Orbán: Ezért komoly csatákat kellett vívni

A rezsicsökkentéshez komoly nagyipari és nemzetközi vitákat kellett sikeresen megvívni – többek között erről is beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a vásárosnaményi kormányülést követő sajtótájékoztatón.

WA
2013. 01. 23. 16:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Özönvízszerű változásokat zúdítottunk az országra az elmúlt két évben – mondta el Orbán. A miniszterelnök hozzátette, hogy ez nem volt könnyű feladat, nehézségeket rótt az önkormányzatokra, a hivatalokban és az iskolákban dolgozókra. Sikerült átállni az új közigazgatási rendszerre, és a járási rendszerre való átállás is megtörtént – közölte Orbán. A létrehozott Klebelsberg Intézményfenntartó Központ pedig irányítja az oktatási rendszer folyamatait – ismertette a miniszterelnök.

– A miniszterelnök bejelentette a kabinet azon döntését, hogy az állam saját hatáskörében valósítja meg az elektronikus útdíjszedési rendszert.

– Ha az ország GDP-je csökken, akkor az állami szektorban nem jár jutalom – közölte Orbán Viktor.

Komoly csatákat kellett vívni a rezsicsökkentésért

A rezsicsökkentésre vonatkozó kérdésre válaszolva a miniszterelnök elmondta: a kormányülésen döntöttek arról, hogy érthető számlákat kell készíteniük a szolgáltatóknak, derüljön ki, mi miért kerül annyiba. Arra is felhívta a figyelmet, hogy csak akkor tudnak további rezsicsökkentésről dönteni, ha látják már a februári számlákat. Megerősítette, hogy nem elfogadható, ha a családok tekintélyes részénél a bevétel 25-50 százaléka erre menjen el.

A rezsicsökkentéshez komoly nagyipari és nemzetközi vitákat kellett sikeresen megvívni – „mert valakik ezt a pénzt eddig zsebre tették” –, de Magyarország olyannyira megerősödött az elmúlt két évben, hogy a kabinet érvényt tud szerezni a magyarok érdekét szolgáló döntéseknek – mondta Orbán.

Ez a költségvetés is meg fog állni a lábán

A 2013-as költségvetéssel kapcsolatban kiemelte, hogy eddig minden általa beterjesztett költségvetést sikerült betartani. „Mindenki nyugodjon meg, ez a költségvetés – éppúgy, mint a 2012-es, a 2011-es – meg fog állni a lábán, és meg fogja hozni a biztonságot, a kiszámíthatóságot és a kívánt pénzügyi eredményeket.”

 

Ha itt nem nő a foglalkoztatottság, akkor máshol sem várható el

Orbán szerint fontos kérdés volt  a kormányülésen, hogy a gazdaságfejlesztési elképzelések miképp valósulnak meg a térségben. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéről szólva a miniszterelnök elmondta, van olyan része a megyének, amely már biztató képet mutat, de maga a megye egésze tőkehiányos és fejlesztésre szoruló térség. A kormányfő úgy látja, hogy a másokkal együtt Czomba Sándor által kiharcolt fejlesztések (híd, autópálya) valóságosan is létrejönnek.

Ma is döntöttünk 200-300 munkahely létrehozásának lehetőségéről; ha meg tudnak állapodni a belügyminiszterrel, ezek létre is fognak jönni – mondta a miniszterelnök. Az államtitkári beszámoló alapján kijelentette, sikeres az adósságkiváltási politika is, Szabolcsban 160-nál is több települést érintett a rendezés.

A miniszterelnök úgy véli, ha nem nő a foglalkoztatottság Vásárosnaményban és a térségben, akkor nem várható el, hogy országosan megoldódjon a helyzet. – Lakmuszpapírnak tekintjük a területet a munkahelyteremtés kapcsán – tette hozzá. – Minden mérésünk megerősít, hogy az emberek elsöprő többsége azt akarja, hogy segély helyett munkából lehessen élni, és ugyanannyian támogatják, hogy segélyből ne lehessen több pénzt szerezni.

A Tisza-híd építésről Orbán elmondta, hogy az egy fontos lépés ahhoz, hogy az elszigetelt beregi térséget visszahozzuk az ország vérkeringésébe.

Minden munkavállaló után 400 ezer forint

Czomba Sándor, a térség fideszes országgyűlési képviselője, foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a miniszterelnök beszéde után arra hívta fel a figyelmet, világos, hogy azok az eszközök, amelyekkel az előző kormányok az egyes térségek közötti különbségek csökkentését akarták elérni, nem működnek. Így a jelenlegi kormány a szabad vállalkozási zónákon belül kiterjeszti mindazokat a kedvezményeket, amelyek a térségek számára lehetőséget jelenthetnek, és ezeket egy csomagon belül kezelik. Ennek keretét a 33 járás adja. Az államtitkár ismertette: a pályázati rendszeren keresztül munkahelyteremtő támogatásokat indítottak, a zónákon belül plusztámogatásokat adnak, amely minden munkavállaló után 400 ezer forintot jelent.

Mint arról korábban beszámoltunk, a kabinet arra volt kíváncsi, hogy az intézkedései miképpen valósulnak meg az ország ezen szegletében. Orbán a cigányság helyzetéről is érdeklődött, amellyel kapcsolatban a térség képviselője elmondta, a közmunkaprogramban a cigány lakosság nagy része is részt vesz, a tapasztalatok pedig azt mutatják, többségük akar is dolgozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.