Az LMP kukába hajigálna, de terve még nincs

Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnökségével egyeztet az LMP a munkavállalók helyzetéről.

WA
2013. 01. 24. 11:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkavállalói érdekek érvényesítését segítő együttműködési lehetőségekről tárgyalt az LMP és az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöksége csütörtökön – közölte a budapesti megbeszélést követően az érdekvédelmi konföderáció elnöke. Székely Tamás szerint a munkavállalók az elmúlt időszakban jelentős pozíciókat veszítettek. Mivel az LMP több témában is segítséget kért a szakszervezeti konföderációtól, össze fogják állítani a munkavállalókat negatívan érintő változások listáját – mondta.

Bővülő foglalkoztatottság

Ismert, a kabinet szerdán egyebek között azért járt Vásárosnaményban, hogy tájékozódjon arról, hogy az intézkedéseik – elsősorban a munkahelyteremtés és foglalkoztatás kapcsán – miképpen valósulnak meg az ország ezen szegletében.

Arról nem is szólva, hogy tavaly szeptember–novemberben 3,925 millió fő volt a foglalkoztatottak száma, 55 ezerrel több, mint egy évvel korábban. A kormányváltás óta eltelt időszakban pedig a foglalkoztatottak száma csaknem 160 ezer fős bővülést mutat.

Az LMP részéről Schiffer András emlékeztetett arra, hogy a párt tárgyalássorozatot kezdett a szakszervezeti konföderációkkal. A frakcióvezető közölte: a 2014-es kormányváltás után az egyik első feladat az lesz, hogy a jelenlegi munka törvénykönyvét „dobjuk ki a kukába”, mert nem attól lesz rugalmas a munkaerőpiac, ha könnyen ki lehet rúgni az embereket.

A kormány meghatározott foglalkoztatási csoportokat von ki a munkajogi védelem alól – jelentette ki a politikus. Hozzátette, az LMP azt szeretné felmérni, hogy melyek azok a szabályozási területek, amelyeken haladéktalanul változtatni kell majd. A párt arra is kíváncsi, hogy az egyes ágazati szakszervezetek milyen tapasztalatokat szereztek – a frakcióvezető által a „kizsákmányolás törvénykönyvének” nevezett – új munka törvénykönyve hatásairól.

Szél Bernadett is nekiment az új munkatörvénykönyvének

Az LMP be akarja mutatni, hogy hogyan lesz a 2014-es kormányváltás után több munkahely, de koncepciójuk elkészítése előtt erről egyeztetni akarnak a szakszervezetekkel is – mondta a tárgyalásokról.

Képviselőtársa, Szél Bernadett azt mondta, hogy az új munka törvénykönyve nem a foglalkoztatást bővíti, sokkal inkább „megnyomorítja” a munkavállalókat. A 2014-es választások után olyan munka törvénykönyvére lesz szükség, amelyik megerősíti a munkavállalói jogokat – hangsúlyozta.

Mi lesz a párttal?

Más témában feltett kérdésre válaszolva Schiffer András azt mondta, nem tartja valószínűnek, hogy a párt hétvégi kongresszusát követően bárki is kilépjen az LMP parlamenti frakciójából. Hozzátette, elképzelhető, hogy valakinek „ilyen forog a fejében”, de senkiről nem akarja azt feltételezni, hogy elhagyja a pártot. A politikus megjegyezte, a Népszabadságban közölt csütörtöki interjújában is arról beszélt, hogy ha a novemberi pártkongresszuson kisebbségben maradt volna az álláspontja, akkor fontolóra vette volna, hogy visszaadja képviselői mandátumát, de a párttagságát mindenképpen megtartotta volna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.