 83, most pedig csak 33 szavazatot szerzett. Az ökopárt korábbi támogatóinak több mint 60 százalékát elveszítette, ráadásul ami igazán fájó lehet a számukra, hogy a számok alapján a kormányváltáshoz nincsen szükség a voksaikra, ami rontja további pozícióikat.
A Jobbik közleménye szerint a korábbi választások tanúsága alapján tipikus szocialista körzetnek számító városrészben – 2010 kivételével – az MSZP jelöltje nyert, a Fidesz és az utolsó helyen végzett LMP nagyot bukott, a Jobbik pedig valamelyest jobban szerepelt a korábbiakhoz képest. „Jelöltünk lelkiismeretes munkájának is köszönhető, hogy a vasárnapi időközi önkormányzati választáson két és félszer több szavazatot szerzett a Jobbik, mint tavaly egy szintén soproni – más körzetben tartott – időközi választáson” – fogalmaztak.