Karácsonyék új pártja az LMP-vel is szívesen konzultál majd

Február közepéig megalakul az LMP-ből kilépők új pártja – nyilatkozta hétfőn Karácsony Gergely. Az elnevezésben még nem sikerült megállapodni.

2013. 01. 28. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ez nem egy kívülről diktált folyamat” – mondta a rádiónak Karácsony annak kapcsán, hogy a Párbeszéd Magyarországért platform tagjai kilépnek az LMP-ből. A politikus hozzátette, hogy „őszinte és mély elköteleződésből” teszik, amit tesznek. A közeljövőről elmondta, „nem azzal fogjuk kezdeni a politikai tevékenységünket, hogy valakinek a karjába omlunk”, hanem nyilvánosságra hozzák az általuk megalapítani kívánt párt programját, amely nem lesz nagyon eltérő az LMP programjától. Azt viszont nem zárta ki, hogy együttműködnének az ellenzék más politikai alakulataival, „elsősorban az Együtt 2014-re gondolunk stratégiai partnerként” – tette hozzá. Végül elmondta, „az együttműködés politikáját szeretnénk képviselni”, ezzel utalva arra, hogy az LMP-vel is szívesen konzultálnak a jövőben.

Legkorábban csütörtökön kezdődhetnek meg a tárgyalások az LMP és a Párbeszéd Magyarországért Platform pártból kilépett tagjai között az ellenzéki párt parlamenti frakciójának sorsáról – mondta el hétfőn az MTI érdeklődésére Heltai László.

A választmányi szóvivő közölte: szerdán ül össze a párt országos választmánya és ekkor döntenek arról, hogy kik képviseljék a Lehet Más a Politikát a megbeszéléseken. A párt hétvégi kongresszusa hivatalosan nem szabta meg, hogy kikből álljon vagy hány tagú legyen a tárgyalódelegáció, így a szóvivő ezekre a kérdésekre egyelőre nem tudott választ adni. Annyit mondott, hogy mivel az országgyűlési frakció sorsáról van szó, ezért parlamenti képviselők mindenképpen lesznek a tárgyalók között.

Erkölcstelen és hazug

A hétvégi kongresszus eredményét Szabó Tímea a Facebookon úgy kommentálta, hogy „valaminek be kell fejeződni ahhoz, hogy egy új elkezdődjön”. A platformisták távozását azzal indokolja, hogy másképp látják az elkövetkezendő másfél év útját. Írt arról is, hogy „mi most szeretnénk másokkal is összefogni annak érdekében, hogy leváltsuk az Orbán-kormányt, és egy boldogabb és igazságosabb Magyarországot teremtsünk”.

A párttagságát korábban felfüggesztő Ertsey Katalin azt írta a legnagyobb közösségi oldalon, hogy nagyon komoly konfliktusokat vállalva sokat tett azért, hogy a párt visszavonja a platformot felfüggesztő határozatát. „Ugyanakkor amit a platform csinált, az nem fér bele egy platform kereteibe: a vitákat a párton belül kell lefolytatni, nem lehet a sajtón keresztül külső nyomást gyakorolni a pártra és így próbálni megnyerni a csatát, hamis állításokat téve” – írja az országgyűlési képviselő. Ertsey hangsúlyozza: „sajnos a többségi oldal vezetőjéből is sikerült a legrosszabbat kihoznia a konfliktusnak, Schiffer András nem volt képes méltányos és igazságos vezetőként kezelni ezt a helyzetet. [ ] Amit pedig a platform mai döntéséről gondolok, az a következő: az a szöveg, hogy nem akarják szétszakítani a frakciót, ezért nem adják vissza a mandátumot, erkölcstelen és hazug.”

Új pártot alapítanak, de maradnak

Ismert: az LMP XXI. kongresszusán az a döntés született, hogy a Párbeszéd Magyarországért platform tagjai kilépnek és új pártot alapítanak, de mivel nem szeretnék, hogy az ökopárt parlamenti frakciója megszűnjön, a képviselőcsoportból nem lépnek ki. Az LMP 15 fős parlamenti frakciójából nyolcan tagjai a platformnak: Karácsony Gergely, Jávor Benedek, Szabó Tímea, Scheiring Gábor, Dorosz Dávid, Szabó Rebeka, Szilágyi László és Szilágyi Péter. A házszabály értelmében a frakció megszűnik, ha a platform tagjai úgy döntenek, hogy elhagyják a pártot vagy háromnál többen lépnek ki.

Nincs új stratégia

Az LMP szombati kongresszusa nem fogadott el új pártstratégiát, ezért érvényben marad a novemberben meghozott döntés, amely elutasítja az együttműködést az Együtt 2014 választói mozgalommal. A küldöttek közül 61-en szavaztak a Párbeszéd Magyarországért platform javaslatára, amely azonnal megkezdte volna a tárgyalásokat a Bajnai-féle mozgalommal. Azzal, hogy Bajnaiéknak novembert követően ismételten nem sikerült elfoglalniuk az LMP-t, egyértelműen elveszítették pólusképző erejüket.

Kinek áll érdekében az LMP bedöntése?

Szombat délelőtt a kongresszus előtt Schiffer még arról beszélt, hogy az LMP bedöntése azok érdekében áll, akik 2010-ben kiestek a parlamentből. Arra a kérdésre, hogy az SZDSZ-re gondolt-e, a frakcióvezető úgy felelt: „az ön fantáziájára bízom”.

Hónapok óta forró volt a hangulat

Roppant forróvá vált a hangulat az LMP újabb kongresszusa előtt, amelyen a Jávor Benedek – Karácsony Gergely-féle tengely újranyitotta volna a stratégiai vitát az ellenzéki együttműködés kérdésében, míg Schiffer András és köre a párt hosszú távú érdekeit tartotta szem előtt. Az LMP-ben Bajnaiék október 23-ai színre lépése indította el a vitákat, majd a novemberi kongresszuson, ha csak szűk többséggel is, de az önállóságpártiak kerültek fölénybe. A kongresszus előtt elemzők úgy nyilatkoztak lapunknak, hogy a szakadás semmiképp sem lenne jó megoldás, mivel a frakció így mindenképpen megszűnne, ráadásul tavaly november óta Bajnaiék vonzereje is nagymértékben csökkent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.