Schiffer: Lehet, hogy elhagyják az LMP-t

Schiffer András talpra akarja állítani az országot 2014-től, és felszámolná az Orbán Viktort hatalomra segítő társadalmi viszonyokat is. Az nem érdekli, ha néhányan lemorzsolódnak az LMP-ről – interjú.

BuL
2013. 01. 11. 9:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az LMP kétségtelenül hektikus évet zárt, de senki nem gondolhatta komolyan, hogy egy új párt életében megspórolhatók az ilyen megrázkódtatások. Ugyanakkor fontos, hogy mindenki láthatta: kitartunk az elveink mellett – értékelte az elmúlt esztendőt a frakcióvezető. Szerinte lehetett arra számítani, hogy az első ciklusban előkerülnek olyan kemény stratégiai dilemmák, amelyek megosztják majd a pártot, de lehet belőlük építkezni is, jóllehet a jelenlegi konfliktust jórészt kívülről gerjesztették. Mára viszont, mint mondja, kialakult egy egységes irányvonal az LMP-n belül, miután a párt novemberi kongresszusa – amelyik elutasította a csatlakozást az Együtt 2014-hez – a hatalmas külső nyomás dacára egyértelmű döntést hozott.

Úgy látja, nem szabad egybemosni a Párbeszéd Magyarországért Platform létrejöttét azzal, hogy a frakcióvezető-választást követően Ertsey Katalin parlamenti képviselő felfüggesztette párttagságát. Egy párt erejét jelzi, ha a sokféleség meg tud jelenni, például egy platform formájában, mert ez könnyebbé teszi a konfliktuskezelést is – mondta. „Az viszont nyilvánvaló, hogy amíg egy párt szekerét toljuk, a különböző testületi döntéseket senki nem kérdőjelezheti meg a nyilvánosság előtt” – jelentette ki, megjegyezve, hogy Ertsey ilyet sohasem tett.

Szakadás? Schiffer szerint nem

Aki úgy gondolja, hogy az értékrendjével nem összeegyeztethető a kongresszusi döntés, az majd nyilván levonja a megfelelő konzekvenciákat – közölte, hangsúlyozva: az európai politikai kultúrának megvannak az ilyen esetekre kialakult játékszabályai. Így például amikor tavaly márciusban az akkori kongresszus a területi vezetők akarata ellenére hozott egy döntést a népszavazási kezdeményezés elindításáról, a kisebbségben maradt tagok másnaptól kezdve „hóban, fagyban” ott álltak a tereken, piacokon és végrehajtották a nekik amúgy nem tetsző határozatot. „Ha a párt középvezetése képes volt tudomásul venni a közösségi akaratot, akkor nyilván a képviselők is képesek ugyanerre” – jelentette ki.

A politikus hozzátette: egyáltalán nem tart a pártszakadástól, nem gondolja, hogy „a kisebbségben maradottak többsége kilépne”, hiszen a novemberi kongresszusi döntés is hagyott játékteret a további vitákra. Azt viszont nem tudja kizárni, hogy egy-egy ember esetleg távozik. Az LMP következő, január végi kongresszusa kapcsán közölte, elképzelhető, hogy ott néhányan újra akarják nyitni a stratégiai vitát. „Egy magát komolyan vevő politikai alakulat viszont nem váltogat kéthavonta stratégiai irányokat” – ismertette véleményét. „A belső játszmák és a hatalomtechnikai eszmefutamok helyett minél előbb arra kéne koncentrálnunk, hogy bemutassuk a választóknak, hogyan lesz több munkahely és kevesebb korrupció az Orbán utáni Magyarországon” – összegzett.


Orbán „önkényuralmát” és minden mást is felszámolni

Az ellenzéki pártok MSZP által kezdeményezett egyeztetéseiről való távolmaradást indokolva kijelentette, hogy az LMP többek között éppen ezeknek az erőknek a kritikájaként jött létre. Ahogyan január 2-án, „családias légkörben összeültek az álbaloldali kormányok tisztviselői, tanácsadói és celebfigurái, csak megerősített bennünket abban, hogy bátran és helyesen határoztunk novemberben” – mondta. Kijelentette, az ő tetteik, a demokratikus intézményekkel szembeni bizalomvesztés nagy mértékben segítették annak a „kaszárnyakapitalizmusnak a létrejöttét, amit Orbán Viktor épített ki”, a Lehet Más a Politika viszont úgy akarja leváltani a Fideszt, hogy az Orbán Viktort „önkényuralomra segítő” társadalmi és gazdasági viszonyokat is fel akarja számolni.

2014-es tervek

A frakcióvezető azt mondta: az LMP 2014 után talpra akarja állítani az országot – erre vonatkozó gazdaságpolitikai elképzeléseit az ősszel bemutatta – és egy zöld fordulattal a belföldi tőkeképző-képesség erősítésére, a helyi gazdaság, a hazai kkv-k támogatására fogja a gazdaságpolitika súlypontját helyezni, az offshore-szivattyúkat pedig elzárja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.