Az LMP szombati kongresszusa nem fogadott el új pártstratégiát, ezért érvényben marad a novemberben meghozott döntés, amely elutasítja az együttműködést az Együtt 2014 választói mozgalommal. A küldöttek közül 61-en szavaztak a Párbeszéd Magyarországért platform javaslatára, amely azonnal megkezdte volna a tárgyalásokat a Bajnai-féle mozgalommal. Azzal, hogy Bajnaiéknak novembert követően ismételten nem sikerült elfoglalniuk az LMP-t, egyértelműen elveszítették pólusképző erejüket.
Mint ismert, az ökopárt november végi kongresszusán 84:77 arányban szavazták le a csatlakozást az E14-hez, míg most csupán 61-en álltak Bajnaiék mögé. A Párbeszéd Magyarországért platform javaslata, amely az Együtt 2014 választói mozgalommal való együttműködésről szólt volna, egyébként már az első körben kiesett. Ezt követően az Elek István és Schmuck Erzsébet által beterjesztett elképzelések versenyeztek, de ezek sem kaptak elegendő többséget, így érvényben marad a tavaly novemberi határozat.
Schiffernek nincs B terve
Schiffer András semmiféle győzelmi mámort nem érez a döntést követően – minderről a politikus beszélt a sajtó képviselői előtt a kongresszust követőn. Az LMP frakcióvezetője bízik benne, hogy a frakcióból nem távozik a nyolc platformista képviselő, mivel nem téveszthetik szem elől a párt céljait. Úgy látja, bölcs döntést fognak hozni a platform tagjai, és bízik benne, hogy nem kerül veszélybe az LMP parlamenti képviselete. „Nincs B tervem arra az esetre, ha a nyolc képviselő távozik a frakcióból” – zárta szavait.
Szakadhat a frakció
Karácsony Gergely nem zárta ki, hogy szakad a frakció, de hozzátette, hogy annak fájdalommentesen kell lezajlania. „Ez nem a személyekről szól, de jól látszik, hogy velünk szemben a párton belül másképpen látják azt az utat, ami a kormány leváltásához elvezet” – fogalmazott. Jávor Benedek sajnálja, hogy javaslatuk nem kapott többséget, és vasárnap döntenek a hogyan továbbról.
Schiffer az önálló LMP mellett
Schiffer András délután vitaindító beszédében egyértelműen kiállt az önálló LMP mellett. Forrásunk elmondta, hogy a vita során a felek egyike sem hozott elő új érvet, gyakorlatilag a novemberben elhangzottakat, valamint az elmúlt hetekben a sajtóban megjelent állításokat ismételték a résztvevők.
Három javaslat volt
A kongresszus napirendjére 86 szavazattal vették fel a párton belül alakul Párbeszéd Magyarországért platform határozati javaslatát. Ez egyebek mellett azt indítványozta, hogy a Lehet Más a Politika kezdjen tárgyalásokat az Együtt 2014 választói mozgalommal. A napirendre vételhez egyébként az összes delegált egyharmada, vagyis hatvan fő kellett.
Schmuck Erzsébet, az Ökopolisz Alapítvány kuratóriumának vezetője azt vetette fel, hogy a szövetségesi politika újratárgyalásának kérdését csak a párt év végi kongresszusán nyissák meg újra.
A delegáltak harmadik javaslatként megvitatták Elek István elképzelését, amelyik szerint az LMP önállóan állítana listát, de emellett lehetőség lenne egyéni választókerületi megegyezésekre. Erre csak akkor kerülhetne sor, ha az ellenzéki pártok meg tudnak egyezni az alkotmányos minimumban.
Kinek állt érdekében a bedöntés?
Szombat délelőtt a kongresszus előtt Schiffer még arról beszélt, hogy az LMP bedöntése azok érdekében áll, akik 2010-ben kiestek a parlamentből. Arra a kérdésre, hogy az SZDSZ-re gondolt-e, a frakcióvezető úgy felelt: „az ön fantáziájára bízom”. Azt mondta, abban az esetben, ha kisebbségben marad a véleményével, el kell gondolkoznia, hogy marad-e a frakció élén. Schiffer szerint a kongresszus döntését mindenkinek tudomásiul kell vennie.
Roppant forróvá vált a hangulat az LMP újabb kongresszusa előtt, amelyen a Jávor Benedek – Karácsony Gergely-féle tengely újranyitná a stratégiai vitát az ellenzéki együttműködés kérdésében, míg Schiffer András és köre a párt hosszú távú érdekeit tartja szem előtt, és nem kötne szövetséget azokkal, akikkel szemben az ökopárt létrejött. Az LMP-ben Bajnaiék október 23-ai színre lépése indította el a vitákat, majd a novemberi kongresszuson ha csak szűk többséggel is, de az önállóságpártiak kerültek fölénybe. A kongresszus előtt elemzők úgy nyilatkoztak lapunknak, hogy a szakadás semmiképp sem lenne jó megoldás, mivel a frakció így mindenképpen megszűnne, ráadásul tavaly november óta Bajnaiék vonzereje is nagymértékben csökkent.