Főváros nélkül maradhat a Jobbik

Négy polgármesterjelölt és több tucat képviselő száll ringbe a hétvégi időközi választáson Tiszavasváriban.

Kovács András
2012. 10. 27. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vasárnapi időközi választások közül a legnagyobb érdeklődés a tiszavasvári megméretést kíséri. Mint ismert, a városban 2010-ben a Jobbik győzött, és Vona Gábor, a párt elnöke az alakulat fővárosának nevezte a települést. Idén nyáron forrósodott fel igazán a közéleti hangulat a szabolcsi településen, mivel július végén két fideszes, három független és két, a Jobbikból kilépett helyi képviselő új frakció létrehozását jelentette be.

Augusztus 1-jén feloszlatta magát a képviselő-testület, mivel elfogyott a Jobbik többsége. Az új frakció azt szerette volna elérni, hogy Palló Sándort (Fidesz–KDNP) alpolgármesternek válasszák, s erről állításuk szerint meg is egyeztek Fülöp Erik polgármesterrel. A településvezető azonban az ülésen a saját frakciójából Bakné Répási Ágnest javasolta a tisztségre. A jelölést a képviselők többsége elutasította, majd 7-5 arányban kimondták a testület önfeloszlatását.

Árokék is megméretik magukat

Palló közölte: a leendő frakció tagjai számítottak arra, hogy az egyezség ellenére a polgármester „nem tartja az adott szavát”, hiszen az önkormányzat eddigi, közel kétéves működésére ez volt a jellemző. Fülöp visszautasította Palló állítását, majd azt mondta, zsarolásnak tartja, hogy mások akartak dönteni a város új alpolgármesterének személyéről. A kampány ezt követően azonnal megkezdődött.

A Jobbik bejelentette, hogy az eddigi polgármestert indítják, majd Árok Kornél pártja jelentkezett be, hogy a Szövetségben, Együtt Magyarországért Párt (SZEM) indul az október 28-ai tiszavasvári időközi önkormányzati választáson, a párt polgármesterjelöltet és képviselőjelölteket is állít. Az MSZP Timári Istvánnét, egy helyi magáncég gazdasági vezetőjét, főkönyvelőjét támogatta, míg a Fidesz–KDNP egy civil egyesületet támogat, és nem állít jelölteket.

1990-ben is nagyon erős volt a baloldal

Végül Aleva István, a SZEM, Fülöp Erik, a Jobbik, Ráduly Zsolt, a Tiszavasvári Közéleti Egyesület (TKE) és Timár Istvánné, az MSZP jelöltje adta le a megfelelő mennyiségű ajánlószelvényt, így ők indulhatnak a polgármester-választáson. Tiszavasváriban nyolc egyéni körzetet alakítottak ki a 2010-es önkormányzati átalakítást követően, az MSZP, a Jobbik és a TKE mindegyik kerületben állított jelöltet.


Tiszavasvári választástörténeti múltjából roppant érdekes tanulságokat lehet leszűrni, és talán képet kapunk arról is, hogy a Jobbik megerősödése mögött milyen tényezők álltak. Az 1990-es országgyűlési választásokon a listás szavazatokkal mind az MSZP, mind az MSZMP messze országos átlaga fölött szerepelt, míg a jobboldali pártok (MDF, FKGP, KDNP) az alatt. 1994-ben az MSZP fölényesen győzött, és 40 százalék fölötti arányát képes volt folyamatosan növelni, így 2002-ben már 52,9 százalékot kapott.

 


2009 után minden megváltozott

Apró változást hozott a 2004-es európai parlamenti választás, bár az MSZP akkor is közel 44 százalékot szerzett, de a Fidesz 38,8 százalékos eredményével megközelítette őket. 2006-ban ismét jelentősen megerősödtek a szocialisták, amit jól bizonyított, hogy 55,03 százalékot értek el, míg a Fidesz–KDNP csak 29,18 százalékot. Az igazi fordulatot a 2009-es EP-választás hozta el, mivel a Jobbik 41,6 százalékos eredményével a legerősebb párttá vált, a Fidesz–KDNP 26,14, míg az MSZP 14,52 százalékot kapott.


A 2010-es országgyűlési választáson jelentős átrendeződés nem történt, mivel a Jobbik 40,09, a Fidesz–KDNP 31,4, az MSZP pedig 19 százalékot ért el. Egészen a 2009-es fordulatig a település meghatározó politikai ereje az MSZP volt, míg a Fidesz a 30-40 százalékos sávban mozgott. A Jobbik felemelkedésével egyidejűleg az MSZP korábbi 50 százalék körüli támogatottsága 20 százalék alá esett, míg a Fidesz mintegy 10 százalékos veszteséget könyvelhetett el. Ennek alapján nagy biztonsággal kijelenthető, hogy a szélsőjobboldali párt szavazóinak háromnegyede vélhetőleg a szocialista táborból érkezhetett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.