Újabb tízezer főnél népesebb településen tartanak időközi önkormányzati választást vasárnap. Budakalászon az egyes számú körzetben járulhatnak az urnákhoz a választók, akik hat jelöltre szavazhatnak majd. Márton András az MSZP, Máté István a Budakalászi Baráti Kör, Nógrádi Zoltán a Budakalászért Védegylet, Pál Béla a Jobbik, míg Szigeti Ferencné a Budakalászi Nemzeti Fórum színeiben indul. A Fidesz és a Nemzeti Fórum még a 2010-es választás előtt kötött szövetségi szerződést, így a kormánypártot most az utóbbi alakulat képviseli a körzetben.
A 2010-es önkormányzati választáson ebben a választókerületben meglehetősen érdekesen alakultak az erőviszonyok. Két évvel ezelőtt az első helyet a Fidesz jelöltje szerezte meg a voksok 41,99 százalékával, míg a második helyen a most is ringbe szálló Szigeti Ferencné végzett 31,68 százalékos eredménnyel a Nemzeti Fórum támogatásával. A Budakalászért Védegylet akkor 12,52, míg az MSZP 10,13 százalékot ért el. Ennek tükrében a mostani választás elsőre lefutottnak tűnik, mivel csupán egy kormánypárti jelölt van, de a múlt tapasztalatai alapján elhibázott lenne ilyen kijelentést tenni.
Nem volt összefogás
Budakalászon 2011. novemberében is tartottak már egy időközi megmérettetést, amelyen a Budakalászért Védegylet jelöltje futott be. Akkor a kormánypártok elkövették azt a hibát, hogy a Fidesz és a Nemzeti Fórum külön indult, és így a Budakalászért Védegylet jelöltje futott be nevető harmadikként. Egy évvel ezelőtt a legnagyobb meglepetést az okozta, hogy az MSZP és a Jobbik jelöltje még az ötszázalékos küszöböt sem érte el.
Mivel 2010-ben az önkormányzati képviselői helyek felére csökkentése miatt alapvetően kellett átrajzolni az egyéni kerületek határát, így a korábbi évekre visszamenően gyakorlatilag lehetetlen az eredmények felrajzolása az új körzetekre. Éppen ezért érdemes kicsit visszanézni a múltba, hogyan is alakultak az erőviszonyok Budakalászon. A parlamenti listás voksokat figyelembe véve a Pest megyei település a 90-es években inkább jobboldalinak számított. Bár a '94-es választáson az MSZP győzött, támogatottsága akkor sem érte el a 30 százalékot.
Nem tudták bevenni
A 2002-es országgyűlési választáson a Fidesz–MDF közös lista csupán 2,5 százalékkal előzte meg a szocialistákat, de a 2004-ben megtartott Európai Parlamenti választáson a kettejük közötti különbség 22 százalékra nőtt a Fidesz javára. A hat évvel ezelőtti parlamenti választáson a Fidesz–KDNP 43,89, míg az MSZP 36,16 százalékot összesített.
Jól látszik, hogy a jobboldal még az országosan elveszített választások idején is képes volt itt nyerni. A 2009-es EP és a 2010-es parlamenti választás már semmilyen izgalmat nem okozott, mivel mindkét esetben a jelenlegi kormánypártok 50 százalék fölötti eredménnyel végeztek.
Kormánypárti győzelmek
Idén eddig tizenkét olyan időközi választásra került sor, amelyet tízezer főnél népesebb településen tartottak. Szentendrén márciusban voksoltak, Kőrösi Tibor, a Fidesz–KDNP jelöltje 46,9 százaléknyi voksot kapott. A II. kerületben áprilisban tartottak időközi megméretést, ott az LMP, az MSZP és a Demokratikus Koalíció egységesen sorakozott föl egy független jelölt mögé, de a Fidesz–KDNP jelöltje így is közel 60 százalékot szerzett. Szintén áprilisban Miskolcon nagyon szoros küzdelemben győzött a kormánypárt, míg a Jobbik és az LMP csúfosan leszerepelt.
Egyszer nyert az MSZP
Májusban Dunaújvárosban szavazhattak, de a szocialisták korábbi fellegvárukban képtelenek voltak az áttörésre, és 13 százalékkal kaptak ki a Fidesztől. Gyomaendrődön szintén májusban voksoltak, ahol egy helyi egyesület jelöltje futott be, a Fidesz a legjobb eredményt érte el a parlamenti pártok versenyében. Július elsején ismételten Dunaújvárosban voksoltak, ahol a Fidesz–KDNP aspiránsa, ha szorosan is, de győzött. Július 29-én Balmazújvárosban járulhattak az urnákhoz a választók, ahol független győzelem született, de a Fidesz–KDNP maradt a legerősebb parlamenti párt, az MSZP el sem indult.
A legtöbb embert érintő voksolást szeptember 2-án Hódmezővásárhelyen tartották, ahol fölényesen győzött Almási István, a kormányzó pártszövetség jelöltje. Az MSZP annak is örülhet, hogy csak 30 százalékkal kapott ki legfőbb riválisától, de még a 2010-es baloldali voksmennyiséget sem sikerült megkapnia. Október hetedikén Sopronban szavaztak, ahol az MSZP idei első győzelmét aratta, de fontos megjegyezni, hogy a 2010-es választást leszámítva a körzetben mindig baloldali dominancia volt.
Október 28-án Dabason Kosztolányi Gyula, a Dabas Fejlődéséért Integrálódók Egyesülete (DAFI) és a Fidesz közös jelöltje lett a 3. számú egyéni választókerület új képviselője, míg Baján Csubákné Besesek Andrea (Fidesz–KDNP) a szavazatok 46 százalékával győzött, 342 szavazatot begyűjtve. Az MSZP lett a második 29 százalékkal és 219 vokssal. Tiszavasváriban ugyanezen a napon időközi polgármester-választást tartottak, amelyen Fülöp Eriket (Jobbik) újraválasztották.