Németh Szilárd, a munkacsoport vezetője keddi budapesti sajtótájékoztatóján az MTI kérdésére közölte, azért javasolják törvénybe foglalni a tízszázalékos rezsicsökkentést, mert ezzel – vagyis hogy magasabb jogszabályi szinten rögzítik az intézkedést – semmiféle kibúvóra nem lesz lehetőségük a szolgáltatóknak, és az esetleges költségátterhelési gondolatok is „el fognak illanni a fejükből”. A rezsidíjak csökkentésének teljesülését a számlák kiküldésével egyidejűleg lesznek kötelesek bemutatni a szolgáltatók a lakossági fogyasztóknak – ismertette tervezetüket. A fideszes képviselő hozzátette, hogy a törvényjavaslatot kivételes sürgős eljárásban akarják elfogadni a parlament februárban kezdődő tavaszi ülésszakán.
Eljuttatják a panaszokat a fogyasztóvédelemhez
A politikus beszámolt arról is, hogy a fogyasztóktól hozzá érkezett, a tízszázalékos rezsicsökkentéssel kapcsolatos panaszokat, bejelentéseket szerdán eljuttatja a fogyasztóvédelmi hatósághoz. A munkacsoportnak egyébként több más fogyasztóvédelmi probléma is a látókörébe került, a legtöbb ezek közül a számlakibocsátással összefüggésben, amelyet a megkeresések mintegy 70 százalékában kifogásoltak a panaszosok az érthetetlenségük, megfejthetetlenségük miatt – mondta Németh.
Emellett olyanok is fordultak a munkacsoporthoz, akik a díjcsökkentés esetleges kiterjesztéséről érdeklődtek, például a pb-palackok és a kéményseprés ára esetében. Ezeket a felvetéseket a kormány elé fogják tárni – ígérte.
Tovább tágítják a kedvezményezettek körét
Németh Szilárd kérdésre szólt arról is, hogy hét városból kapott olyan jelzést, amely szerint az egyedi mérőórákkal nem rendelkező társasházakat nagyfogyasztóként tartja számon a szolgáltató, és „nem dobja szét” albetétekre a lakásokat. A mostani jogszabályi környezetben ezt ha vitathatóan is, de megteheti a közműcég, e helyzet megoldása érdekében azonban – mivel a rezsicsökkentés a lakossági felhasználókra vonatkozik – újabb jogszabály-módosítást kell majd kezdeményezni, mondta a munkacsoport vezetője.
Ide lehet fordulni a panaszokkal
A rezsicsökkentéssel kapcsolatos esetleges panaszokkal a lakóhely vagy a fogyasztási hely szerinti illetékes területi fogyasztóvédelmi felügyelőséghez kell fordulni – közölte január 19-én a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság. Az NFH hangsúlyozta: a jelenlegi jogszabályi előírások szerint mielőtt a fogyasztó megkeresi a fogyasztóvédelmi felügyelőséget, az érintett szolgáltatónál kell kérnie panasza kivizsgálását.
Mindezek mellett a rezsicsökkentéssel kapcsolatos hírek, közlemények továbbítására és kérdések fogadására indított oldalt a Fidesz rezsicsökkentés betartatására szakosodott munkacsoportja a Facebookon. Az ezen a címen elérhető oldalra érkező tapasztalatokat, kérdéseket továbbítják Németh Szilárdnak, a január 1-jétől hatályos tízszázalékos gáz-, villamosenergia- és távhőárcsökkentést ellenőrző és nyomon követő munkacsoport vezetőjének.
A munkacsoport működésével kapcsolatban a politikus korábban az MNO-nak azt mondta, az a legfőbb célkitűzés, hogy a kormány által még decemberben három törvényben, tizenegy rendeletben és számos határozatban elindított 10 százalékos áram-, gáz-, valamint távfűtés-árcsökkentés a számlákon is megvalósuljon. Csepel fideszes polgármestere a nagycsaládosokat, a nyugdíjasokat, a civil élet képviselőit, a fogyasztóvédelmi hatóság, valamint a Magyar Energia Hivatal munkatársait keresi meg a munkacsoportban való részvétel kapcsán.
Szinte mindenki támogatja
A Pénzcentrum.hu január elején arra hívta föl a figyelmet, hogy Lázár János a január 1-jétől érvényes árváltozás hivatalos bejelentésekor több százezer forintos rezsiköltség-csökkenésről beszélt. A 10 százalékos csökkentés azonban a honlap kalkulációja szerint még egy családi ház esetében is maximum 50 ezer forintot jelent. Ugyanakkor amennyiben valóban tető alá kerül a megszellőztetett kétlépcsős központi ármérséklődés, már közeledünk a politikus által említett számokhoz – olvasható az internetes híroldalon.
A lakosság döntő többsége egyetért a kormány 10 százalékos rezsicsökkentő intézkedésével. Az ügy támogatottsága a politikai önbesorolástól és a pártszimpátiától függetlenül rendkívül magas – derül ki a Századvég Alapítvány legfrissebb közvélemény-kutatásából.
A Magyar Közlönyben december 22-én jelent meg az a rendelet, amelynek alapján januártól 10 százalékkal csökken a lakosság számára a távhő, a villamos energia és a földgáz ára. A csaknem négymillió háztartást érintő rezsiköltség-csökkentésről december 12-ei ülésén döntött a kormány.