Újabb, az elmúlt évben immár a harmadik sorsdöntő kongresszusára készül az LMP, amelynek a tétje továbbra is az önálló politizálás, illetve valamilyen összefogás a balliberális erőkkel. 2012 elején a fő kérdés szintén az volt, hogy mennyiben fűzzék szorosabbra a kapcsolatot az MSZP-vel és adott esetben a Demokratikus Koalícióval, s akkor az önállóság erői győztek. Az ökopárt súlyát növelve népszavazásba is belefogtak, amely csúfosan megbukott többek között azért, mert a szakszervezetek és az MSZP egyáltalán nem állt mögéjük.
Az alakulatban egészen október 23-éig csönd honolt, majd Bajnai Gordon színre lépésével minden megváltozott. Az Együtt 2014 választói mozgalom egyértelműen az LMP-t szemelte ki arra, hogy beszívja magába, ami komoly siker lett volna számára. A november végi kongresszuson a végsőkig kiéleződtek az ellentétek az ökopárt berkein belül. Míg Schiffer András és köre egyértelműen az önállóság és az értékelvű politizálás mellett állt ki, miszerint nem kötnek olyan erőkkel szövetséget, amelyek ellen az LMP létrejött, addig a Karácsony–Jávor-tengely inkább csatlakozott volna.
Nem tárgyalnak az ellenzékkel
Végül ha szoros többséggel is, de az önállóság hívei nyertek, ami egyben óriási vereség volt Bajnaiék számára, valamint a Karácsony–Jávor-vonal is háttérbe szorult. Először utóbbiak platformot hoztak létre, és egy ideig frakcióbeli többségükre támaszkodva blokkolták az új vezető megválasztást, de végül belátták, hogy ez nem vezet sehová, és inkább fegyverszünetet kötöttek. November vége óta a párt körül lecsendesedtek a viharok, de a csatlakozáspártiaknak minden bizonnyal az sem tetszett, hogy az LMP kimaradt a január elején kezdődő ellenzéki egyeztetésekből.
Schiffer korábban azt nyilatkozta, hogy a kongresszuson elképzelhető, hogy néhányan újra akarják nyitni a stratégiai vitát, „egy magát komolyan vevő politikai alakulat viszont nem váltogat kéthavonta stratégiai irányokat” – ismertette véleményét. Egy párt erejét jelzi, ha a sokféleség meg tud jelenni, például egy platform formájában, mert ez könnyebbé teszi a konfliktuskezelést is, mondta. A frakcióvezető nyilatkozataiból egyértelműen kiviláglik, hogy már inkább a 2018-as választásokra készül, amikorra lényegesen erősebb lehet az LMP, és valódi kormányzati alternatívát jelentene.
Bajnaiék utolsó esélye
A csatlakozáspártiaknak egyértelműen az lebeg a szemük előtt, hogy 2014-ben mindenképp megőrizzék parlamenti mandátumukat, valamint korábbi balliberális kapcsolatrendszerük révén legalább egy kis szeletet kihasítsanak a kormányzás gyümölcseiből. Természetesen a Karácsony–Jávor-tengelyre óriási nyomást fejt ki a Bajnai-féle csapat is, amely számára a mostani kongresszusi döntés lehet az utolsó esély, hogy valamilyen sikert felmutassanak az október végi óta berobbanás óta.
Éppen ezért is merült föl az utóbbi időben többször is az LMP szakadásának a lehetősége, amely azonban egyik félnek sem lehet az érdeke. Schiffer számára egyértelműen a biztos parlamenti kiesést jelentené, mivel a kilépések révén a frakció is megszűnne. Karácsonyék is légüres térbe kerülnének, ha tovább erőltetnék a feszültségeket, mivel az MSZP új szegfűje alatt maximum csak Fodor Gábor-i szerep jutna néhány képviselőnek, amely minden bizonnyal nem túl vonzó számukra.