Senki sem kelt versenyre a Fidesszel, az LMP és Gyurcsány eltűnt

2012 második félévében a tízezer főnél népesebb településeken tartott időközi választásokon egyértelmű kormánypárti fölényt láthattunk, ami annak fényében számít nagy eredménynek, hogy több olyan településen volt választás, ahol a baloldal számított inkább favoritnak.

Kovács András
2012. 12. 22. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNO annak járt utána, hogyan változtak a pártok közti erőviszonyok 2010-hez képest azokon a tízezer főnél népesebb településeken, ahol 2012 második félévében időközi választást tartottak. Az elmúlt időszakban vélhetően annak köszönhetően, hogy várhatóan csak 2014-ben kerül sor országos választásra, ezeknek a kisebb helyi megmérettetéseknek a jelentősége felértékelődött.

A pártok, mivel országos voksolás nincsen, a helyi választások révén tudhatnak meg többet a támogatottságukról a közvélemény-kutatásokon kívül. Mivel egy ilyen időközi választáson eleve többen szavaznak, mint ahány embert a közvélemény-kutatók megkérdeznek, mindenképpen érdemes ezekkel részletesen foglalkoznunk.

2010-ben több mint 40 százalék szavazott

Az idei második félévben kilenc időközi választást tartottak tízezer főnél népesebb településeken (Dunaújváros, Balmazújváros, Hódmezővásárhely, Sopron, Baja, Dabas, Tiszavasvári, Budakalász, Szolnok). Ezek közül a Fidesz jelöltjei négy, az MSZP és a független jelöltek kettő-kettő, míg a Jobbik jelöltje egy helyen győzött. Az eredmények kapcsán meg kell jegyezni, hogy a független győztesek közül Budakalászon a kormánypártok támogatta egyesület győzött, így a Fidesz–KDNP a megszerezhető helyek több mint 50 százalékát nyerte el.

A 2010-es önkormányzati választáson ezen a kilenc helyen összesen 69 418 fő élhetett volna állampolgári jogával, közülük 28 865 ment el szavazni, ami 41,58 százalékos részvételnek felelt meg. A pártok versenyét a Fidesz–KDNP nyerte 50,64 százalékos eredménnyel, a második helyre a Jobbik futott be 20,05 százalékkal. A független jelöltek összességben 16,01, az MSZP 11,07 százalékot ért el. Az LMP csupán 1,13 százalékos összesített eredményt tudott felmutatni.


Megmaradt a Fidesz-előny


A 2012-es időközi választásokon ugyanezeken a településeken 69 444 fő szavazhatott volna, közülük 23 145 fő járult az urnákhoz, ami 33,33 százalékos részvételnek felelt meg. A két évvel korábbi választáshoz képest a nyolcszázalékos aktivitásiarány-csökkenés egyáltalán nem számít meglepetésnek, sőt a korábbi évekkel szemben a részvétel viszonylag magasnak számít, mivel például 2012 első félévében a tízezer főnél népesebb településeken csupán 26,43 százalékos volt az aktivitási arány.

A pártok versenyét a Fidesz nyerte 2012 második félévében, 36,78 százalékos eredménnyel. Az MSZP feljött a második helyre 22,68 százalékkal, a Jobbik 20,79 százalékot ért el. A független  jelöltek 18,2, az LMP 0,94, a Demokratikus Koalíció pedig 0,28 százalékot összesített. Az MSZP erősödése mögött egyértelműen az áll, hogy nagyrészt olyan körzetekben tartottak választást (Sopron, Dunaújváros, Szolnok), ahol a baloldal a 2010-es választások előtt nagyon erős pozíciókkal rendelkezett, és most sikerült korábbi hívei egy részét visszaszereznie. A Jobbik közvélemény-kutatásokban megjelenő eredményéhez képesti jobb szereplés mögött a tiszavasvári választás áll.


Összességében a kormánypártok a közvélemény-kutatásokhoz hasonlóan az időközi választásokon is őrzik fölényüket, bár 2010-hez képest elkönyvelhettek egy több mint 10 százalékos veszteséget, a szocialisták még így sem tudták jelentősen megközelíteni őket, pedig több esetben számukra kedvező körzetben volt szavazás. Az LMP és a Demokratikus Koalíció eredményei roppant gyengének számítanak, amiben persze az is közrejátszott, hogy a körzetek többségében rajthoz sem álltak, azonban e nélkül valós képet is nehéz kapnunk a támogatottságukról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.