Működésbe lépett a titkos szoci stratégia

Úgy tűnik, az MSZP mégis alkalmazza azt a titkos stratégiát, amely néhány héttel ezelőtt került nyilvánosságra.

Kovács András
2012. 10. 09. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP stratégiája néhány hete látott napvilágot, a párt vezetői akkor tagadták, hogy politikájukat erre építenék, de a mostani választás fényében ez jól látszik, hogy nem igaz. A „Baloldaliság. Remény. Erő.” című anyagban többek között az is szerepel, hogy el kell oszlatni azt a képzetet, hogy a Fidesz nem legyőzhető. A dunaföldvári és a soproni választást követően jól látszik, hogy a szocialisták már a 2014-es győzelemről beszélnek.

Óriási erőket mozgósítottak

A HVG.hu információi szerint a soproni választásba komoly energiákat fektetett az MSZP vezetése, ugyanis a dunaföldvári voksolás óta a párt elnöksége  – ahol függetlenként, de szocialista támogatással Horváth Zsolt lett a polgármester – a helyi választásoknak országos jelentőséget tulajdonít.  Elsősorban a tagságnak, a törzsszavazóiknak akarják megmutatni, hogy két évvel a kudarc után bekövetkezett a fordulat, az MSZP megkezdte a menetelését 2014 felé, váltópárt maradt.

„Túl nagy várakozásokat kelt a pártvezetés azzal, hogy ennyire hangsúlyozza a dunaföldvári és a soproni eseményt” – mondta a HVG.hu-nak egy befolyásos szocialista. Főként úgy, hogy három hét múlva, október 28-án a 2006 óta fideszes vezetésű Baján, illetve a Jobbik városaként számon tartott Tiszavasváriban kell majd helytálljon az MSZP.

Mesterházy Attila szavai is alátámasztják azt, hogy a szocialisták a titkosnak szánt stratégia alapján dolgoznak, mivel azt mondta: a szocialista párt színeiben induló Varga soproni győzelme azt bizonyítja, hogy egy jó jelölttel, egy reális programmal és sok személyes találkozással legyőzhető a Fidesz, még akkor is, ha a kormányoldal megpróbálja az erőforrásokat és a médiafelületeket a maga javára fordítani.

Varga már korábban is nyert

Az MSZP 2010-ben 556 szavazatot kapott, ami 32,65 százalékos aránynak felelt meg. A szocialista párt akkori helyzetéhez képest már az is remek eredménynek számított, de mostanra sikerült a szavazataik számát 631-re növelni. Az MSZP tehát a dunaföldvári sikert követően ismét olyan győzelmet könyvelhetett el, amelyen a szavazataik számát is növelni tudta. A párt Sopronban legutóbb 2006-ban tudott az önkormányzati választáson egyéniben diadalmaskodni, akkor is Varga nyert.


Figyelmeztető jel

A Fidesz–KDNP a körzetben 2010-ben még 47,33, most pedig 33,53 százalékot ért el. Korábbi szavazóinak csupán 57,07 százalékát tudta az urnákhoz elvinni, ami a riválisokhoz képest szerény teljesítmény. A visszaesés a szeptember 30-ai dunaföldvári polgármester-választás eredményének fényében már tendenciaszerűnek tűnik, ami mindenképpen figyelmeztető kell legyen a kormányzó erők számára.

Természetesen a kormánypártok a ciklus félidejét követően nem szoktak túl népszerűek lenni, de mivel most inkább egy jobboldalhoz kötődő városban győzött az MSZP, az eredmény azt mutatja, hogy képesek lennének a billegő körzeteket megnyerni. 2000-ben a jobbközép kormányzati ciklus hasonló időszakában az időközi választások többségét az MSZP nyerte.

A Fidesz hivatalosan csak annyi kommentárt fűzött a választáshoz, hogy „minden választást fontosnak tartanak. A jelenlegit sem szabad lebecsülni, de túlértékelni is hiba lenne. A választás tapasztalatai fogják meghatározni a következő időszakot és természetesen a 2014. évi választás kampányt is.”


A Jobbik bár csak 7 szavazattal, de többet kapott, mint 2010-ben, így jelöltje 12,97 százalékos eredménnyel végzett a harmadik helyen. A Városvédők 2010-ben 5,11, most pedig 5,1 százalékot értek el. A választás nagy vesztese az LMP, mivel két éve még 83, most pedig csak 33 szavazatot szerzett. Az ökopárt korábbi támogatóinak több mint 60 százalékát elveszítette, ráadásul ami igazán fájó lehet a számukra, hogy a számok alapján a kormányváltáshoz nincsen szükség a voksaikra, ami rontja további pozícióikat.

A Jobbik közleménye szerint a korábbi választások tanúsága alapján tipikus szocialista körzetnek számító városrészben – 2010 kivételével – az MSZP jelöltje nyert, a Fidesz és az utolsó helyen végzett LMP nagyot bukott, a Jobbik pedig valamelyest jobban szerepelt a korábbiakhoz képest. „Jelöltünk lelkiismeretes munkájának is köszönhető, hogy a vasárnapi időközi önkormányzati választáson két és félszer több szavazatot szerzett a Jobbik, mint tavaly egy szintén soproni – más körzetben tartott – időközi választáson” – fogalmaztak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.