Bajnaiék az élre repítik a Fideszt?

Bajnaiék először szállnak ringbe Dunakeszin a hétvégi időközi önkormányzati választáson, ahol a múlt alapján a baloldal van előnyösebb helyzetben.

Kovács András
2013. 03. 23. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Időközi önkormányzati képviselő-választást tartanak haláleset miatt Dunakeszi 7-es számú egyéni választókerületében vasárnap. A Dunakeszi-alsót és az alagi térség egy részét magában foglaló választókerületben a jelenlegi adatok szerint 3783-an élnek, közülük 3065 választópolgárt várnak három szavazókörben az urnákhoz. Négyen indulnak a képviselői posztért: Benkő Tamás a Fidesz, Bernát Kristóf a Jobbik, Feketéné Miczki Melinda az MSZP jelöltjeként, valamint a független Oláh Noémi, aki az Együtt 2014–Párbeszéd Magyarországért választási szövetség közös támogatásával száll harcba, így a Bajnai-párt először méreti meg magát egy voksoláson.


A körzetben a 2010-es önkormányzati választást Fodor Sándorné, a Fidesz jelöltje nyerte 38,77 százalékkal. Jól szerepelt a független Bus Antal több mint 20 százalékos eredménnyel, míg az MSZP indulója 19, a Jobbik 13,09, az akkor még LMP-s színeket képviselő Oláh Noémi pedig 8,45 százalékot ért el. Ha a megyei közgyűlési listára leadott voksokat nézzük, akkor a Fidesz–KDNP 51,31, az MSZP 32,06, míg a Jobbik 16,62 százalékot ért el. Az utóbbi eredmény is világosan mutatja, hogy a szocialisták meglehetősen erős pozíciókkal rendelkeznek a körzetben, ha a párt támogatottsági mélypontján a voksok közel egyharmadát megszerezték.

Mivel 2010-ben az önkormányzati választások előtt átszervezték a szavazóköri beosztást a képviselők számának a csökkentése miatt, ezért több település kapcsán nehéz beazonosítani, hogy az adott városrész korábban melyik körbe tartozott. Szerencsére a Dunakeszi-alsó és az alagi városrész esetében vissza lehet vezetni a szavazókörök beosztását, így láthatjuk, hogy az elmúlt években hogyan változott a pártok támogatottsága.

A három évvel ezelőtti országgyűlési választáson a Fidesz–KDNP csupán 44,68 százalékot ért el, ami országos átlaga alatt volt, míg az MSZP 22,37 százalékot összesített, ami jobb volt, mint a párt országos átlaga. Az LMP is rendkívül jól szerepelt a maga 12,31 százalékával, így a baloldal együttesen több mint 34 százalékot ért el. A 2009-es európai parlamenti választás is a Fidesz–KDNP sikerét hozta, azonban a párt akkor sem kapott abszolút többséget.

A 2006-os országgyűlési választás a szocialisták elsöprő győzelmét hozta a körzetben, mivel 46:33 arányban verték a Fideszt, miközben az SZDSZ is közel 10 százalékot ért el, valamint az MDF is hat százalék fölött szerepelt. Bár a 2004-es EP-választást a Fidesz nyerte a voksok 41,03 százalékával, de az MSZP és az SZDSZ együttesen 48,16 százalékot szerzett. A 2002-es parlamenti választás szintén a szocialisták győzelmét hozta, mivel a párt a listás voksok 47,33 százalékát összesítette, míg az SZDSZ 9,23 százalékot kapott.

Az elmúlt évtized eredményei alapján jól látszik, hogy a körzet alapvetően baloldali beállítottságú, ráadásul a Fidesz még támogatottsága csúcsán is az országos átlag alatt szerepelt Dunakeszi ezen részén. A választás előtt mindenképpen a kormánypárt helyzetét javítja, hogy külön indul az MSZP és a Bajnai-féle párt, bár a korábbi választások tapasztalatai alapján a szocialisták jó eséllyel pályázhatnak a szavazatok sima többségére.

2012-ben tizennégy időközi választást tartottak a 10 ezer főnél népesebb településeken, ahol a pártok támogatottságának a változását lényegesen jobban lehet látni, mint a kistelepüléseken. Szentendrén márciusban voksoltak, Kőrösi Tibor, a Fidesz–KDNP jelöltje 46,9 százaléknyi szavazatot kapott. A II. kerületben áprilisban tartottak időközi megméretést, ott az LMP, az MSZP és a Demokratikus Koalíció egységesen sorakozott föl egy független jelölt mögé, de a Fidesz–KDNP jelöltje így is közel 60 százalékot szerzett. Szintén áprilisban Miskolcon nagyon szoros küzdelemben győzött a kormánypárt, míg a Jobbik és az LMP csúfosan leszerepelt.

 

Májusban Dunaújvárosban szavazhattak, de a szocialisták korábbi fellegvárukban képtelenek voltak az áttörésre, és 13 százalékkal kaptak ki a Fidesztől. Gyomaendrődön ugyancsak májusban voksoltak, ahol egy helyi egyesület jelöltje futott be, a Fidesz a legjobb eredményt érte el a parlamenti pártok versenyében. Július elsején ismételten Dunaújvárosban tartottak választást, ahol a Fidesz–KDNP aspiránsa ha szorosan is, de győzött. Július 29-én Balmazújvárosban járulhattak az urnákhoz a választók, ahol független győzelem született, de a Fidesz–KDNP maradt a legerősebb parlamenti párt, az MSZP el sem indult. 

A legtöbb embert érintő voksolást szeptember 2-án Hódmezővásárhelyen tartották, ahol fölényesen győzött Almási István, a kormányzó pártszövetség jelöltje. Az MSZP annak is örülhet, hogy csak 30 százalékkal kapott ki legfőbb riválisától, de még a 2010-es baloldali voksmennyiséget sem sikerült megkapnia. Október hetedikén Sopronban szavaztak, ahol az MSZP idei első győzelmét aratta, de fontos megjegyezni, hogy a 2010-es választást leszámítva a körzetben mindig baloldali dominancia volt jellemző.

 

Október 28-án Dabason Kosztolányi Gyula, a Dabas Fejlődéséért Integrálódók Egyesülete (DAFI) és a Fidesz közös jelöltje lett a 3. számú egyéni választókerület új képviselője, míg Baján Csubákné Besesek Andrea (Fidesz–KDNP) a szavazatok 46 százalékával győzött, 342 voksot begyűjtve. Az MSZP lett a második 29 százalékkal és 219 szavazattal. Tiszavasváriban ugyanezen a napon időközi polgármester-választást tartottak, amelyen a jobbikos Fülöp Eriket újraválasztották. December 2-án Budakalászon a kormánypártok által támogatott független jelölt diadalmaskodott. December 9-én alacsony, 28 százalékos részvétel mellett Petrovay Zoltán, a Magyar Szocialista Párt jelöltje nyerte a vasárnap tartott időközi önkormányzati választást Szolnokon, a 7. számú egyéni választókerületben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.