Négy településen tartottak időközi választást december 2-án, amelyek összességében a kormánypártok elsöprő sikerét és az ellenzék ismételt kudarcát hozták. A voksolások közül hármat kis településeken, egyet pedig egy tízezer főnél népesebb helységben tartottak. A figyelem természetesen inkább a budakalászi eseményekre összpontosult, de érdemes megnézni, hogy a falvak világában hogyan alakultak az erőviszonyok.
A Bács-Kiskun megyei Orgoványban a polgármester-választást Lóczi Boglárka, a Fidesz–KDNP jelöltje nyerte 61,53 százalékkal. A siker annak fényében is értékes, hogy a részvétel 43,33 százalékos volt, ami egyáltalán nem számít alacsonynak. A kormánypárti győzelem értékét növeli, hogy a 2010-es önkormányzati választáson még négy független jelölt küzdött a településvezetői címért. Annyiban nem meglepetés a pártszövetség sikere, hogy a 2009-es EP-választáson például a jelenlegi kormánypárt 82,63 százalékot ért el.
Szoci vereség Nagydoboson
A darvasi polgármester-választáson csak független jelöltek indultak, így országos szempontból túl nagy jelentősége nem volt. Ezzel szemben a Szabolcs-Szatmár megyei Nagydoboson a hat képviselői helyért való versenybe három MSZP-s jelölt is beszállt. A kelet-magyarországi településen a 2006-os parlamenti választáson a szocialisták mindössze két szavazattal maradtak le a Fidesz–KDNP mögött, de 2010-ben csupán 10 százalékot szereztek.
A vasárnapi választáson az MSZP képtelen volt fordítani a korábbi évek tendenciáin, pedig az 54,31 százalékos részvételi arány is inkább az ellenzéki pártnak kedvezett. Mivel a kis listás választáson az állampolgároknak több szavazatuk van, nehéz meghatározni, hogy a jelöltek mögött mekkora százalékos támogatás áll. Ennek ellenére jól látszik, hogy még a legtöbb szavazatot szerző MSZP-s aspiráns is messze lemaradt a bejutási küszöbtől.
Kétharmados kormánypárti fölény
Budakalászon a Fidesz helyi szervezetének a támogatásával Máté István, a Budakalászi Baráti Kör jelöltje a szavazatok 51,52 százalékával győzött. A Nemzeti Fórum 15,15, az MSZP 13,13, a Budakalászért Védegylet 10,86, utolsó helyen pedig a Jobbik jelöltje végzett 9,86 százalékkal. Ebben a körzetben két évvel ezelőtt a Fidesz jelöltje a voksok 41,99 százalékával nyert, a Nemzeti Fórum 31,68 százalékot ért el. A jobboldali erők 2010-ben 73,67, most vasárnap 66,67 százalékot szereztek, ezzel szemben az MSZP pontosan három százalékot tudott erősödni.
Az időközi választások eredményei világosan mutatják, hogy a kormánypártok a ciklus félidejét elhagyva továbbra is magabiztosan vezetnek, míg az ellenzék ezeken az országos megmérettetésekhez képest alacsonyabb részvétellel bíró választásokon nem képes jelentős áttörésre. Budakalászon ez már a második időközi volt a 2010-es önkormányzati választás óta, amelyen az ellenzéki pártok legjobb eredményét a szocialisták mostani 13 százaléka jelenti.
Sorozatos kormánypárti győzelmek
Idén eddig tizenkét olyan időközi választásra került sor, amelyet tízezer főnél népesebb településen tartottak, ebből az MSZP eddig egyet tudott megnyerni. Legutóbb október 28-án Dabason Kosztolányi Gyula, a Dabas Fejlődéséért Integrálódók Egyesülete (DAFI) és a Fidesz közös jelöltje lett a 3. számú egyéni választókerület új képviselője, míg Baján Csubákné Besesek Andrea (Fidesz–KDNP) a szavazatok 46 százalékával győzött, 342 szavazatot begyűjtve, itt az MSZP lett a második 29 százalékkal és 219 vokssal. Tiszavasváriban ugyanezen a napon időközi polgármester-választást tartottak, amelyen újraválasztották a jobbikos Fülöp Eriket.