„Jávorékat küldte valaki” – feszült várakozás az LMP-ben

Schiffer András vitaindító beszédében egyértelműen kiállt az önálló LMP mellett. „Jávorékat küldte valaki” – mondta el az MNO-nak az egyik küldött a kongresszus szünetében. Egyes vélemények szerint továbbra is Schiffer András és köre rendelkezik többséggel, míg mások nem mertek tippelni. Cikkünk folyamatosan frissül.

BM
2013. 01. 26. 14:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombat kora délután Schiffer András nyitotta meg a stratégiavitát. Az Index információi szerint a frakcióvezető negyedórás felvezetőjében egyértelművé tette, hogy továbbra sem tesz semmilyen engedményt a Párbeszéd Magyarországért platformnak, és leszögezte, hogy a pártvezetésben többségben lévő különutas irányzat helyett a kisebbségnek kell elfogadnia a többségi véleményt.

Schiffer András 17 perces, jól felépített beszédet tartott az összegyűlt küldötteknek, amelyben többek között elmondta, hogy abban az esetben, ha kisebbségben marad a véleményével, nem fog kilépni a frakcióból és a pártból, hanem tudomásul veszi a történteket – tudta meg az MNO. Egyértelműen kiállt az önálló LMP mellett, ami nem zárja ki azt, hogy az alakulat számára fontos az Orbán-kormány leváltása.

Forrásunk elmondta, hogy a vita során  a felek egyike sem hozott elő új érvet, gyakorlatilag a novemberben elhangzottakat, valamint az elmúlt hetekben a sajtóban megjelent állításokat ismétlik a résztvevők. Személyeskedések nincsenek a vita során. Az, hogy melyik fél kerül majd fölénybe, továbbra sem lehet tudni, mivel pró és kontra hangzanak el a felszólalások.

A Párbeszéd Magyarország platform tagjai információink szerint vasárnap ülnek össze, hogy értékeljék a szombati kongresszus döntését, de arról bővebbet nem lehet tudni hogy erre pontosan hol és mikor kerül majd sor.


Jávorékat küldte valaki?

Az Elek István által benyújtott javaslat, miszerint az LMP önálló listát állítana, de bizonyos körzetekben támogatná a közös ellenzéki jelöltet, egyfajta kompromisszum lehet a két fél között – értesült az MNO. Ennek ellenére többen úgy látják, hogy a platform és a frakció többi része között akkora az ellentét, hogy ez sem lesz képes megoldást nyújtani. Arról is beszámoltak, hogy az egymással szemben álló táborok nem ültek külön, ami arra utalhat, hogy mégsem akkora a feszültség, mint ahogy egyesek láttatni szeretnék. Több küldött megjegyezte, hogy a kezdetektől megvolt az ellentét a frakción belül, és mostanra elmélyült. Úgy tudjuk az Elek-féle javaslat éppen megkapta azt a szavazatmennyiséget, amely a napirendre vételhez szükséges volt.

„Rezignáltan várják a szakadást” – mondta el az egyik küldött az MNO-nak annak kapcsán, hogy milyen a hangulat a párton belül. Úgy látja, sokak véleménye az, hogy akik nem kívánnak ezért a közösségért dolgozni a jövőben, jobban teszik, ha távoznak. A fő probléma a frakció jövője, mivel a platformisták távozása esetén a frakció megszűnne, amit vélhetően egyik fél sem szeretne. Egyes vélemények szerint „Jávorékat küldte valaki”. A várható szavazás kapcsán többen azt várják, hogy ismételten Schiffer András vonala kerekedik felül, amely nem kötne szövetséget azokkal, akik ellen a párt korábban létrejött. A platformisták egyelőre nem tudják, hogy egy esetleges ismételt vereséget követően milyen döntést hoznak.

Kikarikírozták a platformisták javaslatait

Humorosnak szánt formában, de több LMP-s által is „minősíthetetlenül durva hangvételűnek” nevezett írásban karikírozza a Párbeszéd Magyarországért platform határozati javaslatát az LMP szombati budapesti kongresszusán terjesztett irat. A szövege szerint módosító javaslatnak nevezett anyag nem szerepel a hivatalosan megtárgyalandó javaslatok között, de az MTI információi szerint bármelyik megjelent párttag által hozzáférhető, mert egy olyan asztalra helyezték ki, ahol egyebek mellett a napirend is megtalálható. A szöveg szerint a módosító javaslatot az LMP egyik Csongrád megyei tagja, Kasza Péter készítette.

A Párbeszéd Magyarországért platform eredteti javaslatában az szerepel, hogy a kétharmados kormányváltás érdekében a kongresszusi határozat elfogadását követően az LMP haladéktalanul kezdeményezzen tárgyalásokat az Együtt 2014-gyel egy alkotmányos és közpolitikai minimumról, és ennek talaján általános választási együttműködés kötéséről. Az ehhez fűzött kiegészítés úgy szól, hogy a párt egyidejűleg „megköveti Bajnai Gordont, mert egyes párttagok a korábbiakban félreértelmezhető formában fejezték ki az iránta való lojalitásukat, amikor nagyszerű államférfi helyett (nem ismerve a szó jelentését) azt találták rá mondani, hogy oligarcha”.

Ahhoz a részhez, amely szerint amennyiben a kétharmados kormányváltáshoz szükséges, egy későbbi időpontban az LMP tárgyalásokat kezdeményez a többi ellenzéki párttal a választókerületi szintű választási együttműködésről, azt teszik hozzá, hogy „azoknak a helyi képviselőknek és vezetőknek, akiknek ezáltal az MSZP politikusaival kell nyilvános közszerepléseket vállalni, a központi pártkassza terhére választásuk szerint a párt ingyenes meditációs tanfolyamokat vagy tudatmódosító szereket biztosít”.

A Párbeszéd Magyarország platform határozati javaslatában az áll, hogy ennek elfogadásával a 2012. novemberi, az Együtt 2014-gyel való együttműködést kizáró politikai stratégiai dokumentum és határozat hatályát veszti. „Mindazok, akik ezeket megszavazták, a teremből kifelé tartva nyilvános vezeklésképpen kötelesek a láncokra felfüggesztett nyolcak valamelyikét választásuk szerint leköpni vagy pofon vágni” – áll a kiegészítésben. Az MTI-nek a kongresszus résztvevői azt mondták, hogy a nyolcak alatt a párton belül a platformot létrehozó parlamenti képviselőket értik.

Ahhoz a részhez, amely szerint a pártot két ellenkező nemű társelnök vezeti, és az országgyűlési frakció vezetője társelnöki funkciót nem tölthet be, az anyag készítője csak annyit fűzött hozzá: „Schiffer András csúnya”.

Az eredeti határozat egyik pontja szerint a Karácsony Gergely által kidolgozott jelöltállítási koncepciót az LMP országos kongresszusa elfogadja, a részletesen kodifikált alapszabály-módosítást az országos választmány a Párbeszéd Magyarországért platformmal együttműködve február 15-éig kidolgozza. A módosító indítvány szerint ezt azzal kell kiegészíteni, hogy „ennek során a platform képviselői lediktálják az országos választmánynak az utóbbi számára legelfogadhatóbbnak számító szövegváltozatot”.

Az utolsó karikírozni szánt pont a tisztújítás határidejének módosítását célozza, amihez a javaslat „a tisztújításon csak a Hazafias Platfront jelöltjei indulhatnak” szöveget teszi hozzá.

86 szavazatot kapott Jávorék javaslata

Mint arról korábban beszámoltunk, 86 küldött szavazatával vették napirendre a Párbeszéd Magyarországért platform javaslatát. A napirendre vételhez szükséges egyharmadhoz 60 szavazat kellett. Jávor Benedek úgy nyilatkozott, hogy az Elek István által benyújtott stratégiai javaslatban vannak támogatható pontok. Az Index úgy értesült, ha véleményükkel ezúttal is alulmaradnak a kongresszuson, Jávor és követői kiléphetnek a pártból.

Vágó Gábor a Magyar Nemzetnek arról beszélt, hogy a párt platformistái az áhított párbeszéd helyett az utolsó pillanatban álltak elő az Együtt 2014-gyel való választási együttműködésig is elvezető javaslatukkal. Azzal pedig, hogy kilépéssel fenyegetőznek, szerinte zsarolni próbálják a kérdésben döntő kongresszusi küldötteket. Vágó szerint mehetnek, az viszont helytelen lenne, ha a mandátumukat is megtartanák. Bár azt feltételezi, Bajnaiéknak jól jönnének a kilépők.

Bajnaiék vonzereje csökkent

Roppant forróvá vált a hangulat az LMP újabb kongresszusa előtt, amelyen a Jávor Benedek – Karácsony Gergely-féle vonal újra nyitná a stratégiai vitát az ellenzéki együttműködés kérdésében, míg Schiffer András és köre a párt hosszú távú érdekeit tartja szem előtt, és nem kötne szövetséget azokkal, akikkel szemben az ökopárt létrejött. Elemzők szerint a szakadás semmiképp sem lenne jó megoldás, mivel a frakció így mindenképpen megszűnne, ráadásul tavaly november óta Bajnaiék vonzereje is nagymértékben csökkent.

Az LMP-ben Bajnaiék október 23-ai színre lépése indította el a vitákat, majd a novemberi kongresszuson ha csak szűk többséggel is, de az önállóságpártiak kerültek fölénybe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.